ferie zimowe nie dla połowy dzieci w Polsce
fot. Adobe Stock

Rozpoczęły się ferie zimowe: niestety NIE dla połowy dzieci w Polsce

Coraz mniej dzieci wyjeżdża na ferie zimowe, gdyż są luksusem, na który nie stać polskie rodziny. Sprawdź, kiedy są ferie w twoim województwie.
Agnieszka Majchrzak
ferie zimowe nie dla połowy dzieci w Polsce
fot. Adobe Stock

Od poniedziałku, 14 stycznia, rozpoczęły się ferie zimowe. Odpoczywają dzieci i młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ale raczej spędzą ten czas w domach. Jak pokazują badania, ferie to bardzo kosztowny wydatek i większości rodzin w Polsce nie stać na to, aby wysłać swoje dzieci na zimowisko. W tym roku aż o 8 proc. więcej dzieci niż rok temu spędzi przerwę zimową w miejscu swojego zamieszkania.

Trzeba mieć około 2 tys. złotych na dziecko

Niemal 48 proc. Polaków nie planuje w tym roku nigdzie wyjeżdżać na zimowy wypoczynek - wynika z badania "Wydatki na ferie zimowe 2019" przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Grupy KRUK. To o około 8 proc. więcej osób niż przed rokiem. Prawie co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać na ferie zimowe, a co piąty jeszcze się waha, jaką podjąć decyzję.

O tym, czy dziecko lub cała rodzina wyjadą na ferie, decyduje zasobność portfela. Ceny za tegoroczny, tygodniowy pobyt dziecka na zimowisku lub obozie zimowym wahają się pomiędzy 1 tys. 100 złotych a 2 tys. złotych. To znacznie więcej niż może na ten cel przeznaczyć polska rodzina. Badanie pokazuje, że Polacy najczęściej zakładają, iż koszt wyjazdu w czasie ferii zimowych wyniesie od 400 do 800 zł na osobę. Dla 14 proc. ankietowanych nawet taki wydatek jest za duży, a 18 proc. Polaków może sobie pozwolić na wydanie większej sumy pieniędzy.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Nadwyrężony budżet po świętach

Badanie pokazuje, że w zależności od regionu Polski, są spore różnice w tym, jak dzieci spędzą ferie. I tak na przykład w województwie lubelskim i śląskim w domu będzie aż 65 proc. mieszkańców tej części kraju. To najwięcej spośród wszystkich województw. W swojej miejscowości zostaną też dzieci z województwa łódzkiego (prawie 60 proc.), a także z województwa podlaskiego i kujawsko-pomorskiego (w obu ponad 59 proc.). Czym to wytłumaczyć?

- Zimowa przerwa semestralna w niektórych województwach wypada jeszcze w styczniu, czyli dwa tygodnie po przerwie świątecznej. Dla wielu rodzin grudniowe wydatki są odczuwalne jeszcze w ciągu kolejnych tygodni. Dlatego jednym z powodów spędzania ferii w domu może być nadwyrężony wcześniej budżet domowy – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

  [content:8_1520,0_16799,1_2874,2_1192:PsychologicalTest]

Kalendarz ferii zimowych 2018/2019

Tegoroczne ferie, jak co roku zostały podzielone na cztery tury. Jako ostatni odpoczywać będą uczniowie z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W tych województwach ferie potrwają do 24 lutego.

 

Niestety badanie jeszcze raz pokazało, że ferie zimowe to bardzo duży wysiłek finansowy dla polskich rodziców. Zwłaszcza że oprócz opłacenia pobytu na miejscu, trzeba, przy rosnących dzieciach, liczyć się z wydatkami na sprzęt narciarski i odpowiednie ubranie. To nawet w najtańszej wersji zakupów z supermarketu wydatek kilkuset złotych na jedno dziecko. No cóż, pozostaje mieć nadzieję, że zima w mieście dla wielu z nich okaże się także atrakcyjna i będą miały możliwość skorzystania z aktywnego odpoczynku.

Napiszcie w komentarzach, czy wyjeżdżacie na ferie i jak spędzacie ten czas z dziećmi.

Źródło: strefabiznesu.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy