domowe zasady korzystania z telefonu
fot. Adobe Stock

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: Domowe Zasady Ekranowe

„Nadużywanie urządzeń ekranowych powoduje zaburzenie bezpośrednich relacji, brak uważności na to, co dzieje się tu i teraz, na potrzeby naszych najbliższych, w szczególności dzieci. Nie siadamy razem do stołu, nie rozmawiamy, nie słuchamy siebie wzajemnie” – alarmuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i startuje z kampanią Domowe Zasady Ekranowe.
Karolina Stępniewska
domowe zasady korzystania z telefonu
fot. Adobe Stock
Już małe dzieci spędzają czas przed ekranami smartfonów, tabletów i komputerów. Coraz więcej dzieci wcześnie uzależnia się od takiej formy spędzania czasu. Właśnie dlatego taka kampania, jak ta, z którą wystartowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, jest szczególnie potrzebna. Urządzenia ekranowe wpływają na cały rozwój dziecka, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Spędzanie długich godzin przed ekranem nie tylko uzależnia, ale powoduje też zaburzenia zachowania, trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych offline, kryzysy w relacjach w rodzinie.

Zasady korzystania z internetu: wprowadź je od razu!

Jeśli od samego początku wprowadzimy zasady korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych, łatwiej będzie nam nauczyć dziecko zdrowego korzystania z dobrodziejstw technologii. Internet nigdy nie powinien być używany po to, by mieć chwilę odpoczynku od dziecka. To najprostszy sposób do utraty kontroli nad tym, co dziecko ogląda w sieci i ile czasu spędza przed ekranem. Tymczasem specjaliści są zgodni co do tego, że dziecko przed ukończeniem 2 lat w ogóle nie powinno korzystać z urządzeń multimedialnych i oglądać telewizji, a potem bezpiecznym czasem przed ekranem jest 1 godzina dziennie.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Domowe Zasady Ekranowe: wyznaczają granice i ramy korzystania z internetu

Zasady proponowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę powinny obowiązywać wszystkich domowników – zarówno dzieci, jak i rodziców. Stwórzcie je razem. Przestrzeganie tych zasad to klucz do sukcesu, ale to do rodziców należy konsekwentne ich pilnowanie. Pomocnym narzędziem jest program kontroli rodzicielskiej.

Co powinno znaleźć się w Domowych Zasadach Ekranowych?

  • limity czasu spędzanego przed ekranem
  • określenie aplikacji, programów i stron, z jakich korzystają dzieci
  • ustalenie, że korzystanie z urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu powinno odbywać się przy rodzicach
  • ustalenie czasu i miejsc, w których nie korzystamy z telefonów (sypialnia, przy stole, na godzinę przed snem, po przebudzeniu, na chodniku i przejściach dla pieszych)
Domowe Zasady Ekranowe - kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Pamiętajmy, że dzieci (także te starsze!) potrzebują naszej pomocy i wsparcia w planowaniu aktywności bez telefonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Zapewnijmy im to, by budować zdrową relację i bliską więź z dziećmi. Obowiązkiem rodzica jest dążenie do tego, żeby między czasem spędzonym online i offline była równowaga oraz żeby dziecko codziennie miało zapewnione aktywność fizyczną, czas na odpoczynek i sen. To także na rodzicu spoczywa obowiązek nauczenia dzieci, jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy