
Fotelik rowerowy dla dziecka – pomagamy wybrać najlepszy!
Spis treści:
- Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka?
- Normy gwarantujące bezpieczeństwo
- Co gwarantuje certyfikat?
- Montaż z przodu czy z tyłu?
- Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka?
Wybierając model, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na 2 pytania:- Ile waży dziecko?
- Gdzie chcesz umieścić fotelik: na bagażniku, Za siodełkiem, ale nie na bagażniku (bo go nie masz), na kierownicy czy między kierownicą a siodełkiem?
Normy gwarantujące bezpieczeństwo
Istnieją 2 porównywalne normy gwarantujące bezpieczeństwo fotelików dla dzieci: TUV/GS i popularniejsza europejska norma EN 14344, opracowana przez organizację ETRA (European TwoWheel Retailers Association).Zgodnie z nią wyodrębnia się trzy kategorie fotelików:
- A 15 – montowane za siedzeniem rowerzysty. Są przeznaczone dla dzieci o wadze do 15 kg
- A 22 – również montowane za siedzeniem rodzica, przeznaczone dla dzieci o wadze do 22 kg
- C 15 – są montowane między kierownicą, a siodełkiem i można w nich przewozić dzieci do 15 kg. Można je zamontować na ramę męską i damkę.
Na rynku dostępny jest także model dla dzieci do 32 kg (GMG Junior). Natomiast modele montowane na kierownicy nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i nie są certyfikowane (wg normy EN 14344).
Przeczytaj: Kiedy można zacząć jeździć z dzieckiem w foteliku rowerowym?
Co gwarantuje certyfikat?
Kupując fotelik rowerowy dla dziecka na samym początku sprawdź, czy ma któryś z certyfikatów. Norma EN 14344 potwierdza, że produkt:- został właściwie wyprofilowany i ma odpowiednie proporcje,
- jest wykonany z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów,
- nie ma ostrych, niebezpiecznych dla dziecka krawędzi,
- zabezpiecza dziecko przed kontaktem ze szprychami,
- jest odporny na uderzenia i wysokie temperatury.
Montaż z przodu czy z tyłu?
Udźwig, czyli maksymalna waga dziecka, jakie można przewozić w danym modelu, to nie jedyna różnica między tymi dwoma typami fotelików.
Fotelik montowany za siodełkiem roweru
To najpopularniejszy model – na rynku jest najwięcej tego typu produktów. Nie oznacza to, że są idealne. Poniżej podajemy wady i zalety takiego rozwiązania.
Zalety: ochrona dziecka przed wiatrem i przed owadami.Wady: trudniej dorosłemu utrzymać równowagę podczas jazdy, trudniej też wsiadać na rower i z niego zsiadać, żeby nie uderzyć dziecka.
Fotelik montowany przed siodełkiem roweru
Takie modele rzadziej spotyka się w sklepach, choć ich jedyną wadą jest to, że utrzymają dziecko tylko do 15 kg, czyli w wieku 2-2,5 roku. Takie maluchy jeszcze nie jeżdżą same na rowerach i rodzic będzie musiał kupić kolejny fotelik albo zafundować malcowi rowerek biegowy, co wcale nie jest najgorszym rozwiązaniem – dziecko zaczyna zdobywać w ten sposób umiejętności, które ułatwią mu w przyszłości jazdę na prawdziwym rowerze. Jednak nie ma wtedy mowy o długich przejażdżkach.
Zalet modeli montowanych z przodu roweru jest za to znacznie więcej:
- większa kontrola nad dzieckiem (można pilnować, żeby nie rozpinało pasów, kasku), co jest cenne, gdy jedziemy z niemowlakiem,
- łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru,
- lepsza stabilność podczas jazdy.
Zobacz koniecznie: Ranking 11 modeli fotelików rowerowych
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Upewnij się, że fotelik rowerowy ma co najmniej 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. 4-punktowe pasy bezpieczeństwa wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci ogranicznika między nóżkami dziecka, który uniemożliwi mu wysunięcie się z pasów. Idealne będą pasy 5-punktowe, z mocowaniami na stópki.Wybrany model powinien mieć także wyraźnie zaznaczony środek ciężkości. W fotelikach dla dzieci do 15 kg, może on być wysunięty o max. 15 centymetrów poza oś tylnego koła. W fotelikach do 22 kg może to być max. 10 cm.
Jazda z dzieckiem w foteliku – kilka rad
Jazda na rowerze z dzieckiem ma wiele zalet: rodzic jest mobilny, malec przyzwyczaja się do aktywnego trybu życia i jest po prostu przyjemna (zarówno dla rodzica, jak i dla malucha). Nie należy się obawiać, że dziecku podczas jazdy stanie się krzywda. Fotelik – jeżeli tylko jest odpowiednio dobrany i zamontowany – to naprawdę dobre urządzenie do przewożenia swojej pociechy. Pamiętaj, aby przejażdżka:- Była dostosowana do wieku dziecka – im jest młodsze, tym powinna być krótsza.
- Odbywała się po możliwie gładkiej powierzchni.
- Dziecko powinno jechać w kasku dla dzieci.
Czytaj też: