Dziecko u dentysty
fot. Fotolia

Gabinety stomatologiczne wrócą do szkół! Kiedy?

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada, że w szkołach znów będą dentyści. A Ministerstwo Zdrowia, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami w tej sprawie. Jak będzie wyglądać opieka stomatologiczna w szkołach - ma być wiadomo jeszcze w maju.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko u dentysty
fot. Fotolia
Polskie dzieci przodują w Europie w niechlubnych statystykach próchnicy. Zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków. Takie wyniki to wynik nieprawidłowego czyszczenia zębów, braków nawyków higienicznych, braku profilaktyki (lakowanie, fluoryzacja) i braku leczenia stomatologicznego. Większość gabinetów stomatologicznych jest prywatnych, części rodziców nie stać na płacenie za leczenie zębów.

Wrócą stomatolodzy do szkół?

Przed laty w każdej szkole był gabinet lekarski i stomatologiczny. Po przełomie 1989 roku gabinety lekarskie i stomatologiczne zniknęły ze szkół. Nie miał kto ich finansować - ani wystarczająco płacić pracującym w nim lekarzom.
Efekty okazały się opłakane. Podczas gdy w większości krajów Europy uporano się z próchnicą, w Polsce jest ona ogromnym problemem. Stąd pomysł, by gabinety stomatologiczne wróciły do szkół.
Minister edukacji Anna Zaleska obiecała, że szczegóły przedstawi 22 maja.
Redakcja poleca: Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Jakich produktów unikać? Czy dla zdrowia zębów ważna jest konsystencja posiłków? Ekspert podpowiada!

Ministerstwo chce powrotu dentystów do szkół?

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że trwają prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach. Zapowiada, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami. Po wysłuchaniu ich opinii ma zapaść decyzja, co robić, by poprawić opiekę stomatologiczną w szkołach: czy w każdej szkole będzie gabinet stomatologiczny, czy opieka stomatologiczna będzie inaczej zorganizowana. 

Zęby dzieci będą lepiej leczone

Pomysł gabinetów stomatologicznych w szkołach to nie wszystko. Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt, zgodnie z którym bezpłatne będzie można:
  • zabezpieczyć profilaktycznie lakierem bruzdy w każdym zębie stałym - do 14. roku życia (do tej pory można było bezpłatnie pokryć lakierem tylko pierwsze zęby trzonowe w przypadku ich wyrznięcia się przed ukończeniem przez dziecko 8. roku życia),
  • wykonać 5 zdjęć RTG zębów,
  • leczenie endodontycznie ząb z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA,
  • wykonać lekarskie badanie stomatologiczne i kontrolne po urazie zębów,
  • wykonać zdjęcie pantomograficzne (pantomogram) z opisem. 
  Zobacz także: Jak leczyć zęby dziecka? Praktyczny poradnik
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kalendarze Adwentowe DIY

O tym się mówi!