GRY
 
 

Finał tuż-tuż, czyli poród się zbliża

Już tylko godziny dzielą Cię od chwili, kiedy pierwszy raz spojrzysz w oczy dziecka, które nosiłaś w sobie przez 40 tygodni. Zaplanuj z nami ostatnie chwile przed porodem.

kobieta, ciąża, liczydła, mama, brzuszek
Jeśli masz zamiar kupić jeszcze jakieś rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało po przyjściu na świat, już tego nie odkładaj. Z dnia na dzień będzie Ci ciężej biegać po sklepach.

Ułatwienia dla młodej mamy

- Idealna temperatura w sypialni dziecka to 20-21°C. Aby ją kontrolować, powinnaś kupić termometr 

- Zainstaluj w sypialni malucha nocną lampkę. Przyda Ci się ona podczas nocnego karmienia i kiedy będziesz chciała zajrzeć do śpiącego malca tak, by go nie obudzić

- Jeśli mieszkasz w dużym mieszkaniu, warto zaopatrzyć się w urządzenie alarmowe instalowane w sypialni dziecka (tzw. babyphone) lub "elektroniczną nianię". Dzięki temu będziesz zawsze wiedzieć, czy maluszek śpi, niezależnie od tego, w której części mieszkania przebywasz.
Redakcja poleca: Czy to już poród? - film
Poznaj zwiastuny porodu. Sprawdź, kiedy należy jechać do szpitala.


"Uroki" dziewiątego miesiąca

Ciąża jest dla Twojego organizmu ogromnym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Nie spiesz się. Bądź wyrozumiała w stosunku do swoich błędów, niezdarności. W ostatnich tygodniach ciąży masz prawo być już zmęczona i fizycznie, i psychicznie. Trudno, żeby było inaczej – macica uciska przecież wiele narządów jamy brzusznej (sięga 20 cm powyżej pępka i ma aż 5 litrów pojemności). Jest Ci duszno, co chwilę chodzisz do toalety, miewasz zgagę (kiedy leżysz, zawartość żołądka może cofać się do przełyku). To wszystko zakłóca sen, a trudno zachować pogodę ducha, kiedy jest się niewyspanym. Ale jakby tego było mało, ze snu pewnie wybudzają Cię również ruchy dziecka. Kiedy przewracasz się z boku na bok, ono też musi ułożyć się w wygodnej pozycji, a więc kopie.

Pomyśl, że innym mamom jest jeszcze trudniej – dodatkowo męczą je nocne skurcze mięśni nóg i swędzenie rozciągniętej skóry na brzuchu. Na szczęście do mety już bardzo blisko...

Czy to już poród?

W ostatnim miesiącu ciąży Twój organizm przygotowuje się do porodu. Mięsień macicy może się nieregularnie kurczyć (szczególnie wieczorami). Skurcze Braxtona-Hicksa, które odczuwałaś dotychczas, stają się częstsze. Teraz są to tzw. skurcze przepowiadające. Gdy nadejdą, może Ci być trudno rozstrzygnąć, czy czas już jechać do szpitala, czy to tylko fałszywy alarm. W razie wątpliwości dzwoń do swojego lekarza lub położnej, a jeśli skurcze powtarzają się regularnie lub występują częściej niż do tej pory, jedź do szpitala. Jeśli nie będzie konieczności zatrzymania Cię na oddziale położniczym, wrócisz do domu.
Kiedy brzuch obniży się, będzie Ci lżej oddychać, bo zmniejszy się ucisk na płuca, ale jednocześnie możesz mieć potrzebę częstszego odwiedzania toalety i czuć nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach. Obserwuj, czy nie pojawią się inne objawy. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu, ale minie jeszcze kilka godzin, a nawet dni, zanim naprawdę zacznie się poród.
Doładuj
Przeładuj