GRY
 
 

FINALE BIENNALE

16-18.10.2011r., Trzecia odsłona Biennale Sztuki dla Dziecka będzie okazją do obejrzenia przedstawień, wzięcia udziału w muzycznych działaniach performatywnych, jak również podjęcia dyskusji i dokonania podsumowań.

wydarzenia
fot. Centrum Sztuki Dziecka
Na sale teatralne organizatorzy zapraszają dzieci, a na spotkania dyskusyjne dorosłych zainteresowanych sztuką dla najmłodszych.

Bilety w sprzedaży od poniedziałku, 3 października.

16 października, godz. 17.00 i 17 października, godz. 9.00 i 12.00, Teatr Polski, od 6 lat
Impulsem do powstania sztuki „Na Arce o ósmej” był projekt niemieckich wydawców na stworzenie pięciu współczesnych dramatów, których głównym tematem będzie szeroko rozumiana religia. Źródłem literackim dla dramatu „Na Arce o ósmej” stała się Biblia, z której autor wybrał historię Noego i Arki. Ulrich Hub odważnie, ale też z dużym poczuciem humoru wybrał pingwiny na protagonistów swej sztuki. Zwierzęta rozważają, czy ktoś może istnieć, jeśli go nie widać; jak wygląda Bóg. Pytania te stawiają bezpośrednio i bez patosu. Ich wątpliwości stają się drogą do odważnego podejmowania ważkich tematów, do otwartego myślenia i samodzielnej refleksji.
 
17 października, godz. 19.00 i 18 października, godz. 10.00, Scena na Piętrze, Estrada Poznańska, od 6 lat
W programie imprezy znajdą się dwa przedstawienia „Prosta historia” białostockiego Teatrzyku Latarnia Magiczna oraz „Na Arce o ósmej” Teatru Baj Pomorski. „Prosta historia” to przepiękna i niezwykle wzruszająca opowieść o przybyszu z gwiazd. Baśń w poetycki sposób mówi o poszukiwaniu i zrozumieniu miłości, opowiada o nadziei i przeznaczeniu. Marionetkowy spektakl wykorzystuje niecodzienne techniki. Lalki zbudowane są w nowatorski sposób – świecą swoim własnym światłem. Konstrukcja marionetki nie jest przypadkowa. Zmiana barw oraz ich natężenia umożliwia aktorowi animację światłem, które staje się indywidualnym językiem bohatera.

17 października, godz. 11:00, 18 października, godz. 9.30 i 11.00, Sala Błękitna Akademii Muzycznej, 9-12 lat
Drugą przestrzeń festiwalu wypełnią działania muzyczne: koncerty, warsztaty, performance muzyczne. W programie „Muzyczne pejzaże - wczoraj, dziś, jutro..!?”, czyli multimedialny koncert muzyki elektroakustycznej z wykorzystaniem instrumentów dawnych i współczesnych. Ten wyjątkowy koncert, stworzony specjalnie na Biennale Sztuki dla Dziecka, zmierza do ukazania, jak zmieniał się pejzaż dźwiękowy wraz z rozwojem cywilizacji, jak zmieniały się instrumenty, a w konsekwencji, jak zmieniała się muzyka na przestrzeni wieków. Projekt rozwija i wciela w życie idee wybitnego kanadyjskiego kompozytora, twórcy i propagatora ekologii dźwięku R. Murraya Schafera, który przez kilka lat był inspiratorem i opiekunem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka. Autorką tego projektu jest Lidia Zielińska. Wykonawcami i współtwórcami koncertu są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu
 
„Poznawać świat muzyką” to zbiór zdarzeń artystycznych stworzonych przez uczestników Warsztatów dla Kompozytorów i Animatorów Sztuki, które odbyły się w listopadzie 2010 roku. W poszukiwaniu łączności z muzyczną przeszłością młodzi artyści sięgali po różnorodne treści umożliwiające poznawanie materii, z której wywodzi się sztuka, w szczególności muzyka: od dobrze znanych form spontanicznych zabaw dziecięcych poprzez wielozmysłową eksplorację otoczenia do eksperymentów integrujących elementy z różnych dziedzin sztuki wokół muzyki. Celem tych wyjątkowych warsztatów było połączenie kreacji dwóch grup artystów, żywo zainteresowanych pracą z dziećmi – kompozytorów i animatorów sztuki. Pomysł ten zaowocował niezwykle oryginalnymi realizacjami integrującymi muzykę, plastykę i formy parateatralne.

W ramach przedsięwzięcia odbędą się trzy wydarzenia:

17 października, godz. 9.30 i 11.00
„Wszystko gra!”
Sala Pod Zegarem, CK Zamek, 5-7 lat

18 października, godz. 9.00 i 10.30
„Kulululu”
Sala Pod Zegarem, CK Zamek, 5-7 lat

18 października, godz. 9.30 i 11.00
 „LaBorańcza”
Sala Pod Zegarem, CK Zamek, 5-7 lat

17 października, godz. 9.00 i 10.30. Sala pod Zegarem CK Zamek, 5-7 lat

Warsztaty „Muzyka z imbryka” przeniosą uczestników do sklepu z antykami, w którym senny nastrój pozwala wsłuchać się z uwagą w dźwięki z przeszłości: szept tykającego zegara, melodię z starej pozytywki, mruczenie młynka do kawy, stukanie maszyny do pisania czy terkot starego telefonu. Raz po raz dzwoni pokrywka imbryka. W tym zaczarowanym świecie towarzyszy dzieciom muzyka, która podkreśla niezwykły nastrój wydarzeń i która pozwala uruchomić wyobraźnię.
 
OBSERWATORIUM SZTUKI DLA DZIECI - Seminarium / Estrada Poznańska, Scena na Piętrze
Poniedziałek, 17 października, godz. 15.00-19.00
18. Biennale Sztuki dla Dziecka – co się zdarzyło na Biennale?
Wtorek, 18 października 13.00-15.00
18. Biennale Sztuki dla Dziecka... i co dalej?
 
Bilety na spektakle oraz koncert do nabycie w kasie CK Zamek od 3 października, w godzinach 13.00-19.00.
Rezerwacje miejsc na wydarzenia bezpłatne - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Anna Litwińska, tel. 61 646 44 79, w godz. 9.00-16.00
 
więcej »
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj