kiedy i po co badanie GBS w ciąży
fot. Adobe Stock

GBS – badanie, o którym musisz pamiętać przed porodem

Po 35. tygodniu ciąży lekarz powinien cię skierować na badania na obecność GBS w pochwie. Dlaczego ten posiew z pochwy i okolicy odbytu jest taki ważny? Bo obecność paciorkowca z grupy B w drogach rodnych może być bardzo niebezpieczny dla noworodka!
Dorota Kornacka
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kiedy i po co badanie GBS w ciąży
fot. Adobe Stock
Co powinnaś wiedzieć o badaniu na obecność GBS:
1. Przebieg badania
2. Wynik dodatni
3. Co to jest GBS?
4. Paciorkowiec w ciąży
5. Zarażenie dziecka podczas porodu

W ostatnim miesiącu ciąży czeka cię badanie GBS. Posiew z pochwy i odbytu ma na celu ustalenie, czy w twoich drogach rodnych, tuż przed porodem, nie zamieszkuje paciorkowiec z grupy B, Streptococcus agalactiae, który może występować w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i środowisku pochwy. Choć wiele z nas nie słyszało o GBS, jego obecność stwierdza się u 10−30 proc. zdrowych kobiet, które bardzo często nawet o tym nie wiedzą, ponieważ nie odczuwają żadnych objawów stanu zapalnego (upławów czy swędzenia). Dla ciebie paciorkowiec ten nie stanowi problemu, ale zarażenie dziecka podczas porodu bakterią streptococcus agalactiae jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

Jak wygląda badanie GBS?

Posiew z pochwy i odbytu na obecność paciorkowców B-hemolizujących (GBS) przed porodem powinna wykonać każda kobieta w ciąży. To jedno z ważniejszych badań w ciąży. W ramach badania GBS pobiera się wymaz z przedsionka pochwy oraz z odbytnicy, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność paciorkowca. Przed badaniem trzeba przestrzegać kilku zasad:
  • przez trzy dni wcześniej nie współżyć,
  • przez około tydzień nie przyjmować antybiotyków doustnych czy dopochwowych,
  • w dniu pobrania wymazu nie używać do higieny intymnej mydła, żelu i dezodorantu.
  Pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży u ciężarnej pobiera się wymaz z pochwy (dokładniej — z jej przedsionka) oraz z odbytnicy. Jeżeli wynik posiewu jest dodatni, informacja ta powinna znaleźć się w karcie ciąży. Dzięki temu od razu, gdy zacznie się akcja porodowa, matce podaje się antybiotyki z grupy penicylin (zazwyczaj penicylinę lub ampicylinę). Podobnie postępuje się w przypadku kobiet, które nie mają przy sobie wyniku posiewu, gdy wymaz w ogóle nie był pobierany lub gdy poród rozpoczął się przed 35−37 tygodniem ciąży, a więc jeszcze przed terminem planowanych badań.
Redakcja poleca: Co składa się na wagę w ciąży? Nie tylko dziecko!
Na wagę w ciąży składa kilka rzeczy. Dziecko to tylko część dodatkowych kilogramów. Pozostałe pochodzą m.in. z płynu owodniowego, łożyska, tkanki tłuszczowej i macicy.

Dodatni wynik badania GBS

Jeśli otrzymasz pozytywny wynik badania w kierunku nosicielstwa Streptococcus agalactiae, nie musisz obawiać się cesarskiego cięcia. Wystarczy, że otrzymasz antybiotyki w czasie bliskim porodu. Antybiotyk powinien być też podany profilaktycznie, jeśli:
  • doszło do wcześniejszego porodu
  • od odejścia wód płodowych a porodem minęło ponad 18 godzin
  • rodząca kobieta ma gorączkę niewiadomego pochodzenia
  • rodząca kiedyś urodziła dziecko zakażone paciorkowcami typu B

Co to jest GBS?

Paciorkowiec z grupy B występuje w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i pochwie nawet u 30 proc. zdrowych kobiet. Zwykle są tego nieświadome z powodu braku objawów stanu zapalnego. Wewnątrzmaciczne zakażenie paciorkowcem może być ogromnym zagrożeniem dla dziecka. A właśnie wtedy o zakażenia powodowane przez GBS nietrudno, gdyż okres ciąży sprzyja szybkiemu namnażaniu się streptococcus agalactiae w pochwie. Jeśli do tego dojdzie, pojawia się ryzyko, że podczas porodu bakterie te przeniosą się na przeciskające się przez kanał rodny dziecko.

GBS w czasie ciąży

Jeśli jesteś nosicielką paciorkowca w ciąży, prawdopodobieństwo przejścia bakterii na noworodka jest wysokie − sięga 70 proc. Badanie GBS to prosty sposób, by wyeliminować to ryzyko – wystarczy wykonać posiew z pochwy i okolicy odbyty i w razie potrzeby włączyć antybiotykoterapię okołoporodową.
Uwaga: przed zakażeniem noworodka nie chroni leczenie podejmowane podczas ciąży, ponieważ bakteria ta bardzo szybko nawraca po odstawieniu leków. Dlatego tak ważne jest badanie w kierunku obecności streptococcus agalactiae i podanie antybiotyku na początku porodu.

Skutki zarażenia noworodka paciorkowcem z grupy B

Koniecznie dopilnuj, żeby lekarz skierował cię na to badanie. Konsekwencje zarażenia GBS w ciąży dla zdrowia noworodka mogą − choć nie muszą – być bardzo poważne:
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • posocznica (sepsa).

Pierwsze objawy zakażenia bakterią streptococcus agalactiae mogą pojawić się już w pierwszych godzinach życia dziecka, ale równie dobrze zakażenie może rozwinąć się później: w ciągu pierwszych 3 miesięcy po narodzinach. Późniejsze zakażenia mają lepsze rokowania, chociaż i one są dla dziecka bardzo groźne, dlatego z każdą gorączką, dusznością czy nieukojonym płaczem niemowlęcia trzeba jak najszybciej jechać do lekarza.

[content:0_22162,0_22160,0_19057,0_25027:CMNews]
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy