Dzieci powinny spać przed 20 dla zdrowia własnego i ich mam
fot. AdobeStock

Gdy dzieci chodzą wcześnie spać, ich mamy są szczęśliwsze. To potwierdzone!

Naukowcy twierdzą, że mamy są szczęśliwsze, gdy ich dzieci kładą się spać o wcześniejszych porach. Co wy na to?
Milena Oszczepalińska
Dzieci powinny spać przed 20 dla zdrowia własnego i ich mam
fot. AdobeStock
Okazuje się, że zasypianie wczesnym wieczorem jest zdrowe nie tylko dla dzieci, lecz także dla ich mam (tylko jak przekonać do tego maluchy?).

Blogerka Melissa Willets przyznała, że jej troje dzieci, w wieku 8, 6 i 3 lat, zawsze leży w łóżku przed 20. Jest w tym konsekwentna z dwóch powodów. Po pierwsze zalecenia lekarskie mówią jasno, że aby dzieci były zdrowe i szczęśliwe, potrzebują odpowiedniej ilości snu, a po drugie ona sama bardzo ceni sobie czas tylko dla siebie, gdy dzieci już śpią.
To, co Melissa Willets robiła intuicyjnie w trosce o dzieci i siebie, teraz naukowo zostało udowodnione, że jest słuszne.

Dzieci powinny zasypiać przed 20.30

Australijscy badacze obserwowali sen dzieci przez ponad dziesięć lat. Co dwa lata przeprowadzali wywiady, na podstawie których oceniali zdrowie psychiczne i nawyki związane ze snem w różnych rodzinach. Na tej podstawie wywnioskowali, że nie tylko dzieci, które kładły się spać przed godziną 20.30, cieszyły się lepszym zdrowiem, lecz także pozytywnie wpływało to na ich mamy.

Dlaczego tak się działo? Być może dlatego, że mamy, które miały wolne wieczory, mogły wykorzystywać je na relaks, własne pasje lub rozmowy w dorosłym gronie, a to bardzo ważne dla zachowania zdrowia psychicznego każdego człowieka.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Co zrobić, aby dziecko zaczęło zasypiać wcześniej?

W tej kwestii ważna jest konsekwencja. Ustalenie nowej rutyny może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli do tej pory malec chodził spać bardzo późno. Być może nie uda się od razu skrócić mu wieczornej zabawy o dwie godziny, ale można dochodzić do odpowiedniej pory spania etapami, przyspieszając czas kładzenia się do łóżka o 15 minut dziennie.

Źródło: parents.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy