Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabawy z dziećmi

Czuję, czyli… jak rozwijać zmysły: smaku, węchu i dotyku? [WEBINAR 4.]

Za nami czwarty z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o trzech zmysłach, które pozwalają… czuć świat! Dowiedz się, w jaki sposób rozwijać smak, węch i dotyk u przedszkolaka.
Potrafimy rozróżnić kilka smaków, ponad trylion zapachów, a do tego czujemy m.in. dotyk, ból i temperaturę. Możemy chłonąć świat na wiele sposobów, a wszystko dzięki trzem, wymienionym wcześniej zmysłom. I tak np. zapach wyczujemy nawet, gdy jego źródło jest daleko. Z kolei, by poczuć dotyk i smak, bodźce muszą być blisko. W przypadku dotyku odbieramy je poprzez receptory znajdujące się na skórze, a w przypadku smaku – możemy rozpoznać go, gdy cząsteczki jedzenia rozpuszczą się w cieczy (np. w ślinie). W związku z tym, aby dziecko właściwie odczuwało, czyli rozpoznawało i reagowało na bodźce z zewnątrz, warto zadbać o rozwój tych zmysłów jak najwcześniej.

Kilka ważnych kwestii dotyczących smaku

Aby poczuć smak, konieczna jest reakcja jedzenia ze śliną, dlatego też należy jeść wolno. W trakcie spotkania ekspertka podkreśliła, że mówiąc o zmyśle smaku, nie można nie wspomnieć o tym, jak dzieci jedzą… a także, jak to postrzegają rodzice. Dorota Zawadzka zwróciła uwagę na to, że dziecko ma prawo do niejedzenia. Może odmówić nawet wtedy, gdy ugotowano danie, które zwykle lubi. Bo istotne jest nie tylko to, by pozwolić dzieciom eksperymentować ze smakami, ale także, by... odmawiać jedzenia.
Aby rozwijać w dziecku smak, warto pokazywać mu dania z kuchni świata, niecodzienne przyprawy, a także sposoby ich podania. Maluch musi mieć szanse, aby podjąć próbę zjedzenia nowej rzeczy, dlatego można np. bawić się w szwedzki stół. Dziecko może samo wybrać składniki i łączyć je jak tylko mu się podoba. Warto także do 2 r.ż. pozwolić bawić się jedzeniem. Ekspertka podkreśliła, że dziecko poznaje wtedy nie tylko smak, ale również jego fakturę i barwę, a to według kucharzy sposób, który pozwala wychować smakosza!
Przy tym należy pamiętać, by niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na rozwoju smaku u dziecka, nie zmuszać go do jedzenia. Jest to bardzo ważne, gdyż może prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania.

Czy to czujesz? Czyli o smaku słów kilka

Świat zapachów to kolejna przestrzeń, którą warto pokazywać dzieciom. Co ciekawe, przygodę z tym zmysłem maluchy rozpoczęły już w ciąży. Będąc w brzuchu mamy czuły zapach wód płodowych, które przenoszą zapach i smak jedzenia spożywanego przez mamę.
Warto rozwijać ten zmysł u dzieci, gdyż rozbudza on także smak. Oprócz tego właśnie on sprawia, że łączymy zapachy z konkretnymi wydarzeniami, dzięki czemu mamy w pamięci nie tylko obrazy wspomnień, ale też z łatwością kojarzymy je z zapachami. Zmysł ten jest także potrzebny do tego, by ostrzec nas przed niebezpieczeństwem np. ulatniającym się gazem z kuchenki. Aby go rozwijać, jak najczęściej wąchajcie z przedszkolakiem kwiaty, przyprawy, perfumy i nastawcie się pozytywnie na różnorodność zapachową.

Co warto wiedzieć o zmyśle dotyku?

Przede wszystkim to, że dotyk to bodziec, który odczuwamy poprzez skórę. To ona jest naszym największym narządem zmysłu oraz organem w ogóle. Dotyk pozwala nam odczuwać ciepło, zimno, ból czy łaskotanie, a doświadczenia te możemy kategoryzować jako przyjemne lub nieprzyjemne.
Dlaczego jest ważny? Gdyż pozwala nie tylko na dotykanie, które zwykle jako pierwsze kojarzy nam się z tym zmysłem. Warto zdać sobie sprawę, że to dzięki niemu możemy określić kształt, ciężar, konsystencję czy strukturę. Ponadto to właśnie dzięki niemu komunikujemy się z otoczeniem, a organizm pozwala poprzez receptory w skórze sterować procesami zachodzącymi w organizmie. Dotyk to również intymny sposób komunikacji. To dzięki niemu budujemy więź. Nie bez powodu przytulamy się do siebie, trzymamy za ręce. Oprócz tego, że czujemy wtedy przyjemność, czujemy się też bezpiecznie. Siła dotyku jest tak duża, że pomaga radzić sobie z lękami, uśmierza ból, a także pozwala się wyciszyć i zrelaksować.
Rozwijając ten zmysł u dzieci, warto podkreślić, że nie można przestymulować dziecka np. poprzez przytulanie, głaskanie, czy trzymanie za rękę. Warto przy tym jednak zawsze pamiętać, by siła dotyku była dopasowana do maluszka. Należy być także czujnym na zaburzenia sensoryczne. Dzieci mogą wtedy być uwrażliwione i odczuwać ból, gdy obcina im się włosy lub paznokcie, nie lubią nosić jakiegoś ubrania lub wręcz przeciwnie – być mniej wrażliwe i np. potrafią włożyć rękę do bardzo gorącej wody lub szczypać czy drapać się i nie odczuwać bólu.

kobiety bez wsparcia
Adobe Stock
Aktualności
Brak empatii na porodówkach: poruszająca historia mamy, której dziecko zmarło kilka chwil po urodzeniu
Utrata dziecka jest przeżyciem bolesnym, traumatycznym. Doświadczenie to mogłoby zostać złagodzone dzięki odpowiedniej opiece, niestety często tak się nie dzieje... Kobiety po poronieniach, porodach martwych dzieci zazwyczaj pozostawione są same sobie, bez odpowiedniego wsparcia.

Wyniki kontroli NIK w polskich szpitalach wskazują na bezduszność , ignorancję. Kobiety nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki, nie przestrzega się procedur. Czasami, niestety, również personel medyczny nie wykazuje się empatią. Wsparciem dla takich kobiet jest Fundacja Gajusz, pomagająca nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. „I wtedy nadeszła wiedza i siła” Tisa Żawrocka, prezes Fundacji Gajusz wspierała telefonicznie mamę małej Kalinki. Dziewczynka po porodzie żyła tylko przez chwilkę. Jej mama widziała, jak z trudem łapie powietrze, jak cierpi. Kobieta czuła, że maleństwo podłączone do kroplówki wpatruje się w nią, jakby „czekało na pozwolenie”. A ona chciałaby zatrzymać ją jeszcze, choć na moment... „Co ze mnie za matka – pomyślałam. I wtedy nadeszła wiedza i siła. Zamknęłam oczy. Zerwałam tę nić pomiędzy mną a Kalinką. Po kilku minutach usłyszałam, jak lekarz mówi, że słyszy pojedyncze tony serca. Spojrzałam ostatni raz w gasnące oczy mojego dziecka” – opisuje mama małej Kalinki. „A ta noc jest bardziej świętem niż horrorem. Nie wierzyłam, że to możliwe. Chyba nikt, kto nie odda dziecka śmierci, nie wie, jak to jest i czy da radę. Wyobraźnia płata figle. Lekarze straszą traumą. Psycholog zawodowo pociesza, a politycy czują się ekspertami tam, gdzie jedynym specjalistą byłam ja. No i pani na głośnomówiącym” – podsumowała kobieta. Wsparciem, na które mogła liczyć, była prezes Fundacji Gajusz: „Podziękowałam pani w słuchawce za tę wczesnoporanną pomoc. Za mądre słowa. Za to, że pilnowała, żeby położna zrobiła zdjęcia. Dziś są naszym skarbem”. Bez pożegnania... Jakiś czas temu opisałyśmy także historię mamy Ady i Ali. Zrozpaczona mama daremnie błagała o pomoc, aby ojciec dziewczynek mógł się z nimi pożegnać. W związku z panującymi...

 Internautki hejtują Agnieszkę Kaczorowską
instagram/agakaczor
Aktualności
HEJT na ciężarną Kaczorowską: „Nie musisz tak ostentacyjnie podtrzymywać tego brzucha, nie odpadnie"
Druga ciąża jest dla Agnieszki Kaczorowskiej wielką radością. Zamieszcza w sieci ciążowe zdjęcia, eksponując brzuch. Aga została skrytykowana z tego powodu, ale nie trzeba było długo czekać na ripostę aktorki.   

Agnieszka Kaczorowska jest w drugiej ciąży . Widać, że jest bardzo szczęśliwa z tego powodu. Nie powinno więc też dziwić, że chcę pochwalić się swoim szczęściem przed całym światem. Aktorka opowiada o ciąży, eksponuje brzuszek. Właśnie to rozjuszyło ostatnio jedną z internautek. Złośliwy komentarz Aga w drugiej ciąży wygląda pięknie. Sama przyznała też, że nigdy wcześniej nie czuła się tak atrakcyjna . Tancerka wraz ze swoją rodziną odpoczywa teraz na Malediwach. Na jej Instagramie możemy podziwiać piękne zdjęcia, na których prezentuje coraz większy brzuszek. Nie każdemu jednak się to podoba. „Naprawdę nie musisz tak nieustannie ostentacyjnie podtrzymywać tego brzucha, jak już wiesz, nie odpadnie” - napisała jedna z internautek. Komentarz nie wyprowadził Agnieszki z równowagi, odpowiedziała na niego bardzo spokojnie: „ale lubię, a nawet kocham, trzymać i głaskać, bo jest tam nowe życie ?”.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez 𝑨𝒈𝒏𝒊𝒆𝒔𝒛𝒌𝒂 𝑲𝒂𝒄𝒛𝒐𝒓𝒐𝒘𝒔𝒌𝒂-𝑷𝒆𝒍𝒂 (@agakaczor) Pozostałe komentarze były jednak bardzo miłe. Fanki zachwycały się krajobrazem i wyglądem Agi:  „Cudowne widoki. Proszę jak najwiecej relacji, oko naciesze❤️ pozdrawiam serdecznie” „Pięknie 😍 miłego urlopu ❤️” „ Przepięknie wyglądasz😍 Ciąża bardzo Ci służy❤️” „ Wyglądasz cudownie!😍” [pisownia komentarzy oryginalna - przyp.red.] Źródło: Instagram Zobacz także:  Maja Hyży karmi córkę W PRZEBRANIU MĘŻCZYZNY! Dlaczego? PIĘKNE CIĄŻOWE ZDJĘCIA Agnieszki...

Waloryzacja 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Waloryzacja 500 plus w 2022? Nie tak szybko!
500 plus nie jest już warte tyle, co w roku, w którym zaczęto je przyznawać, czyli 2016... Ekonomiści nie mają wątpliwości: tak jak rosną renty i emerytury, również i to świadczenie powinno zostać podniesione. Czy rząd bierze pod uwagę zwiększenie kwoty świadczenia 500 plus w 2022 roku?

Realna wartość pieniądza spadała w 2021 roku na łeb na szyję. Okazuje się, że: 12 świadczeń 500 plus otrzymanych w  2021 roku pozwalało na zrobienie zakupów, na które w 2020 trzeba było wydać 11 przelewów 500 plus... Dziś (3.02.2022) minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie na antenie Radia Zet opierała się, by odpowiedzieć wprost na pytanie o szanse na waloryzację.  Waloryzacja 500 plus: jaka zmiana świadczenia? Już na początku ubiegłego roku eksperci wyliczyli, że zmiany w 500 plus mogą zostać przeprowadzone na dwa sposoby: świadczenie rodzinne może być waloryzowane każdego roku o tej samej porze (w marcu), podobnie jak emerytury albo – zostać podniesione o stałą kwotę. „500 plus już nie jest warte tyle, ile w momencie wprowadzenia 5 lat temu. W związku z rosnąca inflacją świadczenie straciło na wartości” – tłumaczy Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem Super Biznes. Według obliczeń ekspertów, gdyby wprowadzono waloryzację świadczenia, już w 2020 roku 500 plus powinno być wypłacane w kwocie 544,31 zł na każde dziecko . W 2021 –  557,92 zł., a w 2022 roku – nieco ponad 600 zł. Marlena Maląg: waloryzacja 500 plus na pewno... nie w 2022  Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg zapytana w Radiu Zet o możliwość waloryzacji 500 plus, przyznała, że w 2022 roku nie ma na to szans. Zdaniem minister, należy jednak brać pod uwagę ogromne kwoty przeznaczane na 500 plus oraz inne świadczenia dla rodziców. „Ja odpowiadam na to pytanie cały czas w ten sposób: rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj