fot. facebook/She Births

Dlaczego niektóre porody mogą być piękne? - zobacz film!

Wiele kobiet źle wspomina dzień porodu. Można to zmienić, wystarczy kilka „trików”.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. facebook/She Births
Tak, poród to bardzo trudne doświadczenie w życiu kobiety. Ból, łzy oraz wysiłek są oczywiście w pełni rekompensowane widokiem nowo narodzonego dziecka, w głowie pozostaje jednak obraz cierpienia.

Wiele tak naprawdę zależy od tego, do jakiego szpitala trafimy w dniu porodu, czy rodzimy z położną/doulą, która zna nasze potrzeby, czy też z zupełnie nieznaną osobą oraz jakie warunki i zasady panują na danej sali porodowej. Kobiety coraz świadomiej podchodzą do porodu, same zaczynają decydować o pewnych sprawach, mają też więcej możliwości niż jeszcze kilka lat temu.Wiele trudnych wyborów czeka przyszłą mamę.

Ta mama zdecydowała jak będzie wyglądał jej poród. Od rana przygotowywała się do tej chwili wraz z mężem. Najpierw relaksujące ćwiczenia, spacer, przytulanie i masaż. Potem poród w wodzie, przygaszone światła i bliskość z partnerem, który cały czas był blisko. Odpowiednia oprawa może mieć naprawdę kluczowe znaczenie.Gdy zastanawiamy się nad kwestiami związanymi z porodem, powinnyśmy pamiętać o 3 sprawach, które są absolutnie najważniejsze.

1. Poród z bliską osobą. Może to być mąż/partner, może to być przyjaciółka lub mama. Nieważne kim będzie ta osoba, o ile będzie wybrana przez przyszłą mamę. Ciężarna musi wiedzieć, że ma zaufanie do takiej osoby, czuje się przy niej swobodnie i może liczyć w każdej chwili na jej wsparcie.

2. Szpital. Warto przejechać się do szpitala, w którym planujemy rodzić. Sprawdzić warunki, poznać położne, zapytać o możliwości, jakie oferowane są dla kobiet. Można także porozumieć się w sprawie zatrudnienia douli, która zadba by w czasie porodu towarzyszyło nam poczucie bezpieczeństwa i komfort wynikający z zaufania.

3. Postępujcie zgodnie z sobą. Nie musicie skakać na piłce, jeżeli nie macie na to ochoty. Nie musicie leżeć w wannie. Wymyślne pozycje – też nie dla was? Starajcie się jednak słuchać porad osób znajdujących się na sali, one wiedzą jak Wam pomóc. Pewne ćwiczenia, przyspieszą poród, ciepła woda pomoże znieść ból. Jeżeli jednak czujecie się niekomfortowo, powiedzcie o tym. Chcecie posłuchać muzyki – nie wstydźcie się, świeczki zapachowe, to też nie fanaberia. Pamiętajcie, to Wy rodzicie i warto znaleźć najlepsze dla wszystkich rozwiązanie.

Jak wyglądał Wasz poród? Miałyście czas na zadbanie o swój komfort?

Zobacz także: Zobacz ten film, a przestaniesz bać się porodu!

źródło: film- She Births
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy