fotelik rowerowy
fot. fotolia.com

Fotelik rowerowy dla dziecka – pomagamy wybrać najlepszy!

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik rowerowy dla dziecka i zdecyduj, który model najlepiej spełni twoje oczekiwania i zapewni komfort maluszkowi.
Adela Prochyra
fotelik rowerowy
fot. fotolia.com
Dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, jeżeli pewnie samo siedzi i jest w stanie wytrzymać w tej pozycji co najmniej kilkanaście minut. Producenci zazwyczaj zaznaczają, że foteliki są bezpieczne dla dzieci od 9. miesiąca życia, aczkolwiek dla młodego kręgosłupa bezpieczniejsze jest rozpoczęcie jazdy po 1. roku życia.  

Spis treści:

Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka?

Wybierając model, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na 2 pytania:
 • Ile waży dziecko?
 • Gdzie chcesz umieścić fotelik: na bagażniku, Za siodełkiem, ale nie na bagażniku (bo go nie masz), na kierownicy czy między kierownicą a siodełkiem?
   
Gdy odpowiesz sobie na te pytania, będziesz mogła ograniczyć poszukiwania do konkretnego typu, który wyznaczony jest przez normy – o nich piszemy poniżej.
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

Normy gwarantujące bezpieczeństwo

Istnieją 2 porównywalne normy gwarantujące bezpieczeństwo fotelików dla dzieci: TUV/GS i popularniejsza europejska norma EN 14344, opracowana przez organizację ETRA (European TwoWheel Retailers Association).

Zgodnie z nią wyodrębnia się trzy kategorie fotelików:
 • A 15 – montowane za siedzeniem rowerzysty. Są przeznaczone dla dzieci o wadze do 15 kg
 • A 22 – również montowane za siedzeniem rodzica, przeznaczone dla dzieci o wadze do 22 kg
 • C 15 – są montowane między kierownicą, a siodełkiem i można w nich przewozić dzieci do 15 kg. Można je zamontować na ramę męską i damkę. 

Na rynku dostępny jest także model dla dzieci do 32 kg (GMG Junior). Natomiast modele montowane na kierownicy nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i nie są certyfikowane (wg normy EN 14344).

Przeczytaj: Kiedy można zacząć jeździć z dzieckiem w foteliku rowerowym?

Co gwarantuje certyfikat?

Kupując fotelik rowerowy dla dziecka na samym początku sprawdź, czy ma któryś z certyfikatów. Norma EN 14344 potwierdza, że produkt:
 • został właściwie wyprofilowany i ma odpowiednie proporcje,
 • jest wykonany z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów,
 • nie ma ostrych, niebezpiecznych dla dziecka krawędzi,
 • zabezpiecza dziecko przed kontaktem ze szprychami,
 • jest odporny na uderzenia i wysokie temperatury.

Montaż z przodu czy z tyłu?

Udźwig, czyli maksymalna waga dziecka, jakie można przewozić w danym modelu, to nie jedyna różnica między tymi dwoma typami fotelików.

Fotelik montowany za siodełkiem roweru

To najpopularniejszy model – na rynku jest najwięcej tego typu produktów. Nie oznacza to, że są idealne. Poniżej podajemy wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety: ochrona dziecka przed wiatrem i przed owadami.

Wady: trudniej dorosłemu utrzymać równowagę podczas jazdy, trudniej  też wsiadać na rower i z niego zsiadać, żeby nie uderzyć dziecka.

Fotelik montowany przed siodełkiem roweru

Takie modele rzadziej spotyka się w sklepach, choć ich jedyną wadą jest to, że utrzymają dziecko tylko do 15 kg, czyli w wieku 2-2,5 roku. Takie maluchy jeszcze nie jeżdżą same na rowerach i rodzic będzie musiał kupić kolejny fotelik albo zafundować malcowi rowerek biegowy, co wcale nie jest najgorszym rozwiązaniem – dziecko zaczyna zdobywać w ten sposób umiejętności, które ułatwią mu w przyszłości jazdę na prawdziwym rowerze. Jednak nie ma wtedy mowy o długich przejażdżkach.

Zalet modeli montowanych z przodu roweru jest za to znacznie więcej:

 • większa kontrola nad dzieckiem (można pilnować, żeby nie rozpinało pasów, kasku), co jest cenne, gdy jedziemy z niemowlakiem,
 • łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru,
 • lepsza stabilność podczas jazdy.


Zobacz koniecznie: Ranking 11 modeli fotelików rowerowych

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Upewnij się, że fotelik rowerowy ma co najmniej 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. 4-punktowe pasy bezpieczeństwa wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci ogranicznika między nóżkami dziecka, który uniemożliwi mu wysunięcie się z pasów. Idealne będą pasy 5-punktowe, z mocowaniami na stópki. 

Wybrany model powinien mieć także wyraźnie zaznaczony środek ciężkości. W fotelikach dla dzieci do 15 kg, może on być wysunięty o max. 15 centymetrów poza oś tylnego koła. W fotelikach do 22 kg może to być max. 10 cm. 

Jazda z dzieckiem w foteliku – kilka rad

Jazda na rowerze z dzieckiem ma wiele zalet: rodzic jest mobilny, malec przyzwyczaja się do aktywnego trybu życia i jest po prostu przyjemna (zarówno dla rodzica, jak i dla malucha). Nie należy się obawiać, że dziecku podczas jazdy stanie się krzywda. Fotelik – jeżeli tylko jest odpowiednio dobrany i zamontowany – to naprawdę dobre urządzenie do przewożenia swojej pociechy. Pamiętaj, aby przejażdżka:
 • Była dostosowana do wieku dziecka – im jest młodsze, tym powinna być krótsza.
 • Odbywała się po możliwie gładkiej powierzchni.
 • Dziecko powinno jechać w kasku dla dzieci.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy