O czym świadczą gazy u niemowlaka?
fot. AdobeStock

Niemowlę ma gazy. Czy to coś groźnego?

To, co się dzieje w układzie pokarmowym małego dziecka, nie tylko może zadziwić świeżo upieczonych rodziców, ale czasem także przestraszyć. Sprawdź, dlaczego małemu niemowlakowi zdarzają się głośne gazy.
Małgorzata Wódz
O czym świadczą gazy u niemowlaka?
fot. AdobeStock
Czego jak czego, ale głośnych gazów w wykonaniu małego niemowlaka lub noworodka raczej nikt się nie spodziewa. Tym większy szok przeżywają rodzice, słysząc donośne kanonady w pieluszce. Wyjaśniamy, co jest ich przyczyną i jak sobie z nimi radzić.

O czym świadczą głośne gazy?

Gazy mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Ich przyczyny mogą być różne. Zależą od wieku i stanu zdrowia dziecka. U młodszych niemowląt zwykle powoduje je:
  • niedojrzały układ trawienny
  • łykanie powietrza podczas karmienia
  • dziecięca nadpobudliwość (np. maluch nerwowo ssie pierś)
  • nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego

U dzieci powyżej 2. miesiąca życia zwykle siła gazów słabnie. Słychać je też coraz rzadziej. Jeśli problem pojawia się u starszych niemowląt, przyczyną może być również:
  • celiakia
  • nieprawidłowa dieta (u dzieci, które jedzą już więcej produktów niż samo mleko)
  • błąd dietetyczny (np. zjedzenie zbyt dużej ilości owoców lub wypicie dużej porcji soku)
 
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Jaki związek z kolką mają gazy?

Dziecko może mieć gazy i nie musi z tego powodu cierpieć. Ale wzdęciom brzuszka mogą też towarzyszyć bóle kolkowe. Kolkę u niemowlęcia możemy podejrzewać, jeśli dziecko ma bolesne gazy, nagle zaczyna płakać, zaciska piątki, gwałtowanie i chaotycznie porusza rączkami, próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej. Bóle kolkowe pojawiają się nie tylko po karmieniu, ale także w trakcie – dziecko przestaje jeść, wypuszcza pierś i odwraca główkę. Odejście gazów zwykle sprawia ulgę. Niestety czasem trzeba na to trochę poczekać.

Gazy u dziecka karmionego piersią

Mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające, dlatego kupki dzieci karmionych piersią mają luźną konsystencję. Ssanie piersi wymaga większego zaangażowania ze strony małego człowieka, przez co pobudza pracę jelit. A na jej efekty zwykle nie trzeba długo czekać.

Niektóre maluszki robią kupki ze sporym impetem, tzw. strzelające. Przyczyną może być problem z trawieniem cukru mlecznego (laktozy – nierozłożona laktoza przechodzi do dalszych odcinków jelit i fermentuje, wytwarzając gazy). Zwykle jest to przejściowy. Jeśli jednak w kupce niemowlaka zauważysz ślady ropy, śluzu albo krwi, dziecko wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Jak się pobyć gazów?

Warto układać dziecko kilka razy w ciągu dnia na brzuszku. W ten sposób nagromadzone w jelitach powietrze łatwo może wydostać się na zewnątrz. Nie kładź jednak maluszka w tej pozycji w trakcie trwania ataku kolki. Polecane jest również noszenie w chuście i delikatna gimnastyka, czyli „rowerek” wykonywany nóżkami dziecka.

Jeśli dziecko płacze z powodu wzdęcia:
  • połóż mu na brzuszek ciepłą (ale nie gorącą pieluszkę)
  • zrób mu ciepłą kąpiel (działa rozkurczowo)
  • wykonaj delikatny masaż brzuszka z podkurczaniem nóżek.
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy