GRY
 
 

Encyklopedia płodności

Faza lutealna

jest etapem, w którym w jajniku tworzy się ciałko żółte będące resztkami pękniętego pęcherzyka Graffa.

Podczas fazy lutealnej macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Pogrubia się błona śluzowa, poszerzają gruczoły, grubieje tkanka łączna a komórki gromadzą wartości odżywcze.

To ostatnia i najdłuższa (trwa około 13 dni) faza cyklu. Jej początek to jednocześnie koniec  owulacji. Zwykle przypada więc na 14-15 dzień cyklu miesiączkowego. Podczas tej fazy – zwanej również fazą ciałka żółtego – w organizmie utrzymuje się duża ilość progesteronu, która m. in. ogranicza płodność kobiety. Bezwzględna niepłodność przypada na okres rozpoczynający się 3-4 dnia fazy lutealnej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, zmniejsza się ilość progesteronu i następuje złuszczanie się niepotrzebnej śluzówki macicy – występuje krwawienie miesiączkowe.

Czym się objawia faza lutealna?

Ten etap cyklu zdominowany jest przez progesteron. To on odpowiada między innymi za podwyższoną temperaturę ciała. W fazie lutealnej temperatura wynosi od 36,9 do 37,1 stopni Celsjusza. Objawami, za który odpowiedzialny jest również nadmierny progesteron są zanikanie płodnego śluzu oraz powiększenie i bolesność piersi.

Problemy z rozpoznaniem fazy lutealnej

Sama obserwacja często bywa niewystarczająca, by określić czas trwania fazy lutealnej. Bywa tak, że faza lutealna na skutek czynników zewnętrznych np. stresu czy zmiany stylu życia (dieta, aktywność) wydłuża się i zaburza regularność cyklu. Występujące objawy takie jak: brak okresu czy podwyższona temperatura mogą być mylone np. z ciążą. Kobiety, które np. starają się dziecko i chcą dokładnie wiedzieć, ile trwa w ich przypadku faza lutealna – dla pewności mogą wykonać badanie hormonalne, by ustalić dokładny poziom progesteronu.

Polecamy: Jak interpretować kartę cyklu miesiączkowego - krok po kroku