wady w fotelikach i rowerach dla dzieci
fot. Adobe Stock

Dramatyczne wyniki kontroli rowerków i fotelików! UOKiK: te produkty NIE NADAJĄ się dla dzieci!

Aż co czwarty rower i fotelik dziecięcy ma wady, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci − wynika z kontroli Inspekcji Handlowej.
Magdalena Drab
wady w fotelikach i rowerach dla dzieci
fot. Adobe Stock
Rowerek dla dwulatka, trzylatka, laufrad i rower górski: w sklepach aż roi się od produktów dla młodszych i starszych dzieci. Ale niestety okazuje się, że kupując rower dla dziecka, rodzice muszą szczególnie uważnie przyglądać się siodełkom, łańcuchom, sprawdzać śrubki i mocowania. Podobnie z fotelikiem rowerowym! Aby dziecko było w nim bezpieczne, nie wolno pominąć żadnego szczegółu. Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała bowiem, że mnóstwo rowerów i fotelików ma poważne wady.

Wady w rowerkach dla dzieci

168 rowerów i 71 fotelików rowerowych − tyle produktów skontrolowali inspektorzy pod koniec zeszłego roku. I aż 26% z nich była wadliwa! Nie wszystkie z wykrytych wad zagrażały bezpośrednio bezpieczeństwu dzieci, ale część była na tyle poważna, że mogła przyczynić się do spowodowania wypadków. Najczęstsze wady, groźne dla dzieci jeżdżących na rowerkach i w fotelikach rowerowych, to:
  • wysokość siodełka regulowana jedynie zaciskiem (możliwość samodzielnej regulacji bądź poluzowania siodełka przez dziecko)
  • wystające śruby
  • ostre krawędzie na nakrętkach
  • brak pełnej osłony łańcucha.

Aby rower dla dziecka był bezpieczny, dopasuj go do wieku i umiejętności malucha. Dla dwulatka kup rowerek biegowy bez pedałów albo trójkołowy, 4-latek może już uczyć się jeździć na dwóch kółkach. Upewnij się, że rower nie ma wystających ostrych elementów ani śrub, hamulec jest sprawny i łatwo dostępny dla dziecka. Dobrze jeśli rower posiada elementy odblaskowe. Zawsze zakładaj dziecku kask.
 
Pamiętaj, że łańcuch rowerowy powinien być w pełni zasłonięty i zabezpieczony przed kontaktem z nogami dziecka.
 
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszy rowerek dla dziecka (video)
Jaki rowerek będzie najlepszy dla twojego dziecka? Rower biegowy czy trójkołowy – sprawdź, jaki wybrać.

Wady w fotelikach rowerowych

Równie słabo wypadła kontrola fotelików rowerowych dla dzieci. A przecież jest to sprzęt, od którego powinno się wymagać spełnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa. Rodzice często wożą dzieci w fotelikach, jadąc rowerem po ulicy, na zatłoczonych ścieżkach, ze sporą prędkością. Tymczasem w wielu sprawdzanych przez Inspekcję Handlową fotelikach brakowało:
  • dostatecznie trwałego mocowania do roweru
  • uprzęży podtrzymującej dziecko
  • osłon dla stóp dziecka
  • odpowiednio solidnego mocowania pasów bezpieczeństwa do fotelika rowerowego.

Co z tego wynika? Kupując fotelik rowerowy, obowiązkowo sprawdź, czy ma stabilne mocowanie do roweru (najlepiej do ramy rowerowej, z dodatkową blokadą na kluczyk), pasy bezpieczeństwa z klamrą, której dziecko samo nie rozepnie, oraz zabezpieczenie na stopy (koniecznie z zapinanymi paskami, aby nogi dziecka nie miały kontaktu ze szprychami). Dla pewności przed zakupami sprawdź opinie o fotelikach rowerowych.
Nie przewoź w foteliku rowerowym dziecka poniżej 9. miesiąca życia!
Przed zakupem roweru lub fotelika rowerowego sprawdź, czy sprzęt posiada instrukcję bezpiecznego użytkowania oraz dane kontaktowe producenta.
Wszystkie wadliwe partie produktów zostały wycofane ze sprzedaży.

Źródło:  businessinsider.com.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy