Dziecko w foteliku samochodowym
fot. Fotolia

Większość rodziców popełnia ten błąd! A twoje dziecko jest bezpieczne?

W kwestii bezpieczeństwa dziecka nie ma kompromisów. Sprawdź, jakie błędy popełniają rodzice przy przewożeniu dziecka w foteliku samochodowym!
Hanna Szczesiak
Dziecko w foteliku samochodowym
fot. Fotolia
Nawet 8 na 10 rodziców nie dopasowuje prawidłowo fotelika samochodowego i tym samym naraża swoje dziecko na niebezpieczeństwo – wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjski magazyn motoryzacyjny "What Car?". Jakie błędy rodzice popełniają najczęściej?

Bezpieczeństwo dziecka w foteliku

Z badania przeprowadzonego z udziałem lokalnej policji wynika, że tylko 15% rodziców przewozi dzieci w prawidłowo dopasowanych i przymocowanych fotelikach. Najczęstszym błędem, który popełnia 24% rodziców, jest nieprawidłowe zapięcie pasów – pasy są zbyt luźne, przekręcone lub nieprawidłowo umieszczone.

"To badanie potwierdziło, że zdecydowana większość kierowców naraża dzieci przewożone w samochodach na ogromne niebezpieczeństwo. To ważne, żeby zwiększyć świadomość tego problemu i dać rodzicom i kierowcom prawidłowe informacje i wskazówki" – mówi Julie Dagnall, jedna z założycielek Child Seat Safety, firmy oferującej szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dziecka w samochodzie.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada? Czy sadzać dziecko, które samo jeszcze nie siada?
Na pytanie, kiedy dziecko siada, jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź: dziecko siada, kiedy jest na to gotowe. Pierwsze próby siadania niemowlę podejmuje, kiedy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 7-8 lub 8-9 miesiąca. O naukę siadania zapytałyśmy lekarza pediatrę.

Błędy przy przewożeniu dziecka w foteliku

Do najpowszechniejszych błędów popełnianych przez rodziców należą:
  • źle naciągnięte pasy
  • niedopasowany zagłówek
  • nieprawidłowe umiejscowienie klipsa zabezpieczającego
  • korzystanie z powypadkowych fotelików
Specjaliści i redaktorzy magazynu "What Car?" radzą, by kupować wyłącznie foteliki z systemem montowania ISOFIX. ISOFIX jest według nich najbezpieczniejszym rozwiązaniem podczas podróży z dzieckiem samochodem. Przekonują również, by kupować foteliki w sprawdzonych sklepach, u sprzedawców, którzy mają wiedzę na temat przepisów prawnych, prawidłowego montowania fotelików i bezpiecznego przewożenia dzieci.

Zobacz także: Test z fotelikiem, który powinien wykonać każdy rodzic!

Źródło: huffingtonpost.co.uk
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy