GRY
 
 

Gdy ciąża jest zagrożona

Niestety, zdarza się, że ciąża nie przebiega prawidłowo i trzeba spędzić ją w łóżku. A wtedy dni ciągną się w nieskończoność. Jak je przetrwać?

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, leżeć
Choć co czwarta ciąża jest zagrożona, to w wię­kszości przypadków kończą się one szczęśliwymi narodzinami. Dlatego nie zamartwiaj się na zapas, tylko sprawdź, jak czas, gdy musisz leżeć, uczynić znośniejszym!


Skąd ten lęk

Leżysz... Wolno ci wstawać jedynie do toalety, masz więc bardzo dużo czasu na rozmyślania. Może zbyt wiele. Ta nietypowa sytuacja wywołuje mnóstwo emocji. Co możesz odczuwać?

Paraliżujący strach. To naturalne, że się boisz. Chcesz przecież urodzić zdrowe maleństwo. A gdy leżysz w domu czy szpitalu, wydaje ci się to takie nierealne. Pamiętaj jednak, że twój lęk nie służy dziec­ku. Dlatego staraj się jak najrzadziej myśleć o obawach i nie wyszukiwać w internecie przypadków ciąż zagrożonych

Poczucie krzywdy. Zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego to spot­kało właśnie mnie?”. Choć to frustrujące, spójrz na to z innej strony. Nie będziesz musiała dźwigać swojego coraz większego brzucha ani sprzątać w domu czy spotykać się z naburmuszonym szefem. Możesz też zrealizować marzenia np. o nauce angielskiego.

Wyrzuty sumienia. Myślisz, że to wszystko dlatego, że zanim dowiedziałaś się o ciąży, paliłaś papierosy? Albo za małą wagę przywiązywałaś do swojego stanu: dużo pracowałaś, jadłaś niekoniecznie zdrowo? Prawda jest taka, że zazwyczaj przyczyny kłopotów z utrzymaniem ciąży są bardziej złożone i często od ciebie niezależne. Oskarżanie siebie rodzi smutek, że jako mama zawiodłaś już na początku. A to nieprawda!

Niska samoocena. Czujesz się gorsza od innych kobiet? One przecież tak dobrze radzą sobie w ciąży. Możesz mieć takie myśli, zwłaszcza jeśli już raz nie udało ci się utrzymać ciąży. Pamiętaj jednak, że ludzie nie mogą brać odpowiedzialności za wszystko, co ich spotyka...

W stałej gotowości. Lękasz się o dziecko, więc na okrągło myślisz o jego zdrowiu, wsłuchujesz się w swój organizm. Oczywiście musisz sie­bie obserwować, ale nie możesz żyć w takim napięciu! 
    
Ambiwalentne odczucia. Tak, to wszystko jest dla maluszka, ale... już chciałabyś wstać. Cier­pliwości! Leżenie ci się dłuży, ale przecież nie będzie trwało wiecznie. A jego uwieńczeniem będą narodziny dziecka!

Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży
Redakcja poleca: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film
Wcześniak może rozwijać się tak, jak dziecko urodzone o czasie. Ważne jest to, jakie miał warunki przed urodzeniem - mówi prof. Ryszard Lauterbach, który w krakowskiej klinice uratował już wiele wcześniaków.


Daj sobie pomóc

Rozważając ciągle swoją sytuację, możesz popaść w apatię. A przecież nie jest trudno poprawić sobie samopoczucie.

Mów. Nie wolno ci się zamykać i tłumić emocji. Twoją podstawową obroną jest opowiadanie o tym, co cię niepokoi, dzielenie się z bliskimi nadziejami. Nie obawiaj się, nie zapeszysz. Znajdź partnera do rozmowy (męża, siostrę, mamę) i wylewaj swoje żale. Dasz szansę innym, żeby zro­zumieli twoje uczucia.

Pytaj. Niewiedza jest źródłem strachu. Jeśli wypytasz lekarza o to, co ci wolno, nie będziesz potem umierać z niepokoju, że wstawałaś z łóżka. 

Znajdź psychologa. Jeśli leżysz w szpitalu i czujesz, że nie dasz rady, poproś o konsultację z psychologiem. Gdy jesteś w domu, zasięgnij ję­zyka. Może ktoś z otoczenia zna dobrego specjalistę albo poleci­ ci położną, która ma dobry kontakt z ciężarnymi. 
Doładuj
Przeładuj