dziecko, hamburger, kuchnia dla malca, otyłość
fot. Panthermedia

7 rad dla rodziców, gdy dziecko jest za grube

Co robić, gdy dziecko ma nadwagę i z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się zaokrągla? Jak uchronić je przed otyłością? Co zrobić, żeby dziecko nie tyło? Oto kilka sposobów na zmianę tych niekorzystnych dla zdrowia dziecka tendencji.
Beata Turska
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
dziecko, hamburger, kuchnia dla malca, otyłość
fot. Panthermedia

1. Zapisuj, co dziecko je

Przez kilka dni zapisuj każdy kęs, każdy łyk, każde ciasteczko. Może się okazać, że jest tego dużo więcej, niż sądzisz. Przyjrzyj się także temu, co jada cała rodzina. Zrób to szczególnie uważnie, jeśli sama ważysz za dużo. Badania nie pozostawiają wątpliwości: dzieci mam z nadwagą  mają o wiele większe szanse na zostanie grubaskami niż dzieci matek szczupłych. Jeśli jadacie za tłusto, za słodko, za dużo i nieregularnie, nikomu to nie wychodzi na zdrowie, także  chudzielcom.

Co jeszcze możesz zrobić? Zajrzyj na kolejne strony.
Redakcja poleca: To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]
Dziecko może wcale nie jeść za dużo tłuszczu i cukru, a mieć nadwagę. Winny jest nadmiar białka w diecie. To szczególnie ważne u niemowlęcia – mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

2. Nie odchudzaj dziecka na własną rękę

Poproś pediatrę z zbadanie dziecka (czasem przyczyną tycia są np.  problemy hormonalne ). I wybierz się z nim do dietetyka. Rosnący malec potrzebuje mnóstwa ważnych składników, więc drastyczne ograniczenia nie wchodzą w grę.

Zobacz też: Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę

3. Karm zdrowoPostaw na warzywa, kasze, chude mięso, naturalny (a nie dosładzany) nabiał. Uważaj na ziemniaki, kluski, pierogi, pieczywo, tłuste wędliny (np. parówki), tłuste sosy, majonez  itp.  Zamiast potraw smażonych, podawaj gotowane, duszone i pieczone.

Polecamy: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? 25 sprawdzonych sposobów

4. Ogranicz słodycze do minimumDla dziecka z nadmiarem kilogramów łakocie są na specjalne okazje, np urodziny czy święta, a nie do podjadania na życzenie, zwłaszcza kilka razy dziennie.

Polecamy: Co zamiast słodyczy? Ściąga dla babć i cioć

5. Nie kuś dziecka tym, czego nie może jeśćTo ważne, by reszta rodziny nie objadała się lodami albo pyzami, jeśli dziecko nie powinno ich jeść. Bądźcie lojalni. Nie zostawiaj też na widoku misy z ciasteczkami albo cukierkami, nie piecz ciast, któe pachną tak, że ciężko się im oprzeć. Dzięki temu maluchowi będzie łatwiej zaakceptować nowy sposób żywienia. Wiadomo: czego oczy nie widzą...

6. Zmień styl życia całej rodzinySpacery, szaleństwa na placu zabaw, jazda na rowerze, gra w piłkę, wyprawy do aquaparku i na basen to to, czego twoje dziecko z nadwagą potrzebuje teraz bardziej niż filmów na DVD,  gier komputerowych czy nawet lekcji angielskiego. Nie zmuszaj dziecka do uprawiania sportów, których nie cierpi. Poszukaj takiej aktywności, która sprawi mu przyjemność.

Zobacz też: 5 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw

7. Traktuj zdrowe jedzenie w sposób naturalny


Bądź delikatna, ale nie rozczulaj się nad dzieckiem. Nie mów np. „Nie wolno ci tego jeść, bo za dużo ważysz” ani „Moje biedactwo nie może zjeść tortu”,  bo niczego w ten sposób nie osiągniesz. Po prostu dawaj dziecku zdrowe i mało kaloryczne jedzenie.
 
 
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy