fobia szkolna
fot. Adobe Stock

Fobia szkolna - objawy, przyczyny, leczenie nerwicy szkolnej

Niechęć do szkoły wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest leniwe. Uczeń może borykać się z fobią szkolną, czyli panicznym lękiem związanym ze szkołą. Towarzyszą mu wtedy również objawy somatyczne, np. ból brzucha, biegunka, stany podgorączkowe, ból głowy.
Joanna  Biegaj
fobia szkolna
fot. Adobe Stock
Oznaką fobii szkolnej jest to, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola lub szkoły, próbuje wymusić na rodzicach, by zostało w domu. Jeśli próby pomocy dziecku przez rodziców i nauczycieli nie pomagają - konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego lub psychiatry. Jakość życia dzieci, które cierpią z powodu fobii szkolnej, jest znacznie obniżona i porównywalna do osób z rozpoznaniem depresji, towarzyszą temu objawy związane z niską samooceną, strachem przed ośmieszeniem, krytyką lub odrzuceniem. 

Spis treści:
  1. Fobia szkolna - co to jest?
  2. Fobia szkolna - objawy
  3. Fobia szkolna - przyczyny
  4. Lęk przed szkołą - leczenie

Fobia szkolna – co to jest

Fobia szkolna to jedna z nerwic dziecięcych. Określa się ją również jako skolionofobię albo didaskaleinofobię. Fobia szkolna należy do zaburzeń lękowych, które są związane ze środowiskiem szkolnym, a także wymaganiami i obowiązkami stawianymi przed dzieckiem. Taki lęk szkolny może być spowodowany trudnościami w nauce, ale również strachem przed nauczycielem, kolegami. Z pewnością nie należy go lekceważyć! 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Fobia szkolna - objawy

Objawy fobii szkolnej to przede wszystkim niechęć dziecka do chodzenia do szkoły. Wiążę się to z lękiem, obawami, bardzo silnym stresem. Objawy nerwicy szkolnej wywołane lękiem mogą przybierać także postać somatyczną:
Objawy fobii szkolnej nasilają się, gdy dziecko wie, że następnego dnia będzie musiało pójść do szkoły, a także o poranku. Nie występują jednak w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Fobia szkolna – przyczyny

Przyczyn fobii szkolnej może być wiele, między innymi:
  • molestowanie w szkole
  • zastraszanie i bicie przez kolegów
  • wyśmiewanie przez rówieśników lub nauczycieli
  • zbyt surowo ocenianie i krytykowanie przez nauczycieli.

Powodem może być również to, że rodzice i nauczyciele mają zbyt wygórowane oczekiwania względem dziecka, a ono obawia się porażki. Czasami wpływają też znaczące zmiany, które zachodzą w życiu malucha, np. przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców.

Lęk przed szkołą - leczenie

Zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie lęku przed szkołą jest bardzo ważne, ponieważ jego brak może w sposób destrukcyjny wpłynąć między innymi na edukację dziecka, a także relacje z rodziną i rówieśnikami. W leczeniu fobii szkolnej dobrze sprawdza się psychoterapia, czasami konieczne jest również połączenie jej z leczeniem farmakologicznym. Dziecko w takiej sytuacji może skorzystać też z nauczania indywidualnego, jednak nie jest ono rozwiązaniem samym w sobie. Najważniejsza jest praca terapeutyczna nad lękami i trudnościami dziecka.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy