Zabawy z dziećmi

Chodzące po pasach punkciki [ILUZJA]

Iluzja optyczna pokazująca złudzenie ruchu.

Twoje zadanie:

Obserwuj ruch niebieskich i żółtych punktów - „stóp kroczących po pasach”. Gdy znajdą się na pasiastym tle wydają się kroczyć naprzemiennie – tak jakby szła stopa za stopą. W rzeczywistości ich ruch jest zawsze jednoczesny – przesuwają się w tym samym tempie.

Dlaczego tak się dzieje?

Poruszające się obiekty wydają się zwalniać przy niskim kontraście. Jest to bardziej widoczne, jeśli spojrzysz nie bezpośrednio na stopy, ale pomiędzy nie.

Porada dla rodzica:
Zanim wymyślono kino, ludzie na różne sposoby próbowali ożywić nieruchome obrazy,  tworząc w tym celu zabawki optyczne. Zachęcamy, abyście wspólnie z dzieckiem zrobili taką zabawkę – np. prosty kineograf. Wykorzystajcie do tego mały notes lub kilka spiętych w książeczkę karteczek, na których na kolejnych stronach narysujcie sekwencję ruchu. Może to być np. postać, która podskakuje lub tańczy. Kartkując notes z dużą szybkością, otrzymacie prostą animację ruchu.

Źródło:
Stuart Anstispo, profesor psychologii na University of California w San Diego w Stanach Zjednoczonych pierwszy raz zademonstrował tę iluzję w 2003 roku.


Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"
Instagram/anitaczylija
Aktualności
Adrian ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” jest nieszczęśliwy z Anitą? Tak uważają fani!
Anita i Adrian, którzy poznali się w 3. edycji programu "Ślub od pierwszego wejrzenia", od początku świetnie się dogadywali. Ich relacja zaowocowała nawet dwójką dzieci, a małżonkowie dobrani przez eksperta założyli szczęśliwą rodzinę.

Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” opublikowała świąteczne zdjęcie z Adrianem, z którym założyła rodzinę po udanym występie w programie. Jedna z fanek uznała jednak, że mężczyzna nie wygląda na szczęśliwego. Adrian i Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” są nieszczęśliwi? Kobieta podzieliła się optymistycznym opisem z okazji świąt, jednak pomimo to, niektóre fanki doszukały się w jej zdjęciu objawów… nieszczęścia! „Jedziemy więc niebawem na daaaleką północ, a wcześniej staram się spędzić więcej czasu z moim tatą, oraz odwiedzić najbliższych przyjaciół. A jak jest u Was? Dwie Wigilie? Połączone rodziny, czy co roku wymiany albo losowanie? Dziś mamy mini świąteczny obiad i bardzo się cieszę, bo mąż nie zje ze mną nigdy rybki, mimo że mieszka nad morzem i powinien lubić, prawda?” – napisała pod fotografią. Jedna z fanek od razu skomentowała zdjęcie: „Adrian jakiś smutny, zmęczony?”. Szczęśliwa małżonka jednak szybko sprostowała te domysły. „Możliwe że zamyślony, zmęczony też.. praca po 10 h dziennie daje się we znaki. Plus pobudki czasem w nocy…” – odpowiedziała Anita. Piękna świąteczna sesja, którą podzieliła się Anita, wskazuje jednak na to, że „telewizyjna rodzina” ma się świetnie, a codzienne zmęczenie nie zakłóca ich szczęścia.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Anita Szydłowska (@anitaczylija) Źródło: Instagram, Plotek Zobacz też: Anita i Adrian ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” nie chcą kolejnych dzieci? „Produkcja bobasów zamknięta”...

gang fajniaków zimowa przygoda w biedronce
Adobe Stock / mat. prasowe
Aktualności
Macie już wszystkie Fajniaki? Teraz w Biedronce NOWA niespodzianka o Gangu (wspiera Pajacyka!)
Dla wszystkich małych fanów Fajniaków Biedronka przygotowała świąteczną niespodziankę: w sklepach już można dostać książkę o najnowszych przygodach sympatycznych bohaterów! „Zimowa przygoda” kosztuje niewiele i wspiera program Pajacyk, który kupuje posiłki dla potrzebujących dzieci.

Do tej pory Gang Fajniaków uczył dzieci, jak troszczyć się o planetę, a teraz pomoże potrzebującym dzieciom. Wszystko za sprawą najnowszej książki o przygodach Gangu. Można ją już kupić w sklepach Biedronki! Gang Fajniaków: nowa książka w Biedronce Dzieci pokochały Gang Fajniaków za sympatyczne postacie i wciągające książki o przygodach strażników przyrody. Ale sprzedaż maskotek to także akcja lojalnościowo-edukacyjna Biedronki. W ręce małych fanów trafiło już ponad 8 mln maskotek i ponad 1,2 mln książek. Dlatego Biedronka wypuściła na rynek zupełnie nową książkę o Gangu: to „Zimowa przygoda” w cenie 9,99 zł. A dzięki współpracy sieci Biedronka i Polskiej Akcji Humanitarnej cały przychód ze sprzedaży książki o Fajniakach zostanie przekazany programowi Pajacyk, który kupuje posiłki dla swoich małych podopiecznych.   „Zimowa przygoda” to całkiem wyjątkowa książka w fajniakowej kolekcji. Wyróżnia ją szczytny cel, ale i sposób wydania. To jedyna publikacja o Fajniakach w tak dużym formacie, co pozwala zachwycić się ilustracjami Małgorzaty Detner. Autor tekstu „Zimowej przygody”, Marcin Przewoźnik, zadbał zaś o to, by treść książki odpowiadała świątecznej atmosferze: jest to bowiem opowieść o tym, jak nieść pomoc innym. Autorzy zdradzili, że do pomagania włączy się nawet Smog Stefek! Zobacz też: Bezpieczny pluszak to czysty pluszak. Jak czyścić zabawki? Zrobią wszystko, by zdobyć Świeżaka! Czy to nie przesada? Lalka Elsa z filmu „Kraina lodu 2” [pomysły na superprezent]

500+ tylko dla najbiedniejszych
Adobe Stock
Aktualności
500+ będzie tylko dla najbiedniejszych? Trwa dyskusja nad zmianami!
Czy 500+ będzie tylko dla osób najbiedniejszych? O takich zmianach wspominał były minister finansów, a także były ekonomista ZUS. Co więcej, Mateusz Morawiecki również nie jest optymistą, jeśli chodzi o ekonomię Polski, co w efekcie może doprowadzić do wprowadzenia zmian w świadczeniach.

Na razie zmiany w programie 500+ będą, ale bardzo niewielkie. Będą dotyczyć głównie terminów wypłat i składania wniosków . Eksperci jednak sugerują, by zmienić kryterium otrzymywania świadczenia – powinno ono zależeć od dochodu danej rodziny. Zdanie ekspertów Wielu ekspertów jest zdania, że z uwagi na pandemię koronawirusa świadczenie 500+ powinny zostać wstrzymane lub ograniczone, ponieważ znacznie wpływają na budżet naszego kraju. W kwestii sytuacji finansowej Polski pesymistyczne założenia ma także premier Mateusz Morawiecki: „Mamy spory bufor, ponieważ już na listopad spodziewaliśmy się kilkudziesięciu miliardów deficytu. Będziemy przefinansować część wydatków na rok 2021 - powiedział premier. Dodał również: „Myślę, że ostatnie uderzenie koronawirusa w listopadzie i grudniu jest na tyle potężne, że optymistyczne prognozy spadku PKB, zakładające 'dwójkę z przodu', jednak trzeba odłożyć do szuflady”. 500+ potrzebne, ale... Na temat programu 500+ wypowiedział się także były minister finansów, a do września 2020 roku główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski: „Program 500 plus rzeczywiście prowadzi do redukcji ubóstwa w rodzinach wielodzietnych, ale uważam, że w przyszłości powinien być lepiej adresowany, aby przy tym samym koszcie fiskalnym jeszcze bardziej skierować pomoc do biednych rodzin. W programie Rodzina 500 plus wybrano rozwiązanie najprostsze. Owszem, łatwe w obsłudze, ale niestety źle adresowane, co czyni ten program bardzo kosztownym”. 500+ jedynie dla ubogich Paweł Wojciechowski dodał również, że świadczenie powinno być przyznawane według kryterium dochodowego: „Przy obecnym rozwoju cyfryzacji administracji nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynajmniej stopniowo zmierzać w kierunku modelu transferów socjalnych wg kryterium dochodowego. Nie ma żadnego powodu, by unikać dyskusji o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz