GRY
 
 

First minute czy last minute – co wybrać planując wakacje z rodziną?

Czy lepiej rezerwować wakacyjny wyjazd z rodziną zimą - first minute, czy może poczekać i kupić wycieczkę w ostatniej chwili? Podpowiadamy, jakie są zalety „lastów”, a jakie korzyści płyną z first minute. Gdzie Polacy z dziećmi uwielbiają wyjeżdżać na wakacje?

fot. Fotolia.pl

Co można zyskać czekając na last minute a jakie są minusy tego rodzaju oferty

W świadomości większości Polaków utarł się stereotyp, że last minute znaczy lepszy, bo tańszy. Uważamy, że takie oferty są zawsze dostępne i nic nie stanie nam na przeszkodzie, by upolować świetną okazję. W rzeczywistości jednak próba rezerwacji wakacji last minute, zwłaszcza w sezonie, może wiązać się ze sporym stresem i problemami. A przecież wakacje z rodziną to coś, na co większość rodzin czeka cały rok. Mają nieść radość i relaks, więc stresu można uniknąć wykupując wczasy znacznie wcześniej. Na przykład zimą. Może zdarzyć się, że kiedy znajdziesz super ofertę cenową w hotelu, nie będziesz mogła znaleźć wolnego lotu dla czterech osób, bo samolocie będą tylko dwa wolne miejsca . Tak więc, jeśli chcesz wyjechać ze swoją rodzinką i przyjaciółką z dziećmi, znalezienie takiej oferty graniczy z cudem.

Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Wybierając last musisz mieć stalowe nerwy

Często rezerwując wczasy w ostatniej chwili musimy się liczyć z koniecznością wylotu z innego miasta. Wyjeżdżając z mniejszymi dziećmi wydłużanie czasu podróży to nie jest najlepszy pomysł. Dzieci męczy każda kolejna godzina spędzona "na walizkach". Stają się wtedy marudne i coraz bardziej zniecierpliwione a nam coraz bardziej ich zrzędzenie działa na nerwy i nie wiele trzeba, by zamieniło się to w rodzinną awanturę, a to chyba niepotrzebne na początku wakacji.

Czytaj także: Gdzie na wakacje z dzieckiem - test?

Urlop na ostatnią chwilę... tylko w ofercie last

Oferta last również często wiąże się z ograniczonym wyborem wśród hoteli. Zazwyczaj (choć nie zawsze) oferty last minute dotyczą hoteli średniej klasy, które nie zostały wyprzedane i żeby nie stracić, organizatorzy chcą je sprzedać za niższą kwotę. Co gorsza, musimy się szybko decydować, gdyż ostatnie miejsca potrafią zniknąć nam sprzed nosa, a pracownicy biur podróży nie zawsze mają okazję, by móc nam je "przytrzymać", jak w przypadku rezerwacji first minute. Wybierając last minute trudno też znaleźć hotel z dodatkowymi usługami, jak np. animatorzy zabaw dla dzieci.
Wakacje last minute sprawdzają się w przypadku osób, które ze względu na wykonywany zawód do ostatniej chwili nie będą mogły ustalić terminu urlopu. Jeśli wcześniej nie są w stanie tego zaplanować, trudno wykupić wczasy z półrocznym wyprzedzeniem.

Dobra cena to główna zaleta wakacji wykupionych za "pięć dwunasta"

Niepodważalną zaletą ofert wakacyjnych wyjazdów na ostatnią chwilę jest jej cena. Jeśli ktoś jest dobrym "szperaczem" i umie upolować wczasy dla 4 osób, to może znaleźć zagraniczne wakacje w naprawdę bardzo atrakcyjnej cenie.  I do ostatniej chwili możesz trzymać rodzinę w napięciu a potem zaproponować spontaniczny wyjazd, który może okazać się wycieczką życia.

Zalety i wady first minute

Jeśli chodzi o opcję kupowania wczasów first minute to z pewnością wiąże się ona ze sporym komfortem psychicznym. Rezerwując wakacje zimą, nie musimy latem uczestniczyć w pogoni za ofertami last minute. Mamy czas, by spokojnie zastanowić się nad konkretnymi ofertami i sprawdzić opinie o hotelu. Zaplanować podróż i odpowiednio się do niej przygotować. Wykupić wakacyjne ubezpieczenie, zaszczepić się, kupić odpowiednie leki, kosmetyki itd.

Czytaj też: Podróż z dzieckiem - poradnik.

Szeroki wachlarz do wyboru atutem lastów

Niezaprzeczalnym atutem ofert first minute jest szeroki wachlarz wyboru – nie musimy wybierać spośród tego, co nie zostało zarezerwowane, wręcz przeciwnie – możemy dowolnie przebierać oferty. Wakacje zarezerwowane wcześniej wiążą się ze zniżką dochodzącą nawet do 40%, do tego należy doliczyć zniżki dla dzieci, gwarancję niezmienności ceny, a czasem darmowe wycieczki fakultatywne. Tych dodatkowych usług nie będziemy mogli uzyskać decydując się na wakacje w ostatniej chwili.
Mimo wielu atutów, z ofertami first minute wciąż wiążą się poglądy, że i tak ceny wycieczek są wyższe niż w przypadku ofert last minute. Czasem wakacje last są rzeczywiście tańsze, a czasem występują w tej samej cenie co first - to ryzyko, trudno  do końca przewidzieć. Jeśli nawet cena jest ta sama, to standard w ofercie first o wiele wyższy. W tej opcji możesz także liczyć na więcej upominków i dodatkowych atrakcji w tej cenie. Oferty last są często tego pozbawione. Organizatorzy chętnie promują klientów, którzy zdecydowali się na wakacje już zimą. Dla takich pewnych, stałych klientów przewidzieli gadżety jako upominki.

Pół roku wcześniej trudno cokolwiek przewidzieć

Oczywiście z  wcześniejszą rezerwacją rodzinnych wczasów wiąże się również  ryzyko. Po pierwsze  ciężko jest  przewidzieć, co będzie działo się za pół roku w miejscu gdzie wykupiłaś wakacje. Konflikty w Egipcie, albo tsunami są dobrym tego przykładem. Rezerwując wczasy first minute nie mamy również możliwości upewnienia się, że ta sama oferta nie byłaby tańsza w opcji last minute pół roku później– choć oczywiście czekając do ostatniej chwili również nie mamy pewności co do ceny. Ale kiedy potem okaże się, że w wakacje koleżanka z pracy zarezerwowała te same wczasy 40 proc. taniej, można się zirytować. Trudno również przewidzieć inne problemy mające wpływ na wakacyjny wyjazd z półrocznym wyprzedzeniem, m.in. chorobę dziecka, czy przesunięcie urlopu w pracy.

Polecamy: 8 sposobów na udane wakacje.
Doładuj
Przeładuj