GBS dodatni
fot. Adobe Stock

GBS dodatni – co to oznacza w ciąży i podczas porodu oraz karmienia piersią

Dodatni GBS, czyli pozytywny wynik na obecność nosicielstwa paciorkowca z grupy B, to aż 70-procentowe ryzyko przeniesienia tej bakterii na dziecko podczas porodu. Aby je zminimalizować, na początku porodu podaje się rodzącej antybiotyki.
Ewa Janczak-Cwil
GBS dodatni
fot. Adobe Stock
Dodatni wynik GBS w ciąży oznacza, że ciężarna jest nosicielką paciorkowca z grupy B. Wówczas podczas porodu rodząca musi mieć podany antybiotyk, by nie doszło do zakażenia noworodka paciorkowcem. Badanie GBS trzeba wykonać pod koniec ciąży, bo zakażenie dziecka zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu. Z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynika, że w województwie mazowieckim aż 19,7 proc. przyszłych mam ma dodatni GBS, a w woj. małopolskim – 18 proc. Tymczasem w krajach wysokorozwiniętych wskaźnik ten jest wyraźnie niższy i tak np. w Niemczech wynosi on nie więcej niż 0,3 proc, a w Finlandii 0,76 proc.

Spis treści:

Badanie w kierunku GBS w ciąży

Ciąża stwarza idealne warunki dla namnażania się paciorkowców, dlatego każda kobieta między 35. a 37. tygodniem ciąży powinna mieć przeprowadzone badanie GBS. Polega ono na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy oraz z odbytnicy i umieszczeniu próbki w hodowli w laboratorium.

Próbki nie pobiera się w trakcie krwawienia. Na trzy dni przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia, na pięć dni przed badaniem – z globulek dopochwowych, a na siedem dni przed – z antybiotyków. W dniu pobierania próbki niewskazane jest używanie mydła i innych środków higieny intymnej do mycia okolic pochwy i odbytu.

Wynik GBS dodatni oznacza obecność paciorkowców z grupy B, a ujemny ich brak.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

GBS dodatni – co dalej: poród naturalny czy cesarka?

O dodatnim GBS trzeba poinformować lekarza. Informacja ta pozwoli zapobiec zakażeniu dziecka podczas porodu naturalnego. Dodatni GBS nie jest jednak wskazaniem do cesarskiego cięcia. Poinformowany o dodatnim GBS u rodzącej personel porodówki będzie wiedział, co robić. Procedura ochrony dziecka przed powikłaniami zakażenia GBS jest bardzo prosta – w pierwszej fazie porodu podaje się rodzącej dożylnie antybiotyki, które zapobiegają zakażeniu dziecka. Idealnie, gdyby ciężarna przyjęła antybiotyk co najmniej 4 godziny przed porodem.

Skąd się bierze GBS dodatni

Do zakażenia dróg rodnych dochodzi najczęściej z przewodu pokarmowego, czyli bakteria zostaje przeniesiona z odbytu na drogi rodne. GBS do układu pokarmowego trafić może wraz z niepasteryzowanymi produktami mlecznymi.

Podczas porodu dziecko zakaża się poprzez połknięcie lub zachłyśnięcie się skażonymi paciorkowcem wodami płodowymi. Bakterie te są odpowiedzialne obecnie za większość przypadków wczesnych zakażeń u noworodków, w tym ciężkich i stanowiących zagrożenie dla życia. Mogą być przyczyną sepsy czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama poddała się badaniu i w razie GBS dodatniego, poinformowała o tym lekarza i personel porodówki.

GBS dodatni – kiedy jechać do szpitala

Nie ma powodu do paniki, jeśli GBS wyjdzie dodatni. Jak już wspominaliśmy, problem zostanie rozwiązany podczas porodu. Dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba się niepokoić i jechać do szpitala. Natomiast trzeba to szybko zrobić, jeśli poród się zaczyna przed terminem lub doszło do odejścia wód płodowych.

Dodatni GBS a karmienie piersią

Nie martw się, że z dodatnim wynikiem GBS nie będziesz mogła karmić noworodka naturalnie. Nie jest to przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Antybiotyk podany podczas porodu i późniejsza, trwająca około dwóch dób, obserwacja dziecka w szpitalu to wystarczające kroki do ochrony malucha przed zakażeniem. 

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy