
Ból brzuszka a karmienie butelką
Kolka jelitowa
Może dokuczać maluchowi w pierwszych czterech miesiącach życia. Świadczy o niej płacz (nie sposób go utulić) w trakcie karmienia lub tuż po nim. Malec wymachuje wtedy nóżkami i rączkami, jego buźka czerwienieje. Jeśli go rozbierzesz, zobaczysz najprawdopodobniej przez skórę na brzuszku, jak pracują jelita. Atak kolki może pojawić się po południu (ale i o każdej innej porze dnia). Jeśli dziecko odda gazy, uspokoi się, a jego brzuszek z powrotem stanie się miękki.- Co możesz zrobić? Po każdym karmieniu potrzymaj maluszka do odbicia, by pozbył się nagromadzonego w żołądku powietrza. Możesz też pomasować brzuszek (zataczaj dłonią koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara) lub głaskać dziecko po pleckach, gdy leży brzuszkiem na twoich kolanach. Niektórym maluchom pomaga woda koperkowa lub Espumisan. Przede wszystkim jednak sama spróbuj się uspokoić, bo twoje napięcie udziela się dziecku! Poproś, by kto inny zajął się nim przez chwilę, a ty w tym czasie wyjdź na spacer, wykąp się, albo porozmawiaj z przyjaciółką.
Nietolerancja i alergia
To nie to samo, choć maluszki często cierpią z powodu przejściowej nietolerancji cukru zawartego w mleku czy alergii na białka mleka krowiego. Bóle brzuszka z powodu nietolerancji laktozy nie są zbyt silne. To skutek fermentacji w jelitach, w których powstają gazy. W brzuszku słychać wtedy przelewania, kruczenie. Kupki są przy tym wodniste, mogą się lekko pienić i mają kwaśny zapach. Jeśli malec ma alergię na białka mleka krowiego, prócz bólu brzucha może mieć zmiany na skórze, sapkę, biegunki (rzadko zaparcia). Może też ulewać lub wymiotować. Czasami jedynym objawem alergii są infekcje (zapalenie uszu i oskrzeli). Ataki bólu brzuszka nie trwają długo (pojawiają się i znikają).- Co możesz zrobić? Zacznij od wizyty u pediatry. Jeśli twój malec ma przejściową nietolerancję laktozy, mieszankę mleczną trzeba zmienić na taką z obniżoną zawartością tego cukru (Bebilon niskolaktozowy, Humana SL). Przy alergii na białka mleka krowiego dziecko musi dostawać specjalne mieszanki, w których białka mleka krowiego zostały pozbawione właściwości alergogennych (Nutramigen, Bebilon Pepti).
Infekcje
Wrażliwy przewód pokarmowy dziecka może zareagować bólem brzuszka i biegunkami, gdy maluch złapie infekcję wirusową (rzadziej bakteryjną), np. dróg moczowych, zapalenie ucha, gardła.- Co możesz zrobić? Od razu po pierwszych wymiotach zabierz malca do lekarza. Gdy ma biegunkę, wymiotuje, za wszelką cenę staraj się zapobiec odwodnieniu (może być nawet niebezpieczne dla jego życia). Często podawaj więc po łyżeczce chłodnej wody mineralnej, rozcieńczonej herbatki (soki są w tym wypadku niewskazane). Nigdy nie dawaj dziecku na własną rękę żadnych leków, nawet węgla czy Smecty. Nie stosuj też głodówki. Butelkowy maluch może dostawać kleiki ryżowe, marchwiankę.
Rzadkie choroby
Chodzi o groźną niedrożność jelit, zapalenie wyrostka, uwięźnięcie przepukliny.- Co możesz zrobić? Jeśli malec cierpi coraz bardziej, brzuszek jest twardy lub wrażliwy na uciskanie, kupki i gazy się zatrzymały lub w kupce jest krew, jedź do szpitala!
Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, I Klinika Położnicza we Wrocławiu