Fazę okołoowulacyjna i fazę niepłodności bezwględnej wyznacza się, obserwując śluz, temperaturę ciała i szyjkę macicy
fot. Panthermedia

Jak wyznaczyć początek fazy płodności i niepłodności?

Nie wiesz, jak przebiega twój cykl? Zobacz, jak wyznaczyć początek i koniec fazy płodności i fazy niepłodności. Sprawdź, kiedy masz dni płodne i niepłodne.
Fazę okołoowulacyjna i fazę niepłodności bezwględnej wyznacza się, obserwując śluz, temperaturę ciała i szyjkę macicy
fot. Panthermedia

Fazę płodności i fazę niepłodności można wyznaczyć, obserwując śluz, temperaturę ciała, a także szyjkę macicy. Warto też prowadzić kartę obserwacji cyklu miesiączkowego.

Faza płodności okołoowulacyjnej

Faza okołoowulacyjna – kiedy się zaczyna?

Faza płodna rozpoczyna się następnego dnia po zmianach zachodzących w odczuciu i konsystencji śluzu oraz w położeniu szyjki macicy.

Odczuciem towarzyszącym kobiecie w fazie płodności jest kolejno:
  • wilgotno
  • mokro
  • śluz ma konsystencję zbliżoną do surowego białka jaja kurzego
  • szyjka macicy jest miękka i położona wysoko.
Fazę płodności można odczytać także z zapisów naniesionych na kartę cyklu miesiączkowego. Pod uwagę bierzemy objawy:

Gdy już ustaliliśmy to, faza płodności rozpoczyna się pierwszego dnia zmian zachodzących w śluzie i szyjce macicy (czytaj, jak zbadać szyjkę macicy – jak to robić dobrze?) i trwa aż do trzeciego bądź czwartego dnia niczym niezakłóconej temperatury znajdująca się nad linią pokrywającą.

Faza okołoowulacyjna – kiedy się kończy?

Jeśli chodzi o koniec fazy płodności, to istniej ścisła korelacja objawu śluzu, szyjki i temperatury ciała.
  • Jeśli obserwujesz tylko śluz i szyjką macicy – to koniec fazy płodności przypada na czwarty dzień wieczorem po jego szczycie. Szczyt objawu śluzu to czas, w którym śluz ma objawy najbardziej płodne (rozciągliwy, przejrzysty, odczucie mokro). Szczyt objawu szyjki macicy to czas, w którym jest ona miękka, położona wysoko. Szczyt zaznaczamy na karcie literka "S". 
  • Jeśli obserwujesz tylko śluz (dozwolone w czasie uczenia się), faza płodności przypada na czwarty dzień wieczorem po szczycie objawu śluzu.
  • Jeśli obserwujesz tylko temperaturę (dozwolone w czasie uczenia się), wtedy stosujesz metodę termiczną tzn., że wszystkie temperatury wyższe (nie muszą być kolejne) powinny być odległe od najniższych o minimum 0.2 stopnia Celsjusza. Koniec fazy płodności przypada na czas, w którym zanotowałaś 3 wyższą temperaturą z zachowaniem warunku skoku o 0.2 stopnia.

Sprawdź, co oznacza temperatura ciała – naucz się odczytywać wykres

Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Faza płodności bezwzględnej

Faza płodności bezwzględnej – kiedy się zaczyna?
Faza płodności bezwzględnej rozpoczyna się wieczorem trzeciego lub czwartego dnia niczym niezakłóconej temperatury wyższej umieszczonej powyżej linii pokrywającej. W przypadku obserwacji tylko śluzu lub szyjki macicy trzeciego dnia po szczycie objawu śluzu lub szyjki macicy.

Faza płodności bezwzględnej – kiedy się kończy?

Faza płodności bezwzględnej trwa aż do końca cyklu.


Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy