Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama i tata

Urlop macierzyński 2018: zobacz, co ci przysługuje? [WIDEO]

Pracujesz i jesteś w ciąży? Zobacz, dlaczego umowa na czas nieokreślony daje więcej przywilejów mamom po urodzeniu dziecka?

Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy.

Co ciekawe: Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zdecydowanie jesteś w korzystniejszej sytuacji, bowiem przysługuje ci urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński. Inaczej wygląda sytuacja mam, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jeśli jesteś jedną z nich; możesz wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.


Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia).

Zobacz też: Zasiłek macierzyński dla mam pracujących na czas określony i umowę zlecenie.

Ile trwa urlop macierzyński ?

Urlop macierzyński w 2018 roku trwa;

  • 20 tygodni; jeśli urodziłaś jedno dziecko,
  • 31 tygodni; jeśli urodzisz bliźniaki,
  • 33 tygodnie w przypadku trojaczków,
  • 35 tygodni przy czworaczkach
  • 37 tygodni jeśli urodzisz pięcioraczki.
     

Urlop macierzyński – która część jest a która".---#---obowiązkowa, a która---#---obowiązkowa a która">obowiązkowa a która dobrowolna

Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z tego urlopu zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka. Żeby skorzystać z urlopu macierzyńskiego, tata dziecka musi być ubezpieczony.

Co ciekawe! Na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.


Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się z mocy prawa w dniu narodzin dziecka. Dlatego powinnaś przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o dacie porodu wystawione w szpitalu.
 

Od czego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim  zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwsze 20 tyg., później przez kolejne tygodnie – 60 proc. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku. 

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego znajdziesz na naszej stronie Babyonline.pl

Uwaga: Zniknął dodatkowy urlop macierzyński

Od dwóch lat nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ale jego czas, czyli 6 tygodni, nie przepadł, tylko został doliczony do urlopu rodzicielskiego.

Polecamy:

Mama
Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim często oznacza szukanie nowej posady. Jak skutecznie szukać pracy i gdzie znaleźć przydatne ogłoszenia zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu.

Szukanie pracy po okresie, kiedy na 100 procent angażowałaś się w opiekę nad małym dzieckiem , może być trudne. Szczególnie jeśli nie masz dokąd wracać i powrót do zarabiania pieniędzy wiąże się z szukaniem nowej posady.  Zobacz też: W dobrym żłobku dziecko rozwija się lepiej niż w domu   Jak znaleźć pracę po macierzyńskim? Gdzie szukać dobrych ogłoszeń z ofertami pracy w Polsce? Tomasz Staśkiewicz, coach biznesu z dużym doświadczeniem w szkoleniach pracowników i rekrutacji , tłumaczy, że szukanie pracy należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, co chcemy robić i co możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy. Dzięki temu łatwiej nam będzie przygotować CV , które uwypukli nasze zalety, a zarazem idealnie wpisze się w potrzeby firmy.  Swoje CV pokaż znajomej osobie , najlepiej takiej, która niedawno ubiegała się o pracę albo jest np. rekruterem – ona bez emocji oceni, czy jest dobre, czy zawiera niezbędne przy rekrutacji elementy oraz... czy jest ciekawe i atrakcyjne.    Gdzie szukać pracy po urlopie wychowawczym? Są trzy główne sposoby i drogi szukania nowej posady: Najpopularniejszą formą szukania pracy jest zaglądanie na specjalistyczne portale (job boardy), które prezentują różne oferty pracy Coraz powszechniejsze jest też szukanie pracy przez grupy tematyczne na portalach społecznościowych , pod hasłem „praca w mediach” czy „praca w sklepie odzieżowym” Warto szukać też rekomendacji znajomych – rozgłosić, że szukamy pracy, aby wszyscy, którzy o wiedzą o wakatach w danej branży dawali nam o nich znać.    Zobacz też: Co po macierzyńskim? Może własny biznes? [WIDEO]  

rodzina, mama i tata, ojciec, rodzicielstwo, tata i dziecko, mama i dziecko
Prawo i finanse
Przywileje prawne dla rodziców 2013
W 2013 roku zmieniają się zasady urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, ojcowskiego. Sprawdź swoje prawa.
Kobieta w ciąży, ciąża a praca
© contrastwerkstatt - Fotolia.com
Prawo i finanse
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
Sprawdź, czy przysługuje ci urlop macierzyński i czy dostaniesz zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze świadczenia może liczyć kobieta, która urodziła lub przyjęła na wychowanie dziecko?

Urlop macierzyński – komu przysługuje? Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy (etat czy część etatu). Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony są w korzystnej sytuacji, bowiem przysługuje im urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.  Inna jest sytuacja kobiet, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Mogą one wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.  Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia). Zobacz też: Ile wynosi zasiłek chorobowy Komu nie przysługuje urlop macierzyński? Urlop macierzyński nie przysługuje: kobietom, których umowa o pracę rozwiązała się w dniu porodu, kobietom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych ( umowa zlecenie , umowa o dzieło), bezrobotnym, studentkom (chyba, że studiują i pracują na podstawie umowy o pracę). Zobacz też: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Wymiar urlopu macierzyńskiego  Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga dzieci, itp.).  Pracownica ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka . Ponadto przyszła mama może rozpocząć urlop macierzyński przed porodem (maksymalnie 6 tygodni przed). Dodatkowo po...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz