święto niepodległości z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Jak uczcić Święto Niepodległości z dzieckiem? Ten film świetnie to pokazuje! [WIDEO]

Rozmowa z kilkulatkiem o patriotyzmie i ojczyźnie to trudne zadanie. Oglądając tę kreskówkę (dzieci ją pokochały!) na pewno będzie to łatwiejsze!
Agnieszka Majchrzak
święto niepodległości z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Święto Niepodległości to dobry moment, aby pokazać dziecku, co to znaczy patriotyzm i dlaczego obchodzimy tę uroczystość. Problem w tym, że wyjaśnienie czym jest patriotyzm, bywa trudne nawet dla nas dorosłych, a co dopiero dla malucha. Małe dzieci nie rozumieją abstrakcyjnych pojęć. Ale na pewno zainteresuje je opowieść, że dawno, dawno temu było sobie trzech braci - Lech, Czech i Rus i jaka fascynująca historia z tego wynikła.  

Patriotyzm dla dzieci w wersji rysunkowej

Na kanale You Tube możesz pokazać dziecku krótki, 6-minutowy filmik pokazujący czym są polskie symbole narodowe. Jego bohaterem jest chłopczyk, który sam siebie nazywa "Polakiem Małym". Oprowadza dzieci po świecie takich pojęć jak: godło, flaga, hymn narodowy.

Twój maluch dowie się o początkach naszego państwa – legendzie o Lechu, Czechu i Rusie oraz historii powstania polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego. Filmik, powstały z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, cieszy się ogromną popularnością, przedszkolaki uwielbiają go. Ma ponad 4 miliony 600 tysięcy wyświetleń.
O patriotyzmie można rozmawiać od małego

Opowiadanie dziecku o wartościach narodowych - patriotyzmie, ojczyźnie, niepodległości można z powodzeniem zacząć od najmłodszych lat. Jest wiele możliwości, jak uczyć dziecko szacunku i miłości do narodowego dziedzictwa, a większość z nich nic nie kosztuje! Wystarczy, że spędzicie czas na:
  • rysowaniu lub kolorowaniu kolorowanek np. z rysunkami opowiadającymi o królach Polski,
  • czytaniu polskich legend,
  • obejrzeniu defilady,
  • spacerach i poznawaniu ważnych dla naszego kraju miejsc, pomników.

W ten sposób w naturalny sposób możesz wytłumaczyć maluchowi słowa Mazurka Dąbrowskiego, znaczenie barw flagi narodowej, drogę do odzyskania niepodległości i inne ważne wydarzenia. Możesz przekazać dziecku, że my Polacy nie jesteśmy znikąd, że mamy długą, pełną niesamowitych zwrotów historię.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Wyjdźcie z domu w Święto  Niepodległości

Warto też zabrać malucha na uroczystości obchodów (koniecznie nie zapomnijcie przypiąć do ubrania kotylion!), których na pewno nie zabraknie w tym dniu. Można spróbować wytłumaczyć dziecku, co to jest honorowa zmiana wart, dlaczego pojawia się na niej prezydent, o czym są przemówienia.

W dniu uroczystości odbywają się często koncerty, festyny, spektakle lub historyczne rekonstrukcje. Dotknąć armaty z epoki napoleońskiej czy zrobić sobie zdjęcie z legionistą marszałka Józefa Piłsudskiego to może być dla malucha wielka frajda. I idealny, bo nienachalny i mentorski sposób na przekazanie wiedzy z historii i dziedzictwa naszego kraju. Bo pamiętajcie, że dzieci świetnie przyswajają wiedzę, obserwując. Dajmy im w tym dniu dobry przykład!

Będziecie obchodzić z dzieckiem Święto Niepodległości? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: You Tube, everydayme.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy