fazy porodu
fot. Adobe Stock

Fazy porodu: co się w tym czasie dzieje i ile to trwa

Wyróżnia się cztery fazy porodu. Pierwsze dwie mogą być, i najczęściej są, bolesne, a kolejne dwie już nie wiążą się z bólem. W końcówce drugiej fazy porodu dziecko przychodzi na świat. Znajomość tego, co się dzieje w trakcie porodu, znacznie zmniejsza strach przed urodzeniem dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
fazy porodu
fot. Adobe Stock
Cztery fazy porodu naturalnego, fachowo nazywane okresami porodu, to czas, gdy ciąża się kończy, a ciało kobiety przygotowuje się do porodu i wydaje dziecko na świat. Poród jednak nie kończy wraz z narodzinami dziecka. Po nim następują dwie ostatnie fazy porodu, podczas których świeżo upieczona mama może już cieszyć się zdrowo narodzonym maleństwem. Warto w czasie ciąży zapoznać się z tym, co będzie działo się na porodówce, gdyż często to niewiedza jest głównym źródłem lęku przed porodem.

Spis treści:

Pierwsza faza porodu (faza utajona porodu)

Zaczyna się, gdy zaczyna się poród, czyli wtedy, gdy odchodzą wody płodowe lub w momencie rozpoczęcia się regularnej akcji skurczowej macicy. Faza ta trwa zwykle do 16 godzin. W tym czasie następują regularne skurcze porodowe, które pojawiają się coraz częściej – czas między jednym a drugim skraca się w miarę postępu porodu. Ich celem jest skrócenie się szyjki macicy i jej rozwarcie. Pierwsza faza porodu kończy się, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 8-10 cm.

Zbliża się poród – kiedy do szpitala

Do szpitala rodząca powinna dotrzeć w pierwszej fazie porodu. Gdy skurcze pojawiają się co 7-10 minut i trwają kilkadziesiąt sekund, nie ma na co czekać i trzeba już jechać na porodówkę. Dlatego torbę do porodu trzeba mieć spakowaną z wyprzedzeniem, aby w odpowiedniej chwili tylko ją złapać i pędzić do szpitala.
 
 
Redakcja poleca: „Decyzję o wyborze imienia dla dziecka podejmuje mężczyzna”. Kontrowersyjne słowa młodego taty, Rafała Maseraka
Znany tancerz został ojcem na początku marca. W jednym w wywiadów opowiedział o swoich pierwszych wrażeniach z rodzicielstwa. Czy był przy porodzie partnerki i czy jest gotowy na nieprzesypianie nocy?

Druga faza porodu (faza aktywna porodu)

Drugi okres porodu trwa znacznie krócej, a na jego początku pojawiają się skurcze parte, których zadaniem jest wypychanie dziecka z macicy i dróg rodnych kobiety. Na tym etapie ocenia się, czy kobieta jest w stanie naturalnie urodzić, czy nie – wtedy ewentualnie podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Druga faza porodu kończy się wraz z przyjściem dziecka na świat. Aby do tego doszło siłami natury, kobieta powinna im pomóc, a więc przeć. Najskuteczniejsze parcie jest wtedy, gdy odbywa się na szczycie skurczu partego, czyli wtedy, gdy dyskomfort wynikający ze skurczu jest największy.

Trzecia faza porodu

Przedostatni okres porodu to czas, gdy wydalane jest łożysko, a dziecku przecina się pępowinę. Łożysko rodzi się najczęściej podczas jednego skurczu, który najczęściej nie jest bolesny. Położna lub lekarz oglądają łożysko, gdyż musi być ono wydalone w całości. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest łyżeczkowanie macicy. Tylko w pełni opróżniona macica zacznie się obkurczać i da sygnał do produkcji mleka przez gruczoły mlekowe. Na tym etapie zszywa się krocze po porodzie – o ile pękło albo zostało nacięte.

Czwarta faza porodu

Czwarty, ostatni okres porodu, to czas na obserwację kobiety po porodzie. To, że wydanie dziecka na świat przebiegło bez komplikacji, niestety nie znaczy, że już wszystko będzie dobrze. Położna lub lekarz sprawdzą, czy krwawienie z dróg rodnych jest prawidłowe, czy macica zaczyna się obkurczać. W tym czasie możesz już tulić dziecko w ramionach i próbować je karmić, co stymuluje macicę do obkurczania się.

Czas trwania poszczególnych faz porodu

U każdej kobiety, pierwsze trzy fazy porodu mogą trwać krócej lub dłużej niż u innej. Jedynie czwarty okres porodu trwa zawsze tyle samo, bo jest to nie proces naturalny, ale procedura. I tak:
  • I faza porodu – trwa 9-16 godzin; krócej (nawet znacznie) u kobiet, które rodzą kolejny raz, dłużej u pierworódek,
  • II faza porodu – trwa zwykle do dwóch godzin,
  • III faza porodu – trwa najczęściej kilkanaście minut,
  • IV faza porodu – trwa dwie godziny.

Która faza porodu boli najbardziej

Wbrew pozorom bardzo trudno udzielić na to pytanie odpowiedzi. Część kobiet twierdzi, że najbardziej bolesna była pierwsza faza porodu, a część, że druga. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji do odczuwania bólu oraz od nastawienia psychicznego do samego porodu. Dużą przeszkodą w przetrwaniu porodu może być tokofobia.

Teoretycznie najsilniejsze i najdłuższe są skurcze parte. Jednak jest to czas, gdy kobieta może aktywnie uczestniczyć w porodzie i wie, że już niebawem przytuli dziecko. Z tego względu część kobiet odbiera skurcze parte jako celowe i coś, co pomaga im urodzić, więc zapamiętują drugą fazę porodu jako mniej bolesną.

Pierwsza faza porodu jest najdłuższa. Początkowo skurcze są słabe, rzadkie i krótkie – pojawiają się co 15-20 minut i trwają ok. 30 sekund. Z upływem czasu narasta ich częstość, siła i czas trwania (nawet do 90 sekund), co staje się coraz mniej komfortowe, a część kobiet twierdzi, że jest bardzo bolesne. W tym etapie porodu kobieta nie bardzo może aktywnie uczestniczyć, więc czekanie na pełne rozwarcie szyjki macicy jej się dłuży, a każdy skurcz dokucza coraz bardziej. Z tego względu wiele kobiet uznaje pierwszą fazę porodu za najbardziej bolesną.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy