Zabawy z dziećmi

Patyczki z pomarańczowym [ILUZJA]

Iluzja optyczna, której źródło nadal czeka na wyjaśnienie.

Twoje zadanie:

Spójrz na obrazek i zdecyduj, czy jasno pomarańczowa oraz czarna linia to część tego samego obiektu? Jak widzicie, w rzeczywistości jest jednak inaczej, niż zakładaliście w pierwszej chwili!

Dlaczego tak się dzieje?

Tę słynną iluzję nazwano na cześć niemieckiego fizyka Johanna Poggendorff’a, który opisał ją w 1860 roku. Co ciekawe, źródło tej iluzji ciągle czeka na wyjaśnienie, a najpopularniejsza teoria twierdzi, iż nasz mózg dokonuje tu błędnej interpretacji obrazu 2D za pomocą zasad stosowanych do obrazów 3D.

Porada dla rodzica:
Z technologią 3D w dzisiejszym świecie spotykamy się na co dzień. Bajki w tej technologii możemy oglądać z dzieckiem już nie tylko w kinie ale i w domu na nowoczesnych telewizorach. Ogólnodostępne są też trójwymiarowe gry na komputerach i smartfonach. Trzeba jednak pamiętać, że system nerwowy u dzieci do lat 6 jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może wywołać nieprzewidziane reakcje! U dzieci mogą wystąpić nie tylko problemy w rozróżnieniu świata realnego i wirtualnego, ale także trudności z fiksacją wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy. Dlatego zaleca się, aby dzieci w wieku poniżej sześciu lat, których wizualny system wciąż się rozwija, nie były narażone na te technologie, a dzieci do lat 13 korzystały z technologii 3D w sposób umiarkowany.
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

29. Finał WOŚP
Instagram/fundacjawosp
Aktualności
Czarne chmury nad 29. Finałem WOŚP przez Narodową Kwarantannę, Owsiak apeluje o wyrozumiałość
W wyniku ogłoszenia narodowej kwarantanny, pod znakiem zapytania stanęła organizacja Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak wydał oświadczenie i zaapelował o cierpliwość.

29. Finał WOŚP miał początkowo odbyć się 10 stycznia, jednak z racji na nowe obostrzenia Jurek Owsiak był zmuszony przesunąć finał aż o 3 tygodnie – na ostatnią niedzielę stycznia. Finał WOŚP przesunięty W komentarzu do zmiany daty Jurek Owsiak podzielił się historią o innym wyzwaniu,  z którym stanęło się kiedyś zmierzyć Polakom. Zaapelował jednocześnie o wyrozumiałość i cierpliwość. „Pamiętam jak kiedyś, kilkanaście lat temu, kiedy Polskę nawiedziły powodzie, zmieniliśmy termin naszego Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Festiwal się odbył. Mało tego, ten nowy termin okazał się bardzo, bardzo dobry dla festiwalu. Jesteśmy tak skonstruowani, że bierzemy wszystkie takie przeciwności na klatę i natychmiast szukamy dobrych rozwiązań” – powiedział Owsiak.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Fundacja WOŚP (@fundacjawosp) Szef WOŚP dodał także, że rozumie nowe obostrzenia i zgadza się z nimi . „Musimy, tak jak inne kraje, wziąć na siebie wszystkie te bardzo mocne restrykcje, które są związane z naszym życiem codziennym. Ja, Jurek Owsiak, je bardzo dobrze rozumiem. W innych krajach one już były wprowadzone wcześniej, w związku z tym, jeżeli chcemy się dobrze ustawić do tej skutecznej walki z koronawirusem – zróbmy to. Przetrzymajmy to” – zaapelował do fanów. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia. Obecnie fundacja zgromadziła już ok. 1,1 mln zł, a głównym celem tegorocznej zbiórki jest kupno sprzętu laryngologicznego, otolaryngologicznego i do diagnostyki głowy. W Edipresse, jak co roku, działa sztab WOŚP. Już teraz możesz wesprzeć Orkiestrę,...

Lara Gessler o smoczku Neny
Instagram
Aktualności
Gessler nie chce dawać Nenie smoczka... poza jedną KRYTYCZNĄ sytuacją!
Lara Gessler wrzuciła do sieci słodkie zdjęcie małej Neny. Jak twierdzi mama, to jedyne zdjęcie dziewczynki ze smoczkiem! Gessler wyjawiła fanom, że tylko w krytycznej sytuacji zdecydowałaby się na powtórne podanie córce smoczka.

Lara Gessler ma własną wizję macierzyństwa, która nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem internautów. Zabrała już dziewczynkę w daleką podróż, a wcześniej zdradziła, dlaczego wybrała poród bez żadnego znieczulenia . Teraz przyszła kolej na smoczek - ten kontrowersyjny temat Lara podsumowała kilkoma zdaniami. Dlaczego mała Nena nie będzie używać smoczka? Lara Gessler nie daje córce smoczka Smoczek: hot or not? To jedno z pytań od fanów, na jakie Lara Gessler odpowiadała na Instagramie. Okazuje się, że młoda mama nie popiera podawania dzieciom smoczków, ale ostateczny wybór zostawiła córce. Urocze zdjęcie Neny Gessler opatrzyła kilkoma zdaniami wyjaśnienia:  „To jest JEDYNE zdjęcie małej ze smoczkiem. Zakładałam, że mała sama zdecyduje czy potrzebuje (tuż po zjedzeniu będzie miała potrzebę ssania czy nie). Okazało się, że potrzeba jest, ale smoczek zupełnie nie smakuje. (...) Nie lubi. Woli sobie polizać rączkę (nie kciuk)”. Dziewczynce smoczek się nie spodobał, co mama chyba przyjęła z ulgą. Szybko jednak zaznaczyła, że podałaby Nenie smoczek tylko w jednej, awaryjnej, sytuacji.  „Gdyby miała mocną potrzebę, a wiedziałabym, że jest wyprzytulana i najedzona, a stresuje ją np. podróż, to myślę, że podawałabym go w krytycznych momentach, dla jej komfortu”.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Lara Gessler (@lara_gessler)   Zobacz też:   Co robić, aby zapobiegać wadom zgryzu? 6 kroków do rozstania ze smoczkiem Smoczek a karmienie piersią niemowlaka: o tych zasadach pamiętaj!

Ferie zimowe 2021 wytyczne MEN
Adobe Stock
Aktualności
Jak będą wyglądać ferie 2021? Znamy wytyczne MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowelizację rozporządzenia o funkcjonowaniu oświaty w dobie pandemii COVID-19.  Znajdziemy tam między innymi wytyczne na czas ferii zimowych 2021.

Tegoroczne ferie nie zapowiadają się jako czas pełen rozrywki i zabawy dla dzieci. Rząd zapowiedział narodową kwarantannę , a uczniowie będą zamknięci w domach do godziny 16-stej . MEN podało wytyczne, dotyczące ferii 2021. Przeczytamy tam o zakazie zimowych wyjazdów, jednak jest od tego kilka wyjątków. Zakaz organizowania wypoczynku? Są wyjątki! W rozporządzeniu znajduje się informacja o zakazie organizowania wypoczynku w czasie ferii zimowych. Są jednak wyjątki. Dotyczą one  uczniów z klas I-IV szkół podstawowych. Będą oni mogli uczestniczyć w zorganizowanych półkoloniach . Ze zorganizowanego wypoczynku będą mogli jeszcze skorzystać uczniowie szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. Będą to spotkania w formie obozów szkoleniowych. Kto może zorganizować dzieciom wypoczynek? W rozporządzeniu zawarta jest również informacja o tym, kto będzie mógł zorganizować najmłodszym wypoczynek w czasie ferii zimowych. Są to: szkoły placówki oświatowe stowarzyszenia i organizacje (w tym także harcerskie), muszą mieć one jednak w swoich celach statutowych działalność na rzecz ulepszania kształcenia i opieki. Ścisły reżim sanitarny W nowelizacji ustawy możemy przeczytać o obowiązującym reżimie sanitarnym: „Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone tylko dla najmłodszych, w ścisłym reżimie sanitarnym, w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów”. Źródło: MEN Zobacz także:  Rząd ogłosi nowe obostrzenia! Mają dotyczyć ferii i Sylwestra Doradcy rządowi: powrót do szkoły dzieci z klas 1-3 w grudniu, ferie od stycznia do marca Mimo pandemii dzieci LEGALNIE chodzą do szkoły. Jak to możliwe?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz