Encyklopedia zdrowia dziecka

Gardło – stany zapalne

Przyczyny
Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych spowodowane jest zakażeniem górnych dróg oddechowych przez adeno- lub enterowirusy albo bakterie. Źródłem zakażenia są inne chore dzieci lub dorosłe osoby z objawami infekcji. Zimą chorobie może sprzyjać oddychanie przez usta, gdyż skurcz naczyń krwionośnych powoduje gorsze ukrwienie gardła.
Zakażenie grzybicze gardła może być powikłaniem antybiotykoterapii. Objawy zapalenia gardła mogą też być wynikiem działania na śluzówki drażniących środków chemicznych, a u dzieci z alergią alergenów wziewnych lub pokarmowych.

Objawy
Wirusowe zapalenie gardła zaczyna się najczęściej objawami nieżytu błony śluzowej nosa, czyli katarem. Może pojawić się suchy męczący kaszel, gorączka, drapanie i ból gardła, starsze dzieci skarżą się na trudności w połykaniu, młodsze mogą wymiotować. Tylna ściana gardła jest silne zaczerwieniona a migdałki podniebienne są powiększone. Można też zaobserwować powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.
Warto przy tym pamiętać, że odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną – niektóre dzieci czują silny ból przy stosunkowo niewielkich zmianach chorobowych, a inne skarżą się dopiero, gdy gardło jest już mocno zainfekowane lub gdy doszło do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. U dzieci najmłodszych, ze względu na warunki anatomiczne, łatwo może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia na dolne odcinki dróg oddechowych – do krtani, tchawicy i oskrzeli. Częstym powikłaniem zapalenia gardła u dzieci jest zapalenie ucha środkowego.

Jak się leczy?
Wirusowe zapalenie gardła leczy się zwykle objawowo. Dziecku można podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol. Należy zadbać o drożność nosa, intensywnie nawilżać powietrze, którym dziecko oddycha, pamiętać o podawaniu dostatecznej ilości płynów do picia. U starszych dzieci ból mogą złagodzić tabletki do ssania lub płukanie gardła. Bakteryjne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych zawsze powinno być leczone antybiotykiem ze względu na niebezpieczeństwo późniejszych powikłań.

Rodzice pytają, odpowiada dr n. med. Joanna Teisseyre, pediatra.

Jak uniknąć choroby gardła?
- W okresach, kiedy jest więcej zachorowań, nie organizujmy spotkań rodzinnych z udziałem nie zawsze zdrowych gości i nie zabierajmy naszych dzieci do wielkich sklepów. Także sami nie prowadźmy dziecka z katarem do żłobka lub przedszkola. Nie przegrzewajmy dziecka oraz rozsądnie dostosujmy ubrania do pogody i temperatury otoczenia. Zimą mieszkania często wietrzmy, nawilżajmy je, aby uniknąć wysychania błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Zadbajmy też o higienę jamy ustnej dziecka.

Co podawać do jedzenia i picia dziecku którego boli gardło?
- W zapaleniach gardła, podobnie jak przy innych ostrych chorobach infekcyjnych, należy podawać dziecku dużo płynów do picia. Mogą to być soki owocowe, woda z miodem i cytryną, napary ziołowe, np. z lipy czy rumianku. Należy pamiętać, że przy bólu gardła dziecku łatwiej jest połykać płyny o temperaturze pokojowej niż gorące. W pierwszych dniach choroby nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, a jeśli nie straci apetytu, podawajmy posiłki lekkostrawne, bogate w witaminy, najlepiej w postaci papki lub płynne.

Zobacz:
Migdałki
Gorączka
Zapalenie ucha

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra