GRY
 
 

Ferie w Zachęcie

17-22.01.2012r., W czasie tygodnia ferii zimowych zapraszamy dzieci szkolne na warsztaty do Zachęty. Będzie można obejrzeć wystawy, zabawić się w kuratora, poddać sztukę recyclingowi i zrobić dobre zdjęcie.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
17 stycznia wtorek godz. 12.30-14
Kadrowanie i zbliżanie

Na wystawie porozmawiamy o fotografii, kadrowaniu, o tym, co ciekawego można zobaczyć, gdy ogląda się przedmiot poprzez zbliżenie jego fragmentu. Do tego posłużą nam ramki z otworami różnej wielkości. W części plastycznej dzieci dostaną fotografie i wydruki, z których będą wybierać interesujące je fragmenty. Poprzez powielanie i nakładanie na siebie tych elementów, z wykorzystaniem różnych materiałów i faktur, stworzymy obrazy abstrakcyjne. Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na detal, wykorzystanie drobnego elementu jak punku wyjścia do dużej, ciekawej kompozycji.

Prowadzenie: Dagmara Rusinek

godz. 15-16.30
Pozdrowienia z Zachęty
Na wystawie Goshki Macugi ktoś niesie list. Jest ukryty w kopercie, nie możemy do niego zajrzeć ani zobaczyć, kto go wysłał. Czy to list miłosny? A może ktoś przysyła pozdrowienia z antypodów, dołączył pocztówkę, rysunek albo mały przedmiot? Może jest tam zaszyfrowana wiadomość o ukrytym skarbie? Albo znajduje się w nim po prostu rachunek za telefon? Na zajęciach stworzymy listy — unikalne i coraz rzadziej spotykane. Jaką wiadomość będą zawierać? I do kogo je wyślecie? Nie zapomnijcie o adresie pocztowym!

Prowadzenie: Anna Owsiany

18 stycznia środa godz. 12.30-14
Zróbmy dobre zdjęcie!

Jak zrobić dobre zdjęcie? Co fotograf bierze pod uwagę, komponując kadr fotografii? Na zajęciach zapoznamy się z zasadami komponowania planu. W pudełku stworzymy od podstaw scenografię, ustawimy postacie i przedmioty. Efektem będzie nasze autorskie zdjęcie. Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na tworzenie kompozycji — przekształcanie fragmentu trójwymiarowej rzeczywistości w dwuwymiarową fotografię.

Prowadzenie: Dagmara Rusinek

godz. 15-16.30
Warsztaty graficzne
Na wystawie Goshki Macugi znajdują się prace wykonane w różnych technikach, między innymi linoryty. W czasie warsztatu będziemy eksperymentować z różnymi technikami graficznymi, stemplami własnego projektu, kalką oraz nietypową odmianą linorytu. Poszukamy idealnych kompozycji oraz kolorów tuszu, poznamy artystyczne możliwości matrycy i kopii.

Prowadzenie: Zuzanna Łąpieś

19 stycznia czwartek godz. 12.30-14
Wystawa-instalacja
Twórczość Wolfganga Tillmansa jest ciekawa nie tylko ze względu na same fotografie, ale także sposób ich prezentowania na wystawach. Artysta dba o każdy detal i szczegół, planuje umieszczenie każdej fotografii i reprodukcji w galeryjnych salach, tworząc swoistą instalację. W czasie warsztatów stworzymy instalację z papierów i reprodukcji, zajmującą całą salę Pokażemy, że sposób prezentacji dzieła może mieć wpływ na jego odbiór przez widza.

Prowadzenie: Anna Owsiany

godz. 15-16.30
Urządzenia do patrzenia

Czy coś może się zmienić od tego tylko, że na to patrzymy? A może i my potrafimy zmienić sposób w jaki oglądamy świat? W różowych okularach nawet niebo bywa różowe, a przez odwróconą lunetę wszystko wydaje się bardzo odległe. Na zajęciach zbudujemy własne, wyjątkowe maszyny, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość... zupełnie innymi oczami.

Prowadzenie: Agnieszka Szostakiewicz

20 stycznia piątek godz. 12.30-14
Recycling sztuki
Goshka Macuga tworzy instalacje, często wykorzystując prace innych artystów i poruszając się pomiędzy różnymi technikami i stylami. Ideą tych warsztatów jest wykorzystanie znanych obrazów wielkich mistrzów i takie ich zmodyfikowanie, aby zmienić pierwotny wyraz i znaczenie. Możemy pociąć dzieło sztuki i wymienić pewne elementy lub na odwrót — dodać do obrazu elementy rzeczywistości, które nie zmieściły się na płótnie malarza. Może się wtedy okazać, że znane nam z obrazów postaci zostaną przyłapane w dużo dziwniejszych sytuacjach, niż mogliśmy zobaczyć na oryginalnym obrazie.

Prowadzenie: Zuzanna Łąpieś

21 stycznia sobota godz. 12.30
warsztat rodzinny Zachęta czyta dzieciom

Prowadzenie: Maria Świerżewska

22 stycznia niedziela godz. 12.30 (dzieci 4-6 lat) i 15 (7-12 lat)
warsztaty rodzinne

Prowadzenie: Anna Owsiany

Zapisy: dział edukacji 22/556 96 71 (poniedziałek-piątek, godz. 9-15)
Ilość miejsc ograniczona
Koszt: 10 zł/osoba za każdy warsztat w ciągu tygodnia
Warsztaty rodzinne 18 zł (bilet rodzinny)

więcej »
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj