Małe dziecko

Co warto wiedzieć o dotyku i jak go rozwijać u dziecka? [LIVECZAT z ekspertem]

Dotyk ma wiele odcieni. Bitwy rodzeństwa, przytulanie i głaskanie, wyrażanie wielkiej sympatii i miłości – możemy nim powiedzieć wszystko! Dlaczego ten zmysł jest tak ważny? Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji Miasteczka Zmysłów i dowiedz się o nim więcej.
Tym razem, podczas spotkania z Dorotą Zawadzką prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek, rozmawialiśmy o zmyśle dotyku i o wszystkim, co z nim związane. Warto pamiętać, że to właśnie on pozwala wydzielać hormony szczęścia, daje zadowolenie i poprawia samopoczucie. Oprócz tego dotyk buduje więź i zbliża nas do siebie. Dlatego też już od pierwszych chwil życia dziecka, warto pamiętać, by stymulować ten zmysł, a także zwracać uwagę na to, czy nie pojawia się w związku z nim nic niepokojącego. Ekspertka odpowiadała na pytania rodziców w tym temacie przez ponad 40 minut.

Dlaczego dotyk jest ważny?

Zmysł ten, podobnie jak pozostałe, kształtuje się już w życiu płodowym – pojawia się około 6.-8. tygodnia ciąży. Na początku wrażliwa jest tylko twarz, a dopiero około 14. tygodnia ciąży ta wrażliwość dotyczy już całego ciała. Po urodzeniu to właśnie zmysł dotyku jest zmysłem dominującym i właśnie dzięki niemu niemowlę czerpie wiedzę o świecie. Jest to możliwe na dwa sposoby – zarówno wtedy, gdy to rodzice dotykają maluszka, jak i wtedy, gdy robi to on samodzielnie.
Warto pamiętać, że zmysł ten ma ogromny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka, czyli na jego ogólne funkcjonowanie. Dzięki dotykowi możemy nie tylko komunikować się z otoczeniem, ale także określać strukturę przedmiotów, odczuwać temperaturę i ból, a także, co ważne – umożliwia budować więź. To właśnie dotyk sprawia, że nie tylko czujemy przyjemność, ale także możemy czuć się bezpiecznie, gdyż pomaga poradzić sobie z bólem i relaksuje.

Skoro jest taki ważny, dlaczego niektórzy go nie lubią?

Dotyk powinien nieść miłość, troskę, cierpliwość, uważność i to wszystko, co jest związane z budowaniem relacji. Wtedy sprawia nam przyjemność i czujemy się dobrze. Jednak nie jest tak zawsze. Są dzieci, a także dorośli, którzy np. mają nadwrażliwość dotykową i wtedy nie sprawia im on przyjemności... W takich sytuacjach maluchy wzdrygają się, odpychają, a czasami nawet reagują agresywnie. Warto wtedy zwrócić na to uwagę i sprawdzić, z czego to wynika, a także, czy nie jest związane z zaburzeniami sensorycznymi.
Przy czym trzeba pamiętać, że niektóre osoby takie po prostu są i zwyczajnie nie lubią się często przytulać. U nich bardzo dużą uwagę należy zwracać na to, by nie przekraczać ich granicy dotyku – takim maluchom należy pozwolić, by same decydowały o tym, czy chcą być dotykane w danej chwili, czy nie. Z kolei są też osoby, które lubią przytulanie. Inne natomiast są zwolennikami mocnego przyciskania, co ma miejsce np. u dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie. Dzieci, jak i później dorośli, różnią się od siebie, dlatego, jeśli nie zostaną potwierdzone żadne zaburzenia sensoryczne, trzeba zaakceptować tę odmienność.

Radosny wymiar dotyku – łaskotanie

Chociaż jest ono zwykle kojarzone z czasem zabawy, to nie zawsze jest postrzegane tak pozytywnie. Należy zwracać uwagę, by nie łaskotać szczególnie małych dzieci. Niemowlęta nie powinny być dotykane gwałtownie. U noworodków i niemowląt urodzonych przedwcześnie należy unikać tej aktywności i pamiętać, by dotyk był raczej delikatny. Jest to istotne, gdy w tym okresie nadmierny lub gwałtowny może nawet boleć maluszka.
Z kolei u starszych dzieci np. przedszkolaków warto pamiętać, by nie przesadzać z łaskotkami. Chodzi o to, by w szaleństwie zabawy zawsze słyszeć „nie” dziecka, kiedy prosi, aby zrobić przerwę lub w ogóle nie ma już chęci kontynuować aktywności. W takiej sytuacji dorośli muszą szanować decyzje malucha, a jeśli prosi o dalszą zabawę, to wznowić ją do momentu, gdy nie pojawi się ponownie „nie”.

Gdy maluch unika dotyku… Kiedy warto udać się do specjalisty?

Nadwrażliwość to nadmierna reakcja na dostarczony bodziec. Jeśli maluch czuje, że dotyk nie sprawia mu przyjemności,  a wręcz nawet odczuwa ból, bardzo możliwe, że jej doświadcza. W tym przypadku może dotyczyć różnych kwestii i tak np. dziecko może nie chcieć się ubierać, gdyż wiele materiałów i ubrań je drażni, może reagować nadmiernie na podawanie dłoni na przywitanie czy uścisk, nie chce czesać włosów lub obcinać paznokci itp. W takich sytuacjach warto pójść do specjalisty. I jak podkreśliła ekspertka – lepiej pójść wcześniej i zapytać, niż coś przegapić. 
Tego typu sytuacje wymagają po pierwsze dokładnego sprawdzenia, czyli zdiagnozowania. Czasami na dalszych etapach wymaga to specjalistycznych działań i wycelowanej, spersonalizowanej terapii. Nierzadko jest to proces długi i związany z ogromem pracy, jaką należy wykonać, jednak jest to niezwykle potrzebne dziecku, by mogło prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Trzeba pamiętać, by nie zmuszać do niczego dziecka, a uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim zrozumieć dziecko i to, co przeżywa.
Dorota Zawadzka podkreśliła, że jeśli np. dziecko ma nadwrażliwość dotykową i nie chce się ubierać, to warto je wspierać i np. pozwolić mu chodzić w luźnych rzeczach, wycinać metki, zwracać uwagę na materiały itd. Nie wolno w żadnym wypadku ubierać dziecka na siłę. Bo ono nie robi tego na złość, ono po prostu źle odczytuje bodziec, który w rezultacie może odczuwać nawet jako ból. A przecież nie chcemy, aby dziecko bolało... Trzeba to zrozumieć i wspierać maluszka.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz liveczat

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

łamigłówki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Łamigłówki dla dzieci – 15 rozwijających zadań [DO DRUKU]
Łamigłówki dla dzieci to dość proste zadania, które zmuszają do myślenia. Wśród nich są labirynty, zagadki matematyczne i inne. Wszystkie pomagają rozwijać intelekt dzieci, ucząc je logicznego myślenia i innych umiejętności przydatnych nie tylko w przedszkolu i szkole.

Łamigłówki dla dzieci są świetną edukacyjną zabawą pod warunkiem, że ich trudność jest dobrze dobrana do wieku i możliwości dziecka. Zbyt łatwe zadania nie będą rozwijające, a za trudne zniechęcą malucha do podejmowania wyzwań intelektualnych. Podsuwając dziecku tego typu zagadki warto mieć ich zapas i jeśli któreś okaże zbyt trudne, pomóc dziecku rozwiązać problem lub podsunąć mu łatwiejsze wyzwanie. Poniżej znajdziesz cały zestaw łamigłówek dla dzieci różnego typu o i różnym stopniu trudności. Spis treści: Łamigłówki dla dzieci Łamigłówki – labirynty dla dzieci Łamigłówki dla dzieci – logiczne Łamigłówki dla dzieci – matematyczne Łamigłówki dla dzieci Zaletą łamigłówek dla dzieci jest to, że w pożyteczny sposób mogą zając najmłodszym czas – jest szansa, że dziecko przed komputerem czy tabletem nie będzie spędzać za dużo czasu. Istnieje wiele odmian łamigłówek, więc bez trudu uda się znaleźć takie, które maluch polubi. Jeśli jednak łamigłówki dla dzieci mają być sposobem na rozwijanie ich umiejętności, warto wybierać zadania nie tylko jednego typu. Łamigłówki dla dzieci kształtują: zdolności matematyczne wyobraźnię przestrzenną spostrzegawczość umiejętność dokonywania porównań logiczne myślenie koncentrację. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma problemy z rozwiązywaniem zadań pewnego rodzaju, warto często do nich wracać, aby maluch rozwijał słabsze strony intelektu. Zaletą łamigłówek dla dzieci jest to, że najczęściej mają atrakcyjną dla najmłodszych formę, a nauka odbywa się poprzez zabawę. Nie od dzisiaj wiadomo, że uczenie się podczas zabawy jest najskuteczniejszym sposobem na wczesną edukację dziecka. Poniżej znajdują się trzy typy łamigłówek dla dzieci: 5 labiryntów o różnym stopniu trudności, 5 zagadek logicznych...

Miało nie być teleporad, a nadal są
Adobe Stock
Aktualności
Miało nie być teleporad dla dzieci, a nadal są! Tak doszło do tragedii: nie żyje 4-miesięczna dziewczynka
Ile jeszcze tragedii z udziałem dzieci musi się wydarzyć, by skończyć z teleporadami dla chorych maluchów? Od 1 marca 2021 teleporady miały nie być już standardowym sposobem diagnozowania dzieci, a także osób po 65. roku życia. Taka forma leczenia jednak nadal funkcjonuje wśród najmłodszych, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do dramatu.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało jeszcze rozporządzenia, ograniczającego liczbę teleporad dla dzieci do lat 6 oraz dla seniorów powyżej 65. roku życia. Adam Niedzielski zapewnia, że stanie się to już niebawem, pojawia się jednak pytanie, do ilu jeszcze tragedii dojdzie w tym czasie...Ostatnio na sepsę zmarła czteromiesięczna dziewczynka. Była leczona właśnie przez teleporadę.   Śmierć niemowlaka Dziecko trafiło do szpitala w Zabrzu. Lekarze zdiagnozowali u niej sepsę piorunującą. Początkowe objawy nie wskazywały na to schorzenie. „W tym przypadku doszło do wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej, tak zwanej sepsy piorunującej , która rozwija się w ciągu kilku godzin” - powiedziała rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Agata Pułtuska. Rodzice dziewczynki konsultowali wcześniej jej stan z lekarzem poprzez teleporadę. Gdy zaczął on się pogarszać – rodzice wezwali karetkę. Mimo udzielonej przez lekarzy pomocy dziecko zmarło. „Gorączki czy zaburzeń jelitowych nie kojarzymy z sepsą, tu tak się stało. Pełne objawy sepsy pojawiły się w ciągu kilku godzin. Są to przypadki rzadkie, ale pojawiają się i mają ciężki przebieg u osób z obniżoną odpornością” - zaznacza rzeczniczka. Źródło: rmf24.pl Zobacz także:  Jeśli krzywdzisz dziecko, w przyszłości stracisz z nim kontakt. Kim są roszczeniowi rodzice? Brak empatii na porodówkach: poruszająca historia mamy, której dziecko zmarło kilka chwil po urodzeniu Szpital nie przyjął kobiety w zagrożonej ciąży. Rodziła samotnie na podłodze

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj