GRY
 
 

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” już we wrześniu

Już niedługo czeka nas trzydniowe święto czytelników małych i dużych. O czym mowa? Oczywiście o Festiwalu „Czytajmy”. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.

Czytajmy
fot. materiały prasowe
W dniach 25-27 września 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie w Arkadach Kubickiego odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” w ramach projektu Bibliomania. Podczas trzydniowej imprezy wszyscy odwiedzający nieodpłatnie będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu warsztatach, pokazach, lekcjach, spotkaniach autorskich i spektaklach teatralnych, a także posłuchać bajek czytanych na żywo i obejrzeć filmy animowane ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.

Moc atrakcji dla czytelników

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, przygotowane zostaną trzy strefy specjalne:
  • Warsztatownia współorganizowana razem z firmą Astra, gdzie odbędą się warsztaty oraz zupełnie inne niż w szkole lekcje na wesoło;
  • Strefa Małego Słuchacza, gdzie dzieci posłuchają czytanych przez animatorów bajek oraz obejrzą pokazy animacji.
  • Sala Konferencyjna, gdzie w piątek (25 września) odbędzie się konferencja dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w kolejnych dniach odbywały się na niej będą spotkania autorskie, warsztaty i pokazy.
 
Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i zabawkami edukacyjnymi. Wśród wystawców znajdą się m.in. Zielona Sowa, Bajki Grajki, FK Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Tashka, Muchomor, Dwie Siostry, Bellona i wielu innych.
 
Oficjalnego otwarcia Festiwalu w piątek 25 września o godzinie 12.00 dokona uwielbiana przez dzieci Nela Mała Reporterka autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem. Zapraszamy też na spotkania z bohaterami ulubionych bajek m.in. z Cecylką Knedelek i Ciekawskim Georgem.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Nie tylko książki

Nowością podczas tegorocznego festiwalu będzie przegląd zespołów teatralnych pt. „Pięknie mówić, pięknie grać - prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce”. Dla wszystkich, którzy zapragną chwilę odpocząć zostanie przygotowana Czytelnia pod Chmurką, gdzie na leżakach będzie można zrelaksować się, poczytać dziecku bajkę lub pogrążyć się w ulubionej lekturze. Spokojniejszą, ale  z pewnością bardzo ciekawą strefą będą również wystawy ilustracji. W tym roku zaprezentujemy klasyczne prace Aleksandra Baszuna do Bajki o Siwobrodym Krasnalu czytanej przez Piotra Fronczewskiego oraz nowatorskie typograficzne ilustracje autorstwa Moniki Godlewskiej do książki Po prostu... od A do Z i przestrzenne ilustracje do książki Grzegorza Kasdepke Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. ZHP planuje organizację różnego rodzaju konkursów, gier i turniejów pod gołym niebem, nie zabraknie więc rozrywki dla aktywnych dzieci.
 

Patronat nad festiwalem objął serwis Babyonline.pl. Organizatorami Festiwalu jest Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Mecenat nad wydarzeniem objęły Warszawskie Targi Książki. W prace nad Festiwalem włączyło się także Narodowe Centrum Kultury, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych
i Szkoleń, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa,  Se-Ma-For Muzeum Animacji, Polska Sekcja IBBY, a także firmy Astra, Ameet, trzymyszy.pl i drukarnia Lotos.
 
Szczegółowy program festiwalu będzie można znaleźć w pierwszych dniach września na stronie  https://www.festiwalczytajmy.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/festiwalczytajmy.
Doładuj
Przeładuj