GRY

Niedługo rodzisz? Pamiętaj o badaniu na GBS!

Od porodu dzieli cię zaledwie kilka tygodni. Wsłuchujesz się w swoje ciało i czekasz na pierwsze sygnały, że to już. Nie zapomnij, że właśnie teraz, po 35. tygodniu ciąży, lekarz powinien cię skierować na badania na obecność GBS w pochwie.
Dorota Kornacka
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
Kobieta w ciąży
fot. Fotolia
GBS to paciorkowiec z grupy B, Streptococcus agalactiae, który może występować w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i środowisku pochwy. Choć wiele z nas o nim nie słyszało, jest bardzo rozpowszechniony − jego obecność stwierdza się u 10−30 proc. zdrowych kobiet, które bardzo często nawet o tym nie wiedzą, ponieważ nie odczuwają żadnych objawów stanu zapalnego (upławów czy swędzenia). Dla nich paciorkowiec ten nie stanowi problemu.

Zakażenie GBS w ciąży

Jeśli jednak są w ciąży, wewnątrzmaciczne zakażenie paciorkowcem może być ogromnym zagrożeniem dla dziecka. A właśnie wtedy o zakażenia powodowane przez GBS nietrudno, gdyż okres ciąży sprzyja szybkiemu namnażaniu się paciorkowca w pochwie. Jeśli do tego dojdzie, pojawia się ryzyko, że podczas porodu bakterie te przeniosą się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko. A konsekwencje takiego zarażenia GBS w ciąży dla zdrowia noworodka mogą − choć nie muszą – być bardzo poważne: od zapalenia płuc, przez zapalenie opon mózgowych, aż po posocznicę, popularnie zwaną sepsą.
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Jeśli masz GBS w czasie ciąży

Prawdopodobieństwo przejścia GBS na noworodka jest wysokie − sięga 70 proc., a częstość zachorowań wynosi od dwóch do czterech na tysiąc żywo urodzonych dzieci. Na szczęście istnieje prosty sposób, by wyeliminować to ryzyko – wystarczy włączyć antybiotykoterapię okołoporodową. Dlatego pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży u wszystkich ciężarnych (przynajmniej w teorii, w rzeczywistości bowiem nie wszyscy lekarze zlecają badanie GBS, dlatego tak ważne jest, byś o nim wiedziała i pamiętała) pobiera się wymazy pochwy (dokładniej - z jej przedsionka) oraz z odbytnicy. Jeżeli wynik posiewu jest dodatni, informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży. Dzięki temu od razu, gdy zacznie się akcja porodowa, matce podaje się antybiotyki z grupy penicylin (zazwyczaj penicylinę lub ampicylinę). Podobnie postępuje się w przypadku kobiet, które nie mają przy sobie wyniku posiewu, gdy wymaz w ogóle nie był pobierany lub gdy poród rozpoczął się przed 35−37 tygodniem ciąży, a więc jeszcze przed terminem planowanych badań.
Uwaga: przed zakażeniem noworodka nie chroni leczenie podejmowane podczas ciąży, ponieważ bakteria ta bardzo szybko nawraca po odstawieniu leków. Dlatego tak ważne jest podanie antybiotyku na początku porodu.
Zobacz także:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (5 ocen)

4.6
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu