wyznaczanie dni płodnych a cykl miesiączkowy
fot. Fotolia

Jakie są fazy w cyklu miesiączkowym? I kiedy są te dni płodne?

Każda z nas wie, że okres jest raz w miesiącu. Ale podczas przerw w menstruacji dzieje się mnóstwo rzeczy w kobiecym ciele, które warto obserwować, jeśli starasz się zajść w ciążę.
Martyna Pstrąg
wyznaczanie dni płodnych a cykl miesiączkowy
fot. Fotolia

Cykl miesiączkowy, zwany inaczej cyklem menstruacyjnym, to nic innego jak kilka następujących po sobie faz hormonalnych w organizmie kobiety. To regularnie następujące po sobie zmiany, które wiążą się z okresem płodności, w trakcie którego jest największa szansa na zajście w ciążę.

Jak się dzieli cykl menstruacyjny?

Cykl miesiączkowy ma u każdej kobiety inną długość i jest ona zależna od wielu czynników, ze szczególnym uwzględnieniem układu hormonalnego, który steruje występowaniem cyklu menstruacyjnego. Umownie mówi się o 28 dniach cyklu, ale w zakresie normy jest nawet cykl, który ma 35 dni. Początek cyklu jest tożsamy z pierwszym dniem okresu, czyli krwawienia, a mniej więcej w połowie cyklu (czyli w okolicach 14. dnia) następuje owulacja, która wiąże się z dniami płodnymi, które po niej następują. Cały cykl dzieli się na 4 fazy, z których każda ma inną długość. Wśród nich wyróżniamy i tak też po sobie następują:

  1. menstruacja
  2. faza folikularna
  3. owulacja
  4. faza lutealna

Każda z faz wiąże się też z układem hormonalnym, który wydziela hormony FSH i LH, które sterują całym kobiecym cyklem. Pierwsza miesiączka pojawia się średnio między 12. a 13. rokiem życia, a kończy wraz z okresem przekwitania, czyli menopauzy między 45. a 55. rokiem życia. Dobrze funkcjonujący cykl miesiączkowy jest oznaką gotowości do rozrodu i prawidłowego funkcjonowania hormonów.

Redakcja poleca: Dlaczego spóźnia się okres? - film
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Poznaj inne możliwe przyczyny spóźniania się okresu.

Menstruacja, czyli krwawienie miesięczne

To inaczej okres, który objawia się krwawieniem z dróg rodnych – to pierwsza faza cyklu miesiączkowego. Fizycznie jest to łuszczący się nabłonek, który wyścielał macicę, a organizm pozbywa się go, gdy nie dojdzie do zapłodnienia w czasie dni płodnych. Czas menstruacji jest zależny od wielu czynników i każda kobieta ma inną długość krwawienia, średnio jest to jednak około 5 dni (od 3 do 8). Wraz z tą fazą cyklu można zauważyć zmiany w gruczołach piersiowych, spadek temperatury ciała, uspokojenie nerwowo-psychiczne (wcześniej podczas tzw. PMS następuje wzrost drażliwości i huśtawki nastrojów). Menstruacji mogą towarzyszyć bóle w podbrzuszu albo w dolnej części pleców. Ta faza wykazuje się również niepłodnością, ale nie oznacza to, że w ogóle w czasie okresu nie ma szansy na poczęcie.

Faza folikularna – ulga po okresie

Faza następująca po krwawieniu to faza wzrostu, zwana też folikularną. Podczas niej następuje odbudowa błony śluzowej macicy, która została złuszczona i wydalona wcześniej z organizmu. Wtedy wzrasta poziomu hormonu FSH oraz estrogenów, które wpływają na pracę jajników. Dzięki temu doprowadzają do dojrzewania pęcherzyki Graafa, z których jeden po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową – wtedy następuje faza owulacji. W czasie fazy folikularnej można zaobserwować śluz, który jest przejrzysty, wodnisty i rozciągliwy – oznacza on, że zbliżają się dni płodne. 

Owulacja – nadchodzą dni płodne!

To faza kluczowa całego cyklu miesiączkowego, jeśli staracie się o zajście w ciążę. W tym czasie następuje wzrost poziomu estrogenu, który odpowiada za pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej. Następnie wzrasta poziom hormonu LH, dzięki któremu komórka dojrzewa i jest gotowa do zapłodnienia. To uwolnienie komórki z pęcherzyka do jajowodu to tzw. jajeczkowanie, czyli owulacja. Po niej następuje kluczowa doba, czyli najbardziej płodny dzień w trakcie dni płodnych. Jeśli w czasie dni płodnych (niekoniecznie w czasie tego konkretnego dnia) w jajowodzie z komórką jajową znajdą się plemniki, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża. By wyznaczyć, kiedy następuje owulacja u ciebie, polecamy wykorzystać kalendarz owulacji. Możesz też skorzystać z testów owulacyjnych, które pozwolą zaplanować poczęcie, jeśli staracie się o ciążę. Tego typu testy są dostępne w aptekach i mierzą poziom hormonu LH, który wydziela się pod koniec fazy folikularnej i zapowiada zbliżającą się owulację. Dzięki testowi owulacyjnemu będziesz w stanie wyznaczyć szczyt dni płodnych – poziom LH badany z moczu wyznaczy czas, kiedy zakończy się faza folikularna i rozpocznie owulacja. Niektórym kobietom w trakcie jajeczkowania towarzyszy ból owulacyjny, a także może zdarzyć się plamienie śródcykliczne

Faza lutealna – dni niepłodne

Po zakończeniu owulacji, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to komórka jajowa obumiera. A pęcherzyk Graafa pod wpływem hormonów FSH i LH przekształca się w ciałko żółte. Następuje wtedy wzrost poziomu progesteronu, który jest odpowiedzialny m.in. za wzrost temperatury ciała (co jest istotne, jeśli wyznaczasz dni płodne na podstawie temperatury ciała). Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonu LH obniża się, a ciałko żółte zanika. Wtedy spada poziom progesteronu i dochodzi do złuszczania nabłonka w macicy, a następnie kolejnej menstruacji. Jeśli doszło jednak do zapłodnienia, zygota, która powstaje wskutek połączenia komórki jajowej z plemnikiem, zaczyna produkować hormon hCG. Jest on odpowiedzialny za podtrzymywanie życia ciałka żółtego, brak kolejnego okresu, a także wykazuje na teście ciążowym dwie kreski. Bo to właśnie gonadotropinę kosmówkową (poziom hormonu hCG) badają testy ciążowe – jeśli odnotują jego wzrost, tzn. że w organizmie rozwija się ciąża. 

Fazy cyklu miesiączkowego a dni płodne

Znajomość wszystkich faz cyklu miesiączkowego jest dosyć ważna dla kobiet, które starają się o dziecko i chcą szybko zajść w ciążę. Dzięki temu można wyznaczyć dni płodne – na podstawie kalendarza dni płodnych. Możesz wyznaczyć dni płodne w cyklu na podstawie miesięcznego wykresu, w którym będziesz mierzyła i zaznaczała temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu oraz obserwowała śluz, szczególnie śluz przed okresem. Przed dniami płodnymi i w trakcie śluz jest śliski, wodnisty i ciągnący – przypomina nieco białko jaja kurzego. Innym sposobem na wyznaczenie dni płodnym jest wspomniany powyżej test owulacyjny, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH, który jest najwyższy w dniu owulacji. Możesz również wyznaczyć dni płodne i niepłodne w inny sposób: za pomocą internetowych narzędzi czy aplikacji w telefonie. Istnieje również sposób, który wykorzystuje komputer cyklu czy kalendarz kosmobiologiczny. 

Zobacz także:

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj