filmy edukacyjne dla dzieci
fot. Adobe Stock

Filmy edukacyjne dla dzieci – najlepsze propozycje

Filmy edukacyjne dla dzieci to przystępna i atrakcyjne forma nauki. Trzeba jednak dobrze dobrać produkcję do wieku dziecka – żeby film nie był dla starszego dziecka nudny, a dla młodszego zbyt trudny lub za długi. Dokonaliśmy takiej selekcji. Oto nasze typy z Netflixa i YouTube.
Ewa Janczak-Cwil
filmy edukacyjne dla dzieci
fot. Adobe Stock
Filmy edukacyjne dla dzieci mogą mieć różną formę – od barwnych animacji po filmy dokumentalne. Jedne i drugie nadają się dla dzieci w różnym wieku – wszystko zależy od tego, do jakiej grupy wiekowej są adresowane.

Filmy edukacyjne dla dzieci przedszkolnych zwykle są krótsze, mają prostszą narrację z niewyrafinowanym słownictwem, urozmaicane są piosenkami, co sprawia, że są łatwe w odbiorze i atrakcyjne.

Starsze dzieci są bardziej wymagające, więc warto podsuwać im już bardziej skomplikowane produkcje. Filmy edukacyjne dla klas I-III mogą, ale nie muszą być kreskówkami. Pamiętajmy jednak, że filmy animowane to nadal atrakcyjna dla tej grupy wiekowej forma przekazu.

Wiele filmów dokumentalnych nadaje się dla młodszych dzieci szkolnych, ale czasami niezbędny jest komentarz lub wsparcie osoby dorosłej w zrozumieniu trudniejszych słów. Ale bez obaw. Nasze propozycje filmów dokumentalnych to produkcje dla całych rodzin. Oczarują pięknymi zdjęciami dzieci i dorosłych. Zapewnią też porcję naprawdę ciekawej wiedzy.

Filmy edukacyjne dla dzieci dostępne na Netflix

Oferta jest dość szeroka, ale poszukując propozycji edukacyjnych dla dzieci na tej platformie, warto zajrzeć też do filmów przyrodniczych i dokumentalnych. Można tu znaleźć prawdziwe perełki, które nasycą pięknymi obrazami oczy dziecka, a ciekawymi informacjami jego mózg. Nie brak tu także typowych produkcji dla najmłodszych widzów. Oto te, które naprawdę warto włączyć dziecku.

Bal słówek

Animowany serial wyprodukowany przez Jima Hensona zawiera 5 sezonów po 10 odcinków każdy. Główni bohaterowie to cztery zwierzątka, które wspólnie uczą się wielu ciekawych rzeczy o świecie i zjawiskach wokół nas. Każdy odcinek trwa kilkanaście minut. Sympatyczna animacja zawiera też piosenki.
Kategoria: filmy edukacyjne dla dzieci przedszkolnych

filmy edukacyjne dla dzieci Bal słówekscreen/Netflix
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Wszyscy razem śladem Blue!

Szalenie sympatyczny serial wyprodukowany przez Nickelodeon, którego bohaterem jest Josh i animowany niebieski piesek Blue. Zawiera mnóstwo zagadek edukacyjnych. Jest wesoły i angażujący dzieci. Każdy odcinek trwa ok 20 minut. Pomaga dzieciakom uczyć się logicznego myślenia, liczenia, kolorów i wielu innych rzeczy.
Kategoria: filmy edukacyjne dla dzieci przedszkolnych

filmy edukacyjne dla dzieci Bluescreen/Netflix

Niesamowite laboratorium Emily

Dostępny jest jeden sezon tego serialu wyprodukowanego przez Netflix. Zawiera 10 odcinków, a każdy z nich trwa ok 20 minut. Tytułowa Emily wraz z dziećmi przeprowadza najróżniejsze eksperymenty, które pomagają zrozumieć zjawiska fizyczne i chemiczne. W każdym odcinku jest propozycja przeprowadzenia bezpiecznego domowego doświadczenia, np. jak zrobić slajm z meteorytem. Dzięki nim dzieci poznają mechanizmy powstawania tornad, sieciowania polimerów, czy prawa fizyki.
Kategoria: filmy edukacyjne dla klas I-III

filmy edukacyjne dla dzieci laboratorium Emilyscreen/Netflix

Życie w kolorze, David Attenborough

Nazwisko znanego podróżnika i przyrodnika gwarantuje jakość tego materiału. Miniserial składa się z trzech odcinków, a wszystkie skupione są wokół jednego tematu – kolorów, a dokładniej kolorów w przyrodzie. Każdy z nich trwa 40-50 minut. Prowadzący w przystępny sposób tłumaczy, jak i do czego przyroda wykorzystuje barwy. Świetna produkcja dla całej rodziny. Ciekawa wiedza i piękne zdjęcia.
Kategoria: filmy edukacyjne dla klas I-III

filmy edukacyjne dla dzieci Życie w kolorze

screen/Netflix

Świat na granicy. Nasza planeta oczami naukowców

To także produkcja z udziałem Davida Attenborough. W przystępny sposób tłumaczy, dlaczego tak ważne jest, żebyśmy wszyscy zajęli się ekologią. Pokazuje zmiany, jakie zaszły na Ziemi pod wpływem człowieka i co możemy zrobić, aby zadbać o naszą planetę. Z jednej strony pokazuje zagrożenia, ale daje też nadzieję na przyszłość. Masa fantastycznych zdjęć, które pozwalają docenić, podziwiać i pokochać nasz świat. Produkcja do obejrzenia całą rodziną i do wspólnej dyskusji po nim.
Kategoria: filmy edukacyjne dla klas I-III

filmy edukacyjne dla dzieci Świat na granicyscreen/Netflix

Filmy edukacyjne dla dzieci dostępne na YouTube

Na tej platformie jest mnóstwo filmów, które wyświetlają się jako filmy edukacyjne dla dzieci. Jednak nie wszystkie z nich są warte obejrzenia. Wybraliśmy te, które naprawdę mają walor edukacyjny, i które z pewnością spodobają się przedszkolakom lub starszym dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Oto one.

Bajki dla dzieci TV

Kilku- lub kilkunastominutowe filmiki z dużą ilością różnego rodzaju ilustracji. Tematyka bardzo różna – od piosenek i wierszyków po opowiastki o różnych świętach, zwierzętach, zawodach i o Polsce. Niektóre filmiki adresowane są dla dzieci w konkretnym wieku – od 3 latka po 7 latka. Jednak narracja i efekt końcowy sprawiają, że nadają się także dla dzieci młodszych.
Kategoria: filmy edukacyjne dla dzieci przedszkolnych

filmy edukacyjne dla dzieci  Bajki dla dzieci TVscreen/YouTube

Encyklopedia zwierząt dla dzieci

Seria pięciominutowych filmików o różnych zwierzętach. Każdy filmik poświęcony jest innemu gatunkowi i trwa tylko 5 minut, więc maluch nie zdąży się znudzić, ani nie zostanie zalany nadmiarem informacji. Narracja po polsku zawiera ciekawostki o zwierzakach, które naprawdę zainteresują dzieci.
Kategoria: filmy edukacyjne dla dzieci przedszkolnych

filmy edukacyjne dla dzieci Encyklopedia zwierząt dla dzieci

screen/YouTube

Filmy edukacyjne dla dzieci Fundacji Uniwersytet dla Dzieci

Zbiór mnóstwa filmów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Te dla młodszych widzów są różnej długości – od kilkuminutowych do blisko godzinnych. Tematyka bardzo różna – np. W czym pomaga nam wrażliwość, Dlaczego plastik szkodzi Ziemi, Na ile sposobów można namalować dynię, Jak powstają planety i wiele, wiele innych. Filmiki mają postać ilustrowanych wykładów lub prezentacji, a biorą w nich udział prawdziwi eksperci.
Kategoria: filmy edukacyjne dla klas I-III

filmy edukacyjne dla dzieci Uniwersytet dla dzieciscreen/YouTube

Filmy edukacyjne dla dzieci Da Vinci TV Polska.

Filmy różnej długości i o bardzo różnej tematyce. Część filmów tłumaczy zjawiska lub świat wokół nas, a niektóre pokazują, jak zrobić proste eksperymenty lub przedmioty, np. nietypowy gwizdek. Produkcje ilustrowane zarówno prawdziwymi filmami i zdjęciami jak i animacjami. Polski lektor.
Kategoria: filmy edukacyjne dla klas I-III

filmy edukacyjne dla dzieci Da Vinci

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy