Galerie handlowe znów otwarte z reżimem sanitarnym
fot. AdobeStock

Galerie handlowe od dziś znów otwarte. Na jakich zasadach? Zła wiadomość dla dzieci

Na podstawie rządowego rozporządzenia galerie handlowe mogą wznowić działalność od soboty, 28 listopada, ale muszą zadbać o przestrzeganie ścisłego reżimu sanitarnego. Jednak nie wszystkie punkty usługowe dostały zielone światło. Dzieci nie będą zadowolone.
Milena Oszczepalińska
Galerie handlowe znów otwarte z reżimem sanitarnym
fot. AdobeStock
Od dziś wszystkie galerie handlowe w kraju mogą być otwarte dla klientów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak, że muszą one działać w ścisłym reżimie sanitarnym. „W przypadku, gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, te sklepy będą zamykane” – poinformował.

Zasadny funkcjonowania galerii handlowych od soboty, 28 listopada

Reżim sanitarny obowiązujący w galeriach handlowych, o którym wspominał premier, polega na tym, że:
  • obowiązuje limit klientów – dozwolona jest maksymalnie 1 osoba na 15 m²;
  • od pon. do pt. w godz. 10-12 utrzymane są tzw. godziny dla seniorów (wyjątkiem ma być tylko 24 grudnia z uwagi na skrócony czas pracy sklepów w tym dniu);
  • placówki handlowe muszą zapewnić klientom środki do dezynfekcji rąk;
  • w kolejkach do kas wymagany odstęp między osobami wynosi min. 1,5 metra.

Sale zabaw pozostają zamknięte

Zgodnie z zapisami w rozporządzeniu z możliwości wznowienia działalności od soboty zostały wyłączone sale zabaw. To oznacza, że dzieci nie mogą spędzić czasu na zabawie w wyznaczonym do tego miejscu na terenie galerii handlowej podczas zakupów rodziców. Poza salami zabaw wszelkie sklepy i punkty usługowe są otwarte.

Patrząc jednak na to, co dziś od rana dzieje się w centrach handlowych, widać, że Polakom brakowało zakupów. Przed sklepami ustawiają się ogromne kolejki klientów. Takie zachowanie społeczeństwa może sprawić, że galerie handlowe wkrótce znowu zostaną zamknięte. Poniżej pokazujemy zdjęcia z jednej z warszawskich galerii nadesłane przez czytelnika:
Ogromne kolejki przed sklepami w galerii handlowej w WarszawieWy też już byliście dziś na zakupach w centrum handlowych albo planujecie zrobić to w najbliższym czasie, czy wolicie się wstrzymać, by unikać tłumu, w którym łatwiej o rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy