WOŚP
fot. Materiał prasowe/ WOŚP

Wiemy, na co będzie zbierać WOŚP w 2018! To dobra decyzja?

Nowoczesny sprzęt dla noworodków - to cel przyszłorocznego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał już 14 stycznia 2018 r.
Katarzyna Pinkosz
WOŚP
fot. Materiał prasowe/ WOŚP
Pieniądze zbierane podczas 26. Finału WOŚP mają być przeznaczone na nowoczesny sprzęt dla szpitali położniczych. Celem jest wyrównania szans noworodków. 

Pieniądze na szpitale położnicze

14 stycznia 2018 r. odbędzie się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem podczas Finału pieniądze będą zbierane dla szpitali położniczych. Z zebranych pieniędzy mają być zakupione m.in.:
  • stanowiska do resuscytacji noworodków,
  • nowoczesne inkubatory,
  • aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania,
  • pompy infuzyjne,
  • specjalistyczne aparaty USG,
  • pulsoksymetry.
- Coraz częściej lekarze dają nam sygnały, że dzieci rodzą się i potrzebują natychmiastowej pomocy. Dlatego w szpitalach pierwszego stopnia, w tzw. szpitalach położniczych, powinien znajdować się bardzo nowoczesny sprzęt - mówił szef WOŚP, Jurek Owsiak po zakończeniu bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kiedy ogłoszono temat kolejnej zbiórki WOŚP. 
Owsiak dodał, że szpitalach położniczych ciągle brakuje nowoczesnego sprzętu. Podkreślił, że wybór celu Finału to każdorazowo "najtrudniejsza decyzja", jaką musi podjąć zarząd Fundacji WOŚP i dokonuje się go na podstawie sygnałów o brakach w szpitalach oraz informacjach, które dziedziny medycyny wymagają najpilniejszych interwencji. - Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować - mówił Owsiak.
Zobacz także: Ile będzie jeszcze finałów WOŚP?
Redakcja poleca: Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film
Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.

Pieniądze na leczenie noworodków

Podczas Finałów WOŚP wcześniej już siedmiokrotnie były zbierane pieniądze na neonatologię. Dzięki temu do szpitali trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 mln 909 tys. 333,39 zł. Na oddziały dla noworodków trafiło m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji i 344 kardiomonitory. Część sprzętu jednak już się wyeksploatowała albo stała się przestarzała ze względu na skok technologiczny.  Stąd konieczność wymiany starszych urządzeń bardziej nowoczesnymi.
Ok. 9 proc. dzieci urodzonych w Polsce to wcześniaki, które zwykle w pierwszych dniach i tygodniach życia potrzebują intensywnej opieki medycznej.
Zobacz także: WOŚP zmieniła polską pediatrię - mówi prof. Maruszewski
Bierzecie udział w zbiórkach WOŚP? Wrzucicie pieniądze w kolejnym Finale? Piszcie w komentarzach!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy