święto niepodległości z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Święto Niepodległości – film dla dzieci o polskich symbolach narodowych

Rozmowa z kilkulatkiem o patriotyzmie i ojczyźnie to trudne zadanie. Obejrzyjcie razem kreskówkę, która przybliży dziecku symbole narodowe Polski takie jak godło, flaga czy hymn!
Agnieszka Majchrzak
święto niepodległości z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Święto Niepodległości to dobry moment, aby pokazać dziecku, co to znaczy patriotyzm i dlaczego obchodzimy tę uroczystość. Problem w tym, że wyjaśnienie czym jest patriotyzm, bywa trudne nawet dla nas dorosłych, a co dopiero dla malucha. Małe dzieci nie rozumieją abstrakcyjnych pojęć. Ale na pewno zainteresuje je filmowa opowieść o tym, że dawno, dawno temu było sobie trzech braci Lech, Czech i Rus i jaka fascynująca historia z tego wynikła.  

Symbole narodowe Polski w filmie animowanym

W serwisie YouTube znajdziesz krótki, 6-minutowy filmik pokazujący dziecku, czym są polskie symbole narodowe. Jego bohaterem jest chłopczyk, który sam siebie nazywa „Polakiem Małym". Oprowadza dzieci po świecie takich pojęć jak: godło, flaga, hymn narodowy.

Twój maluch dowie się o początkach naszego państwa – legendzie o Lechu, Czechu i Rusie oraz historii powstania polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego. Filmik, powstały z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, cieszy się ogromną popularnością, a przedszkolaki go uwielbiają. 
O patriotyzmie można rozmawiać od małego

Opowiadanie dziecku o wartościach narodowych – patriotyzmie, ojczyźnie, niepodległości można z powodzeniem zacząć od najmłodszych lat. Jest wiele możliwości, jak uczyć dziecko szacunku i miłości do narodowego dziedzictwa, a większość z nich nic nie kosztuje! Wystarczy, że spędzicie czas na:
  • rysowaniu lub kolorowaniu kolorowanek np. z rysunkami opowiadającymi o królach Polski,
  • czytaniu polskich legend,
  • obejrzeniu defilady,
  • spacerach i poznawaniu ważnych dla naszego kraju miejsc, pomników.

W ten sposób w naturalny sposób możesz wytłumaczyć maluchowi słowa Mazurka Dąbrowskiego, znaczenie barw flagi narodowej, drogę do odzyskania niepodległości i inne ważne wydarzenia. Możesz przekazać dziecku, że my Polacy nie jesteśmy znikąd, że mamy długą, pełną niesamowitych zwrotów historię.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Jak świętować Dzień Niepodległości z dzieckiem?

Standardowo, w dniu uroczystości odbywają się koncerty, festyny, spektakle lub historyczne rekonstrukcje. Szczególnie w dużych miastach można dotknąć armaty z epoki napoleońskiej czy zrobić sobie zdjęcie z legionistą marszałka Józefa Piłsudskiego – to może być dla malucha wielka frajda. I idealny, bo nienachalny i mentorski sposób na przekazanie wiedzy z historii i dziedzictwa naszego kraju. Pamiętajcie, że dzieci świetnie przyswajają wiedzę obserwując to, co robią rodzice. Dajmy im w tym dniu dobry przykład!
Z racji na pandemię koronawirusa w 2020 roku Święto Niepodległości będziemy świętować inaczej (prawdopodobnie nie odbędą się publiczne marsze). Nadal jednak możecie wywieszać flagę, obejrzeć wspomniany wyżej film, poczytać książeczki dla dzieci o patriotyzmie i symbolach narodowych, zrobić kotylion, nauczyć się jednej z patriotycznych pieśniBędziecie obchodzić z dzieckiem Święto Niepodległości?
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy