badanie GBS
fot. Adobe Stock

Badanie GBS – od jego wyniku zależy bezpieczeństwo dziecka

Po 35. tygodniu ciąży lekarz powinien skierować ciężarną na badanie GBS, czyli obecność paciorkowców w pochwie. Wynik dodatni oznacza podwyższone ryzyko dla dziecka, które minimalizuje się podając ciężarnej antybiotyki na początku porodu.
Dorota Kornacka
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
badanie GBS
fot. Adobe Stock
W ostatnim miesiącu ciąży wykonuje się badanie GBS. Posiew z pochwy i odbytu ma na celu ustalenie, czy w twoich drogach rodnych, tuż przed porodem, nie znajduje się paciorkowiec z grupy B, Streptococcus agalactiae, który może występować w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i środowisku pochwy. Dla ciężarnej paciorkowiec ten nie stanowi problemu, ale zarażenie dziecka podczas porodu bakterią streptococcus agalactiae jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Badanie GBS w ramach NFZ wykonuje się za darmo, prywatnie trzeba zapłacić od 50 do 100 zł.

Spis treści:

Jak wygląda badanie GBS

Posiew z pochwy i odbytu na obecność paciorkowców B-hemolizujących (GBS) przed porodem powinna wykonać każda kobieta w ciąży. To jedno z ważniejszych badań w ciąży. W ramach badania GBS pobiera się wymaz z przedsionka pochwy oraz z odbytnicy, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność paciorkowca.
Redakcja poleca: Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

Jak się przygotować do badania GBS

Przed badaniem trzeba przestrzegać kilku prostych zasad:
  • przez trzy dni wcześniej nie współżyć,
  • przez około tydzień nie przyjmować antybiotyków doustnych i dopochwowych,
  • w dniu pobrania wymazu nie używać do higieny intymnej mydła, żelu i dezodorantu.

Na wynik badania GBS czeka się ok. pięciu dni. Jeżeli jest dodatni, informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży. Dzięki temu od razu, gdy zacznie się akcja porodowa, matce podaje się antybiotyki z grupy penicylin (zazwyczaj penicylinę lub ampicylinę). Podobnie postępuje się w przypadku kobiet, które nie mają przy sobie wyniku posiewu, gdy wymaz w ogóle nie był pobierany lub gdy poród rozpoczął się przed 35.−37. tygodniem ciąży, a więc jeszcze przed terminem planowanych badań.

Dodatni wynik badania GBS

Jeśli otrzymasz pozytywny wynik badania w kierunku nosicielstwa Streptococcus agalactiae, nie musisz obawiać się cesarskiego cięcia. Wystarczy, że otrzymasz antybiotyki w czasie bliskim porodu. Antybiotyk powinien być też podany profilaktycznie, jeśli:
  • doszło do wcześniejszego porodu,
  • od odejścia wód płodowych do porodu minęło ponad 18 godzin,
  • rodząca kobieta ma gorączkę niewiadomego pochodzenia,
  • rodząca kiedyś urodziła dziecko zakażone paciorkowcami typu B.

Co to jest GBS?

Paciorkowiec z grupy B (B-hemolizujący) występuje w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i pochwie nawet u 30 proc. zdrowych kobiet. Zwykle są tego nieświadome z powodu braku objawów stanu zapalnego. Wewnątrzmaciczne zakażenie paciorkowcem może być ogromnym zagrożeniem dla dziecka. A właśnie wtedy o zakażenia powodowane przez GBS nietrudno, gdyż okres ciąży sprzyja szybkiemu namnażaniu się streptococcus agalactiae w pochwie. Jeśli do tego dojdzie, pojawia się ryzyko, że podczas porodu bakterie te przeniosą się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko.

GBS w czasie ciąży

Jeśli jesteś nosicielką paciorkowca w ciąży, prawdopodobieństwo przejścia bakterii na noworodka jest wysokie − sięga 70 proc. Badanie GBS to prosty sposób, by wyeliminować to ryzyko – wystarczy wykonać posiew z pochwy i okolicy odbytu i w razie potrzeby włączyć antybiotykoterapię okołoporodową.
Uwaga: przed zakażeniem noworodka nie chroni leczenie podejmowane podczas ciąży, ponieważ bakteria ta bardzo szybko nawraca po odstawieniu leków. Dlatego tak ważne jest badanie w kierunku obecności streptococcus agalactiae i podanie antybiotyku na początku porodu.

Skutki zarażenia noworodka paciorkowcem z grupy B

Koniecznie dopilnuj, żeby lekarz skierował cię na to badanie. Konsekwencje zarażenia GBS w ciąży dla zdrowia noworodka mogą − choć nie muszą – być bardzo poważne:
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • posocznica (sepsa).

Pierwsze objawy zakażenia bakterią streptococcus agalactiae mogą pojawić się już w pierwszych godzinach życia dziecka, ale równie dobrze zakażenie może rozwinąć się później: w ciągu pierwszych 3 miesięcy po narodzinach. Późniejsze zakażenia mają lepsze rokowania, chociaż i one są dla dziecka bardzo groźne, dlatego z każdą gorączką, dusznością czy nieukojonym płaczem niemowlęcia trzeba jak najszybciej jechać do lekarza.

Sprawdź też:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy