GRY
 
 

Fitness dla młodej mamy

Poprawia humor, dodaje energii i pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów, które zostały po ciąży.

fot. Fotolia.pl
Poprawia humor, dodaje energii i pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów, które zostały po ciąży. Sprawdź, jakich ćwiczeń potrzebujesz, by odzyskać formę.

Muszę się za siebie wziąć – postanawiasz co rano, patrząc na swoje odbicie w lustrze. Lekka nadwaga, biust bez formy – to „spadek” po ciąży. Ale już następnego dnia zapominasz o ambitnych planach. Bo przecież praca, dziecko, sprzątanie, pranie...

Zacznij jednak ćwiczyć chociaż dwie godziny tygodniowo w klubie fitness, a znów wskoczysz w ubrania, które nosiłaś przed ciążą. Wybierz wieczorne zajęcia (kiedy położysz malca spać) albo w sobotę (gdy zaopiekuje się nim tata). Coraz więcej klubów zapewnia też bezpłatną opiekę nad dziećmi. – Kiedy mama ćwiczy, maluchy bawią się pod okiem wykwalifikowanych niań – tłumaczy Piotr Bochnia, menadżer ds. fitnessu z sieci klubów fitness Gymnasion.
Zajęcia w klubie trwają około 50 minut. Z czasem postaraj się przeznaczać na nie trzy godziny w tygodniu. Wybierz ćwiczenia dla początkujących, koniecznie te, których potrzebujesz.

Zgrabna figura

Jeśli chcesz wyszczuplić całą sylwetkę, wybierz TBC (total body condition) lub BS (body sculpt). To zajęcia, które wymodelują figurę. Na TBC (ćwiczenia ogólnorozwojowe wzmacniające układy krążenia i mięśniowy) możesz ćwiczyć np. na stepie, matach, z ciężarkami. BS jest spokojniejsze – wielokrotnie powtarzasz statyczne ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające najważniejsze mięśnie ciała. Wykorzystujesz przy tym różne przybory, np. hantle, stepy, specjalne pałki i gumy obciążające. Jeżeli chcesz schudnąć, nie ćwicz zbyt intensywnie. Na zajęciach powinnaś mieć 110-130 uderzeń serca na minutę (spróbuj kontrolować je sporttesterem). Przy takim wysiłku chudniesz, a mięśnie nie rosną tak bardzo.
 
Redakcja poleca: Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk
Co to jest kalkulator BMI - wyjaśnia Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica. Dlaczego warto kontrolować wskaźnik masy ciała planując zajście w ciążę, czy chcąc schudnąć po urodzeniu dziecka.

Płaski brzuch

Nie próbuj tak jak wiele mam zrzucić zbędnych fałdek, robiąc skłony, tzw. brzuszki. To ćwiczenie tylko wzmacnia mięśnie brzucha, ale nie spowoduje, że schudniesz. – Najbardziej skuteczny jest pilates – przekonuje Piotr Bochnia. – Uaktywnia mięśnie dolnej części brzucha, mięśnie miednicy i kręgosłupa. Nie są to zajęcia intensywne. Pilates spłaszcza jednak brzuch, a dzięki temu, że wzmacnia kręgosłup, miną bóle w plecach i przestaniesz się garbić.
 

Szczupłe biodra

Gdy chcesz zrzucić tłuszcz z bioder i ud, pomogą Ci ćwiczenia na tzw. urządzeniach kardio na siłowni. Możesz biegać na specjalnej bieżni, jeździć na rowerze stacjonarnym, pracować na stanowisku z wiosłami. Nie daj się nabrać na oferty specjalnych ćwiczeń na uda czy pośladki. Dzięki nim wzmacniasz mięśnie w tych miejscach, ale nie spalasz tam tkanki tłuszczowej!

Polecamy: Kalendarz odchudzania mamy.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj