boginie-karmiace-piersia-zdjecia-ivette-ivens
fot. Ivette Ivens/Instagram

Robi zdjęcia mamom karmiącym piersią, ale to wcale nie zachwyca!

Ivette Ivens robi przepiękne zdjęcia karmiącym mamom i ich dzieciom. Są przedstawione jak boginie, często nagie, w wystylizowanych lub bardziej naturalnych pozach. Karmią na łonie natury, przy innych osobach, wspólnie z innymi mamami i w publicznych miejscach. Karmią niemowlęta i kilkulatki. Karmią wszędzie. Jednak to nie zachwyca! Chcecie wiedzieć dlaczego?
Weronika Zagojska
boginie-karmiace-piersia-zdjecia-ivette-ivens
fot. Ivette Ivens/Instagram
Ivette Ivens fotografuje karmiące piersią mamy. Wydała także album ze zdjęciami „Breastfeeding Goddesse” („Boginie karmiące piersią”). Projekt powstał z oburzenia na brak społecznej akceptacji karmienia piersią, która prowadzi do tego, że matka zwyczajnie wstydzi się publicznie przystawić dziecko do piersi.

Jeśli mówisz, że nie chcesz karmić piersią w publicznych miejscach, może to wynikać właśnie z tego co zostało ci narzucone przez rodziców, społeczeństwo, kulturę już jako dziecku, a nie z głębokiej wewnętrznej i intuicyjnej potrzeby. Chciałabyś, ale jednak się wstydzisz? Tak bywa w wielu wypadkach. Wiem to po sobie.

Naga pierś mnie nie szokuje, ani nie podnieca, a ciebie?

Oczywiście jeśli nie chcesz karmić piersią publicznie – nie musisz, ale dlaczego matka, która chce nakarmić swoje dziecko ma się chować po kątach i czuć się tak, jakby robiła coś zakazanego? Dlatego projekty takie jak ten oraz takie odważne mamy jak Ivette Ivens należy podziwiać i dziękować im za to, co robią. Oswajają nas w ten sposób z tematem. Może wreszcie karmienie piersią swobodne i publiczne zacznie być traktowane jak to czym jest czyli czymś zupełnie zwyczajnym i naturalnym, albo niechby nawet – zacznie być trendy. Nie mam nic przeciwko modzie na karmienie piersią wszędzie i bez wstydu. Naga pierś mnie nie oburza, ani nie odrzuca, ani nie szokuje, a widok karmienia piersią dziecka mnie nie podnieca. Jeśli ktoś tak ma, to raczej z nim coś jest nie tak.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Wstyd przy karmieniu piersią wynika z wychowania

Brak zahamowań przy karmieniu piersią ma wiele wspólnego z wychowaniem i naszym stosunkiem do nagości, ale większość karmiących mam raczej karmi bardzo dyskretnie. Wiem z doświadczenia. Nie wszystkie kobiety są odważne i wyzwolone. Ale każda mama ma prawo karmić swoje dziecko, wtedy kiedy chce i wtedy kiedy ono tego potrzebuje!

Dlaczego boginie karmiące piersią wcale mnie nie zachwycają?

"Karmienie piersią potrafi narobić bałaganu, jest niekomfortowe i czasem bolesne, ale matka jest innego zdania. Zdjęcia w tej niezwykłej formie pokazują, jak każda z kobiet opiekuje się swoim dzieckiem – niewinnie, anielsko, nieziemsko pięknie. Te zdjęcia są niczym starożytne murale. Niesamowita potęga wśród śniegu. Złoty promyk nad brzegiem morza. Boginie karmiące piersią" – powiedziała Ivette Ivens o swoim projekcie fotograficznym.
No właśnie! Zdjęcia projektu "Boginie karmiące piersią" owszem piękne, ale raczej przydatne samym karmiącym matkom biorącym udział w takiej sesji. Artystyczna wrażliwość fotografki kazała jej ująć ten temat właśnie w taki sposób. Bardziej mi się podobają jednak te mniej wystylizowane zdjęcia, na łonie natury, na których zostały uchwycone prawdziwe sytuacje i relacje mamy z dzieckiem.

Ivette Ivens sama ma dwoje dzieci. Na zdjęciach przełamuje tabu związane z karmieniem piersią (publicznym, swobodnym, karmieniem kilkulatka, karmieniem kilku dzieci jednocześnie), ale zdjęcia, które publikuje w mediach społecznościowych z jej własnego życia są jeszcze lepszym dowodem na to, że każda mama karmiąca piersią jest niezwykła. I niezwykle silna. W przypadku Ivette niesamowicie odważna, a jednocześnie naturalnie piękna.
„Karmiłam oboje gdziekolwiek chciałam. Od kościoła po imprezy, od lokalnych rolniczych targowisk po sklepy z najwyższej półki. Wierzę, że matki, powinny zajmować się swoimi maluchami gdzie tylko chcą” - powiedziała Ivette Ivens o własnym karmieniu piersią dzieci.
I ja kocham takie odważne i wyzwolone matki! I trochę im zazdroszczę - tej swobody karmienia, naturalności i nie przejmowania się otoczeniem. Zobaczcie zdjęcia! Które są waszym zdaniem piękniejsze? Te z albumu, czy te z prawdziwego życia?
 
 

#SkinToSkin

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

Liquid love ❤

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

Freeeeee!!!

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

Adult hangouts must include boobies and naked booty, preferably on the dinner table.

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

Capture each family member's personality ✔️

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

So much more than just food 💗 you are such an idol, @ellenfisher!

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

From one mama to another...❤️ #iphonepic #brelfie #happyworldbreastfeedingweek #tbt

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

 

Good morning everyone 🐼

Post udostępniony przez Ivette Ivens (@ivetteivens)

Dzieci, nastolatki i dorośli rzadko widują nagą karmiącą pierś - to źle!

I na koniec (jeśli ktoś dotrwał do tego momentu) muszę dodać! To co narzuca nam społeczeństwo i kultura głęboko w nas siedzi. Zahamowania przy karmieniu piersią wynikają też z wychowania oraz faktu, że dzieci, nastolatki, a później dorośli ludzie coraz rzadziej obcują z kobietami ciężarnymi i karmiącymi piersią matkami. Taki widok był kiedyś czymś normalnym, dzisiaj coraz rzadziej mamy taką naturalną styczność z tym tematem, kobiety często nawet do czasu, aż same nie zajdą w ciążę. Nic dziwnego więc, że to co kiedyś było naturalne i intuicyjne, dziś nas wręcz przeraża i jest zagłuszone przez cywilizację.

Kobiety i mamy nie hejtujmy a wspierajmy się nawzajem!

Nasze mamy najczęściej karmiły butelkami, a i dziś jak się popatrzy na lalki-bobasy do zabawy dla dzieci – często mają buteleczkę z mleczkiem. Ot, taki naturalny związek bobas-butla. Dlaczego nacisk na karmienie piersią jest słuszny? Kiedyś po prostu nie prowadzono badań nad laktacją i karmieniem piersią, ale medycyna i nauki o zdrowiu bardzo się rozwinęły. Lekarze niewiele wiedzieli na ten temat, a i dziś bywa z tym krucho - nie znają najnowszych badań, nie aktualizują swojej wiedzy. Jeśli nie chcesz karmić piersią publicznie – twoja sprawa. Ale masz do tego prawo i nie odbieraj tego innym! Wspieraj inne mamy!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy