gazy u noworodka
fot. AdobeStock

Gazy u noworodka – skąd się biorą i jak im zaradzić

Śmierdzące lub bolesne gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.
Małgorzata Wódz
gazy u noworodka
fot. AdobeStock
Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem.

Spis treści:
 1. Skąd się biorą gazy u noworodka?
 2. Gazy u noworodka a kolka
 3. Gazy u noworodka karmionego piersią
 4. Sposoby na częste gazy u noworodka

Skąd się biorą gazy u noworodka?

O tym, że dziecko ma gazy świadczy twardy, wzdęty brzuszek. Czasami pojawiają się bóle, częste odbijanie i ulewanie. Śmierdzące i bolesne gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Ich przyczyny mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. U młodszych niemowląt zwykle powoduje je:
 • niedojrzały układ trawienny (np. niedostateczna flora bakteryjna jelit),
 • łykanie powietrza podczas karmienia,
 • dziecięca nadpobudliwość (np. maluch nerwowo lub zbyt krótko ssie pierś),
 • nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego.

U dzieci powyżej 2. miesiąca życia problem z gazami zwykle słabnie. Jeśli problem pojawia się u starszych niemowląt, przyczyną może być również:
 • celiakia,
 • choroba uchyłkowa jelit,
 • zespół jelita drażliwego,
 • parazytoza (choroba pasożytnicza),
 • nieprawidłowa dieta (u dzieci, które jedzą już coś więcej niż samo mleko),
 • błąd dietetyczny (np. zjedzenie zbyt dużej ilości owoców lub wypicie dużej porcji soku),
 • nadmierne pobudzenie psychoruchowe dziecka,
 • stres.

Gazy u noworodka a kolka

Dziecko może mieć gazy i nie musi z tego powodu cierpieć. Ale wzdęciom brzuszka mogą też towarzyszyć bóle kolkowe. Kolkę u noworodka możemy podejrzewać, jeśli dziecko ma bolesne gazy, nagle zaczyna płakać, zaciska piąstki, gwałtownie i chaotycznie porusza rączkami, próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej. Niekomfortowe wzdęcia i gazy u noworodka mogą pojawiać się przy karmieniu, ale także w trakcie – dziecko przestaje jeść, wypuszcza pierś i odwraca główkę. Odejście gazów zwykle sprawia ulgę. Niestety czasem trzeba na to trochę poczekać.

Gazy u noworodka karmionego piersią

Mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające, dlatego kupki dzieci karmionych piersią mają luźną konsystencję. Ssanie piersi wymaga większego zaangażowania ze strony małego człowieka, przez co pobudza pracę jelit. W efekcie mogą pojawiać się gazy. U dzieci karmionych piersią taka sytuacja ma miejsce częściej niż gazy po mleku modyfikowanym.

Na gazy często cierpią dzieci, których mama ma mlekotok zwany hiperlaktacją. Jest to sytuacja, gdy piersi produkują zbyt dużo mleka w stosunku do potrzeb dziecka. Skutkuje to tym, że niemowlę wypija dużo tzw. mleka początkowego, bogatego w laktozę i mało lub wcale mleka końcowego. Sprzyja to fermentowaniu laktozy w jelitach dziecka i powstawaniu gazów.

Niektóre maluszki robią kupki ze sporym impetem, tzw. strzelające. Przyczyną może być problem z trawieniem cukru mlecznego (laktozy – nierozłożona laktoza przechodzi do dalszych odcinków jelit i fermentuje, wytwarzając gazy). Zwykle jest to przejściowe. Jeśli jednak w kupce niemowlaka zauważysz ślady ropy, śluzu albo krwi, dziecko wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Sposoby na gazy u noworodka

Warto układać dziecko kilka razy w ciągu dnia na brzuszku. W ten sposób nagromadzone w jelitach powietrze łatwo może wydostać się na zewnątrz. Nie kładź jednak maluszka w tej pozycji w trakcie trwania ataku kolki. Polecane jest również noszenie w chuście i delikatna gimnastyka, czyli „rowerek” wykonywany nóżkami dziecka.

Jeśli dziecko płacze z powodu wzdęcia:
 • połóż mu na brzuszek ciepłą (ale nie gorącą!) pieluszkę,
 • zrób mu ciepłą kąpiel (działa rozkurczowo),
 • wykonaj delikatny masaż na gazy z podkurczaniem nóżek.

Jeżeli gazy nawracają, brzydko pachną, a lekarz podejrzewa zdrowotną ich przyczynę, może zlecić morfologię krwi, badanie kału, badanie USG jamy brzusznej dziecka lub badanie endoskopowe, które pomogą ustalić przyczynę dolegliwości. Farmakologiczne leczenie gazów u niemowlęcia może polegać na podawaniu leków z simetikonem. Czasami lekarz poleca herbatkę koperkową, której obecnie nie zaleca się stosować na własną rękę.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy