fotokalendarz, foto kalnedarz, kalendarz 2015, kalendarz ścienny, zdjęcia rodzinne, prezent pod choinkę, wybór zdjęć do fotokalendarza
fot. Fotolia

Jak zrobić najładniejszy fotokalendarz i album?

Przygotowujesz fotokalendarz lub album ze zdjęciami dla babci i dziadka w prezencie pod choinkę lub na ich styczniowe święto? Oto kilka rad, którymi warto się kierować, wybierając rodzinne fotografie.
Małgorzata Wódz
fotokalendarz, foto kalnedarz, kalendarz 2015, kalendarz ścienny, zdjęcia rodzinne, prezent pod choinkę, wybór zdjęć do fotokalendarza
fot. Fotolia
Podobno z rodziną najlepiej wygląda się na zdjęciach. Ale co innego pozować do rodzinnej fotografii, a co innego wybierać najlepsze ujęcia. Aby stworzyć udany fotokalendarz lub fotoalbum, który podarujemy bliskim, nie obejdzie się bez ostrej selekcji naszych zbiorów. Jak ją przeprowadzić?
 
 1. Wybierz zdjęcia - a zwykle jest z czego wybierać. Pół tysiąca fotografii z wakacji nikogo nie dziwi i nie przeraża, bo zwykle robimy ich dużo więcej. Miliony zdjęć upychamy w chmurach, na dyskach lub kartach pamięci. Zanim wybierzesz te najpiękniejsze, pomyśl, czy chcesz opowiedzieć historię, np. z wakacyjnego wyjazdu (nie musisz trzymać się kolejności wydarzeń), a może chcesz skupić się na przeżyciach, pokazując najpiękniejsze momenty mijającego roku. To pierwszy krok, który pomoże w dokonywaniu wyboru.

  Polecamy: 8 sekretów udanego zdjęcia dziecka

 2. Zrób zapas - wybrane zdjęcia podziel na pewniaki i rezerwę. Jeśli z jednego zrezygnujesz, dzięki nadprogramowym fotkom oszczędzisz mnóstwo czasu na ponowne przeglądanie swoich zbiorów.
   

 3. Wyłap detale - nie przeglądaj zdjęć na wyświetlaczu telefonu czy małym tablecie. Na ekranie komputera lub w telewizorze nie przeoczysz szczegółów, które mogą potem denerwować cię na wydrukowanej fotografii. 
   

 4. Unikaj monotonii - zrezygnuj z fotek mówiących to samo. Jeśli w kalendarzu mają znaleźć się zdjęcia całej rodziny, układaj je tak, by na kolejnych stronach widać było różnych jej członków (córka, syn, mama i tata, wszyscy razem, itp). Zdjęcia statyczne przeplataj dynamicznymi (te, na których wszyscy stoją prosto i patrzą w obiektyw mogą być nudne).
   

 5. Wypełniaj kadr – do kalendarza ściennego, wybieraj zdjęcia portretowe lub ujęcia całej sylwetki, które dobrze wypełnią przeznaczone miejsce. Kalendarz ścienny oglądamy także z daleka. Postaci w dużym oddaleniu nie będą czytelne.
   
 6. Nie mieszaj – nie dodawaj do fotek kolorowych czarnobiałych (nawet jeśli to jedyny sposób na pokazanie zdjęcia, które wygląda fatalnie w kolorze). Trzymaj się jednej koncepcji do końca. Zwróć uwagę na rodzaj kolorystyki – inaczej ustawiony balans bieli może sprawić, że zdjęcia nie wyglądają dobrze  obok siebie. Spróbuj poprawić je w programie do obróbki zdjęć.
   
 7. Nie rezygnuj – czasem gorsza technicznie fotografia niesie taki ładunek uczuć i humoru, jakich nie ma żadne inne zdjęcie. Wiadomo, jakie cuda czyni słynny Photoshop. Może warto popracować w nim nad słabym zdjęciem
   
 8. Patrz na całość – robiąc album, zwróć uwagę, jak zdjęcia wyglądają razem – to, że są udane, nie świadczy o tym, że stworzą ładną całość. Czasem o dobrym sąsiedztwie przesądza szczegół, np. wspólny akcent kolorystyczny. 

  Czytaj też: Tacierzyństwo w obiektywie - zobacz przepiękne zdjęcia ojców i ich dzieci
   
 9. Pomyśl o porach  roku – można oczywiście cały kalendarz zilustrować zdjęciami z wakacji. Ale jeśli uda się dobrać do października zdjęcie dziecka wśród kolorowych liści albo na grzybach, będzie to dodatkowym atutem. Jeśli nie znajdziesz tematycznej fotografii do jednego z miesięcy, rozwiązaniem może być neutralne zdjęcie zrobione w mieszkaniu.

  Poznaj: Kidla.pl - miejsce na zdjęcia i wspomnienia z dzieciństwa
Redakcja poleca: Simple Calendar 2018. Poukładaj swoje życie!
Sprawdź stylowy kalendarz stworzony z myślą o życiu każdej kobiety.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy