fot. Fotolia.pl

Fotocast z rosnącym brzuchem hitem wśród ciężarnych

Profesjonalne zdjęcia w ciąży to wspaniała pamiątka. A sesja upamiętniająca każdy miesiąc ciąży to dopiero rewelacja. Taki rodzaj fotografii - uwieczniający rosnący brzuch - zakończony fotocastem staje coraz bardziej popularny wśród ciężarnych kobiet.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

W ostatnich latach coraz częściej  kobiety decydują się na profesjonalne zdjęcia w ciąży. Zainteresowanie ciężarnych jest tak duże, że wielu fotografów zaczęło się specjalizować wyłącznie  w fotografii kobiet ciężarnych, noworodków oraz sesji rodzinnych. Jednym z nich jest Małgorzata Norkowska, fotografka ze studia  Art Foto w Toruniu oraz Dominika Wiśniewska z FotoMorfozy ze studia w Warszawie.

Ciężarna modelka ciężarem dla fotografa?

- Robię zdjęcia kobietom ciężarnym od lat – mówi Małgorzata Norkowska, fotografka z Art Foto. – Od zawsze, kiedy przychodzą na sesje narzekają, że nie wyglądają atrakcyjnie, czują się ociężale, ale tak bardzo chcą mieć pamiątkę z ciąży, że decydują się na sesje.
Potwierdza to warszawska fotografka również specjalizująca się w tego rodzaju sesjach.
- 8 na 10 kobiet kobiet w ciąży mówi o niezadowoleniu ze swojego wyglądu – mówi Dominika Wiśniewska, fotografka, ze studia FotoMorfozy w Warszawie.- Ale mimo wszystko decydują się na pamiątkowe sesje, z których potem wychodzą bardzo zadowolone.
 
Redakcja poleca: Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?

Nagie zdjęcia w ciąży trendy wśród młodych mam

Jednak nie wszystkie kobiety są niezadowolone ze swojego wyglądu w ciąży.
- Niektóre otwarcie mówią, że chcą uwiecznić brzuch, ale i piersi, bo nigdy wcześniej takich pięknych nie miały – dodaje Małgorzata Norkowska. – Ale każda z pań po spotkaniu z naszą studyjną wizażystką promiennie się uśmiecha i pomimo obaw jest potem zadowolona ze zdjęć.
Zdaniem fotografek kobiety coraz częściej przełamują się i odważniej pozują do zdjęć.
- Coraz częściej mam zlecenia nagich ciężarnych zdjęć w ładnych artystycznych pozach – mówi Dominika Wiśniewska, warszawska fotografka. – Ostatnio bardzo ładne zdjęcie udało się zrobić i jestem z niego dumna. Naga ciężarna kobieta w gnieździe. Koncepcją zdjęcia był syndrom wicia gniazda. Po porodzie mama wróciła i w tym samym gnieździe zrobiłyśmy zdjęcie noworodka.
- U mnie też odważniej kobiety decydują się na sesje rozbierane w czasie ciąży – mówi Małgorzata Norkowska.  – Cieszę, się, bo to pokazuje, że coraz częściej kobiety maja świadomość swojego ciała a poza tym po prostu uważam, że wiele z nich naprawdę w ciąży wygląda pięknie.

Fotocast zwieńczeniem dziewięciu miesięcy

Hitem w ostatnim czasie są zdjęcia ciężarnych robione miesiąc po miesiącu. Konwencja gdzie kobieta staje profilem pokazując rosnący brzuch miesiąc po miesiącu przypadła do gustu wielu mamom.
- Motywem przewodnim tego rodzaju konwencji jest rosnący brzuch, a wszystko inne; strój ciężarnej, scenografia pozostają takie samo – mówi Małgorzata Norkowska. – Ten rodzaj fotografii cieszy się w moim studio dużym zainteresowaniem. Pomimo, że wymaga od kobiet ciężarnych zaangażowania, bo zdjęcia trzeba robić co miesiąc aż do narodzin dziecka.  Sesję wieńczy ostatnia fotografia z noworodkiem.
Tego rodzaju fotografię robi wiele mam również prywatnie. Najczęściej po drugiej stronie obiektywu tają dumni tatusiowie. Na portalach społecznościowych rodzice udostępniają potem fotocasty, na których pokazują rosnący brzuch.
Obejrzyj kilka z nich wrzuconych do sieci:
9 miesięcy.
9 miesięcy w trzy minuty.
9 miesięcy tworzenia świata.
Ciąża w półtorej minuty. W oczekiwaniu na Wiktora. 
9 months.
9 months in 1000 pictures stop motion

Majka. Nasze 9 miesięcy.

Moje 9 miesięcy.

Kiedy najlepiej fotografować brzuch

Kobiety na takie sesje przychodzą najczęściej w czasie pierwszej ciąży.
- Wiele młodych mam ma problemy z zajściem w ciąży, więc kiedy wreszcie im się uda celebrują ten stan i chcą go uwiecznić na zdjęciu – mówi fotograf.- Rzadziej, ale również zdarza się, że mama w drugiej ciąży przychodzi na sesje ze starszym dzieckiem.
Zdaniem specjalistów najlepszy czas na wykonanie profesjonalnej sesji kobiecie ciężarnej to okolice 7 miesiąca ciąży.
- Wtedy widać już brzuch a kobieta nie jest aż tak spuchnięta – twierdzą zgodnie obie fotografki.
Natomiast do fotografii rosnącego miesiąc po miesiącu brzucha mamy ciężarne powinny zgłaszać się od drugiego, trzeciego miesiąca ciąży, gdy brzuch jest jeszcze niewidoczny.


Zobacz także: 10 pomysłów na ciążowe zdjęcie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy