Współpraca Reklamowa

Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]

Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

W ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” Dorota Zawadzka opowiada o inteligencji emocjonalnej dzieci i wszystkim, co się z nią wiąże. Zobacz film, w którym Superniania mówi, dlaczego warto uczyć malucha okazywania emocji i jak to robić.

 

Warto wyrażać emocje

Dziecko, podobnie jak osoba dorosła, ma prawo do okazywania emocji. Choć nie do końca jeszcze wie, jak one się nazywają, ma prawo je wyrażać – zarówno śmiać się, jak i złościć.
Tłumienie emocji nigdy nie jest dobrym pomysłem, ani w dzieciństwie, ani w dorosłym życiu – mówi Dorota Zawadzka. Dbajmy o to, aby dzieci umiały je okazywać. Nie starajmy się tłumić dziecięcych emocji, nawet wtedy, gdy maluch się denerwuje lub ma ochotę płakać.

Jak uczyć dziecko wyrażania emocji?

Warto uczyć dziecko dopasowywać emocje do sytuacji. Jeżeli jestem smutny to pokazuję smutek, a nie agresję. Jeśli jestem zadowolony, to zamiast złości pokazuję radość. Nie oczekujmy jednak tego, że nasza pociecha będzie dojrzała emocjonalnie od urodzenia. Inteligencja emocjonalna to umiejętność, której uczymy się przez całe życie – robią to zarówno dzieci, jak i dorośli. Pamiętajmy też, że dojrzałość to umiejętność dostosowania emocji do sytuacji.

Ćwiczenia z rozpoznawania emocji

  • Odkryjcie swoje mocne strony

Rekwizyty: karta papieru i ołówek
 

Razem z dzieckiem odrysujcie nawzajem swoje dłonie. Następnie w miejscu swoich palców, wpisz 5 swoich mocnych stron, czyli to, co w sobie lubisz. Poproś dziecko, aby w miejscu swoich palców zrobiło dokładnie to samo, tyle że za pomocą symbolicznych rysunków. Potem zamieńcie się rolami – niech pociecha narysuje to, ceni w tobie, a Ty wypisz te cechy u dziecka, z których jesteś dumna.
 

  • Odgadywanie emocji

Rekwizyty: kilka kartek papieru, ołówek, ulubione zabawki lub przedmioty

Wspólnie z maluchem narysujcie różne emotikonki. Następnie wybierz jakąś zabawkę i poproś dziecko, aby podniosło kartkę oznaczającą emocje wskazanego przedmiotu. Twoim zadaniem jest odgadnąć, np.: dlaczego krzesło się boi? Gdy skończycie – zamieńcie rolami. To super zabawa!
 

  • Mocne strony

Rekwizyty: Zabawki z Kinder Niespodzianki
Miejsce: Dowolne

Ustawiamy zabawki z Kinder Niespodzianki. Dziecko wybiera zabawkę i opowiada o jej mocnych stronach.
Dzięki temu ćwiczeniu rozmawiamy o emocjach, wadach i zaletach, o cechach i ich przeciwieństwach.
 

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka