Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża i poród

Ból podczas stosunku? – dlaczego tak jest tłumaczy seksuolog dr Jędrzejewska [WIDEO]

Ból podczas stosunku jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego – przestrzega seksuolog kliniczny dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić.

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka obawia się pierwszego stosunku po porodzie - boją się bólu, krwawienia, tego, że krocze jest jeszcze niezagojone, a blizna po cesarskim cięciu nadal boli.

Uszkodzenia pochwy mogą powodować ból podczas stosunku

"Bolesność podczas stosunku nie jest naturalnym stanem, ból jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego" - mówi dr Jędrzejewska. Jak podkreśla, przyczyna bólu może mieć charakter fizyczny, psychosomatyczny lub mieszany. Trzeba pamiętać, że podczas porodu dochodzi do urazów, uszkodzeń, pęknięć i właśnie rozległe pęknięcia pochwy mogą powodować ból podczas stosunku. "Mogą powstać blizny i zbliznowacenia, które podczas stosunku mogą powodować ból, czyli algopareunię" - powiedziała seksuolog.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:

Tydzień konkursów na Mamotoja.pl
Adobe Stock/mamotoja.pl


"Jeżeli powstaną zrosty lub blizny, mogą one podczas stosunku hamować elastyczność pochwy, co powoduje ból" - przestrzega dr Jędrzejewska. Zaznacza, że ból może być zarówno podczas stosunku, a także utrzymywać się po nim.

Nawilżaj pochwę

Seksuolog radzi, aby po porodzie zadbać o odpowiednie nawilżenie pochwy. W przeciwnym razie może to powodować obtarcia, rany, a nawet infekcje wtórne. Dobrze jest użyć lubrykantu. Najlepiej kupić go w aptece, hipoalergiczny.

Jeżeli odczuwamy ból podczas stosunku, udajmy się do ginekologa. Zbyt wcześnie podjęte współżycie, bolesny stosunek po porodzie mogą być zapamiętane i rodzić lęk przed następnym zbliżeniem. Także bolesny poród może powodować lęk przed odbywaniem stosunku.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. 

Czy pierwsze stosunki po porodzie były dla was bolesne? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

Poród – kiedy do szpitala?
AdobeStock
Poród naturalny
Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy jechać do szpitala podczas porodu. Dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie wyjaśnia, że każda pacjentka jest inna i każda akcja porodowa może przebiegać inaczej (nawet każdy kolejny poród u tej samej rodzącej może wyglądać zupełnie inaczej). „My najczęściej proponujemy naszym pacjentkom, aby uzbroiły się w cierpliwość i  spokojnie obserwowały kolejne sygnały rozwijającego się porodu” – tłumaczy ginekolog. Skąd zatem wiedzieć, kiedy jest ten właściwy moment na wyruszenie do szpitala podczas porodu? Poród – kiedy do szpitala? Najwyraźniejszym sygnałem porodowym jest czynność skurczowa. Skurcze porodowe to napinanie się macicy. Na początku są niebolesne, ale w miarę rozwoju porodu, stają się coraz częstsze i silniejsze. „Jeżeli czynność skurczowa pojawiająca się co najmniej przez 10 minut utrzymuje się przez 3 godziny, wtedy warto jechać do szpitala” – wyjaśnia dr Ewa Kurowska.  Co robić, kiedy pojawią się pierwsze skurcze?  Czasami rodząca może pomyśleć, że nie warto jechać od razu do szpitala, gdy pojawiają się skurcze porodowe, ale jednocześnie boi się, że jak będzie spokojnie czekać, w końcu nie zdąży. Czy w takiej sytuacji warto wykonać dla pewności telefon do szpitala? Ginekolog radzi, by tego nie robić. „ Przez telefon nie jesteśmy w stanie zbadać pacjentki i ocenić, czy to już jest początek porodu, czy jeszcze nie. Jeśli rodząca się niepokoi, to lepiej niech po prostu przyjedzie do szpitala na badanie” – twierdzi ekspertka. Odpłynięcie płynu owodniowego: czy jechać do szpitala? „Jeśli chodzi o odpłynięcie płynu owodniowego , to także nie ma potrzeby jechać na sygnale na porodówkę” – mówi dr Kurowska. Warto uzbroić się w cierpliwość,...

ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
Fotolia
Przygotowania do porodu
Dlaczego warto rodzić naturalnie - 5 powodów
Choć cesarskie cięcie jest często nieuniknione, wiele mam prosi o nie jeszcze przed porodem. Oto 5 powodów, dla których warto jednak rodzić naturalnie.
Nacinanie krocza:jak uniknąć nacięcia krocza
Fotolia
Poród naturalny
Czy nacięcie krocza jest konieczne?
Możesz uniknąć tego rutynowego zabiegu. Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl wszystkie za i przeciw. Przeczytaj, co specjaliści sądzą o nacinaniu krocza w czasie porodu.

W Polsce przeprowadza się dwa rodzaje nacięć: skośne – w stronę pachwiny, i pionowe w kierunku odbytu. To drugie, choć goi się nieco dłużej, jest bardziej komfortowe dla kobiety, ponieważ wiąże się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia zwieracza. Zobacz też: Ból pachwin w ciąży Czy można ustrzec się nacinania krocza, zwłaszcza że coraz częściej mówi się, że ten rutynowy zabieg wykonywany jest zbyt często? Oddajmy głos specjalistom.   Zobacz też: Jakie są nowe prawa mam i dzieci, czyli rewolucja na porodówce Nacinanie krocza – ZA Są lekarze, którzy uważają, że nacinanie krocza: chroni przed obniżaniem się lub wypadaniem macicy, które może wystąpić w późniejszym wieku zmniejsza nacisk na główkę dziecka skraca drugą fazę porodu pozwala uniknąć niekontrolowanego pęknięcia krocza.   Nacinanie krocza – PRZECIW Inni specjaliści uważają natomiast, że nacinanie krocza: jest sprzeczne z zasadami nowoczesnego położnictwa nie ma dowodów na to, że zabezpiecza przed obniżaniem się lub wypadaniem macicy, które może wystąpić w późniejszym wieku nie ma dobrze udokumentowanych badań potwierdzających, że odstąpienie od tego zabiegu może przyczynić się do powstania u dziecka niedotlenienia istnieją natomiast badania, które dowodzą, że w przypadku nacięcia krocza może dojść do poważniejszych obrażeń.   Zobacz też: Jak wygląda poród z punktu widzenia dziecka Nacięcie krocza czy pęknięcie krocza ? Anna Otffinowska z Fundacji Rodzic po Ludzku: "Nacięcie krocza jest ustalone w schematach szpitalnych i bardzo często wykonywane bez uzasadnienia. Znam przypadki, że położna nacięła krocze po urodzeniu dziecka, ze strachu przed lekarzem. To nieprawda, że łatwiej zszywać nacięcie niż pęknięcie. Jeśli krocze pęka naturalnie, dzieje się to w kierunku odbytnicy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz