
Po serii ćwiczeń oto zasłużony relaks, czyli ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. To ważna część treningu.
Ćwiczenia na plecach
- Kołyska – przyciągamy kolana do klatki piersiowej, unosimy głowę i delikatnie się kołyszemy. Raz, drugi, trzeci...
- Ramiona kładziemy po bokach (prostopadle do ciała), kolana unosimy ku górze (trzymamy je pod kątem prostym). Przekładamy nogi raz w jedną stronę, raz w drugą, pilnując, by barki przylegały do podłogi. Po cztery razy na każdą stronę.
- Nogi zgięte w kolanach przekładamy na jedną stronę, głowę i ramiona da drugą. To świetne ćwiczenie rozciągające mięśnie pośladków i brzucha. Wytrzymujemy tak 15–20 sekund. Głęboko oddychamy. Zmieniamy stronę.
- Kolana rozchylamy szeroko, stopy łączymy podeszwami. Kładziemy ręce na brzuchy, zamykamy oczy, oddychamy. Wydech dłuższy niż wdech – tak też będzie w pierwszym okresie porodu, dzięki czemu dostarczymy do organizmu potrzebny tlen.
Pozycja syrenki
Siadamy z nogami zgiętymi w kolanach, jedną układamy z tyłu, drugą – z przodu. Prostujemy plecy, wyciągamy rękę do góry i delikatnie pochylamy ciało w bok, rozciągając mięśnie. Prostujemy się, kładziemy rękę na głowie i delikatnie przeciągamy ją w drugą stronę (rozciągamy mięśnie szyi). Opuszczamy łokieć, kładąc go na macie pod barkiem, wyciągamy przeciwne ramię w górę i rozciągamy drugi bok. Zmieniamy stronę, powtarzając sekwencję ćwiczeń.
Siadamy skrzyżnie
- Kładziemy przedramiona na kolanach, opuszczamy luźno głowę. Delikatnie wykonujemy półkola, w jedną stronę i w drugą, pozbywając się napięcia z karku i szyi. 2. Prostujemy się. Barkami wykonujemy kółka w tył i w przód. Oddychamy.
- Ręce przenosimy w tył, rozciągając mięśnie klatki piersiowej. Przenosimy je do przodu, plecy robimy okrągłe – rozciągamy mięśnie grzbietu.
- Opuszczamy ramiona, oddychamy: głęboko i kilka razy.


Endometrioza to choroba, która dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Może utrudniać zajście w ciążę. Jakie są przyczyny i objawy endometriozy ? Czy może przebiegać bezobjawowo? Jak można ją zdiagnozować? Kto jest w grupie ryzyka pojawienia się endometriozy? Czy endometrioza może powodować niepłodność ? Czy endometriozę można wyleczyć? Kiedy konieczna jest operacja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w filmie. Odpowiada na nie dr n. med. Patrycja Sodowska – specjalista ginekologa położnika z Kliniki InviMed w Katowicach. Zamieszczony film pochodzi z internetowego seminarium (webinarium) Kliniki InviMed. Polecamy także: Endometrioza może cię oszukać - ostrzega ginekolog

Niepłodność męska diagnozowana jest wśród wielu par, które starają się o dziecko . Taka informacja może być szokiem dla mężczyzny, głownie dlatego, że kłopotów z płodnością nie da się rozpoznać bez specjalistycznych badań (nie ma żadnych charakterystycznych objawów, które sprawiałyby, że można podejrzewać u siebie niepłodność ). Jak wspierać mężczyznę, u którego zdiagnozowano niepłodność ? Jak zachęcić partnera do leczenia niepłodności i wykonywania kolejnych specjalistycznych badań, które będą konieczne (np. biopsja jądra )? Na te pytania odpowiedziała nam Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog i psychoterapeuta z kliniki InviMed .