Dziecko u dentysty
fot. Fotolia

Gabinety stomatologiczne wrócą do szkół! Kiedy?

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada, że w szkołach znów będą dentyści. A Ministerstwo Zdrowia, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami w tej sprawie. Jak będzie wyglądać opieka stomatologiczna w szkołach - ma być wiadomo jeszcze w maju.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko u dentysty
fot. Fotolia
Polskie dzieci przodują w Europie w niechlubnych statystykach próchnicy. Zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków. Takie wyniki to wynik nieprawidłowego czyszczenia zębów, braków nawyków higienicznych, braku profilaktyki (lakowanie, fluoryzacja) i braku leczenia stomatologicznego. Większość gabinetów stomatologicznych jest prywatnych, części rodziców nie stać na płacenie za leczenie zębów.

Wrócą stomatolodzy do szkół?

Przed laty w każdej szkole był gabinet lekarski i stomatologiczny. Po przełomie 1989 roku gabinety lekarskie i stomatologiczne zniknęły ze szkół. Nie miał kto ich finansować - ani wystarczająco płacić pracującym w nim lekarzom.
Efekty okazały się opłakane. Podczas gdy w większości krajów Europy uporano się z próchnicą, w Polsce jest ona ogromnym problemem. Stąd pomysł, by gabinety stomatologiczne wróciły do szkół.
Minister edukacji Anna Zaleska obiecała, że szczegóły przedstawi 22 maja.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Ministerstwo chce powrotu dentystów do szkół?

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że trwają prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach. Zapowiada, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami. Po wysłuchaniu ich opinii ma zapaść decyzja, co robić, by poprawić opiekę stomatologiczną w szkołach: czy w każdej szkole będzie gabinet stomatologiczny, czy opieka stomatologiczna będzie inaczej zorganizowana. 

Zęby dzieci będą lepiej leczone

Pomysł gabinetów stomatologicznych w szkołach to nie wszystko. Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt, zgodnie z którym bezpłatne będzie można:
  • zabezpieczyć profilaktycznie lakierem bruzdy w każdym zębie stałym - do 14. roku życia (do tej pory można było bezpłatnie pokryć lakierem tylko pierwsze zęby trzonowe w przypadku ich wyrznięcia się przed ukończeniem przez dziecko 8. roku życia),
  • wykonać 5 zdjęć RTG zębów,
  • leczenie endodontycznie ząb z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA,
  • wykonać lekarskie badanie stomatologiczne i kontrolne po urazie zębów,
  • wykonać zdjęcie pantomograficzne (pantomogram) z opisem. 
  Zobacz także: Jak leczyć zęby dziecka? Praktyczny poradnik
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy