Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Fikus, liście fikusa
fot. Fotolia

Fikus

Piękna roślina doniczkowa, która często zdobi nasze mieszkania, znana również pod nazwą figowiec benjamina. Uczula jej sok (nazywany potocznie lateksem), który osiada na liściach i podłogach wokół doniczki, a gdy wyschnie, alergeny mogą unosić się w powietrzu. Objawy uczulenia na fikus (katar i zapalenie spojówek, astma, obrzęk twarzy, bąble na skórze po kontakcie z alergenem) często pojawiają się u osób ze skłonnościami do alergii. Większość pacjentów z alergią na benjamina wykazuje alergię krzyżową na lateks naturalny.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy