Czekolada pomaga na kaszel bardziej niż syrop
fot. AdobeStock

Gdy dziecko kaszle, daj mu... czekoladę! Jest lepsza od syropu!

Czekolada koi gardło i ma właściwości przeciwkaszlowe, podobnie jak syrop kodeinowy, za to nie wywołuje uczucia senności. Twoje dziecko będzie zachwycone, jeśli podasz mu ją jako lekarstwo na kaszel.
Milena Oszczepalińska
Czekolada pomaga na kaszel bardziej niż syrop
fot. AdobeStock
Starasz się nie dawać dziecku słodyczy w trosce o jego zdrowie? Akurat gdy ma kaszel, wręcz powinnaś!  Najnowsze badanie naukowe udowadnia, że czekolada ma podobne właściwości do syropu, a w dodatku nie zawiera kodeiny, która wywołuje senność u dziecka. Malec na pewno się ucieszy, gdy zaczniesz go leczyć tą nową metodą!

Czekolada lepsza od syropu kodeinowego

Profesor Alyn Morice, specjalistka od kaszlu, napisała w magazynie Daily Mail, że czekolada może łagodzić kaszel lepiej niż syrop kodeinowy. Jedząc ją, w jamie ustnej tworzy się lepka powłoka. Chroni ona zakończenia nerwowe w gardle, tłumiąc w ten sposób kaszel.

W kakao znajdują się składniki, które mają właściwości przeciwkaszlowe. Lepka powłoka stopionej czekolady koi nerwy w gardle, tamując kaszel. W dodatku ta pyszna słodycz nie zawiera kodeiny, czyli nie wywiera skutków ubocznych w postaci uczucia senności.

Zobacz też: Rośliny i zioła na suchy kaszel u dzieci. Złagodzą objawy!
Redakcja poleca: Zrób z nami słodkie kosteczki na Halloween
Zobacz, jak w kilka minut zrobić z dziećmi pyszne i efektowne słodkości na Halloween.

Czy zamiast kostki czekolady, można podać dziecku gorącą czekoladę?

Niestety napój czekoladowy nie ma takiego samego działania. Choć rozgrzewa i wyśmienicie smakuje, nie łagodzi kaszlu. Dlaczego? Ponieważ gorąca czekolada nie jest trzymana w buzi wystarczająco długo i jej kontakt z nerwami w gardle jest zbyt krótki, aby odpowiednio je nawilżyć.

Profesor Morice tłumaczy, że aby czekolada miała właściwości przeciwkaszlowe, należy ssać ją powoli, pozwalając, by się stopiła i wytworzyła warstwę ochronną w gardle.

Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Najlepiej wybrać tabliczkę, która ma dużą zawartość kakao, czyli ciemną, gorzką czekoladę. Dodatkowo ma ona właściwości prozdrowotne, bo zawiera naturalne przeciwutleniacze. Oprócz czekolady, można też podawać dziecku miód na kaszel. Jego zbawienne działanie na gardło również jest udowodnione naukowo. 

Zobacz też: Złote mleko: na co pomaga, jak je zrobić?

Czekolada nie jest jednak dobrym lekarstwem na kaszel w nocy, bo oprócz gardła, trzeba też dbać o zęby dziecka. Pilnuj, żeby po jej spożyciu malec porządnie wyszczotkował zęby

Znałaś tę właściwość ulubionej dziecięcej słodkości? Teraz już możesz śmiało sięgać po nią zawsze, gdy tylko malec zacznie kaszleć. Pamiętaj jednak, że oczywiście na lekki kaszel czekolada może pomóc, kojąc gardło, ale gdy tylko choroba się rozwija, czekolada nie może zastąpić leczenia farmakologicznego. Zawsze należy skonsultować chore dziecko z lekarzem, a wszelkie naturalne, domowe metody leczenia łączyć z zaleceniami od specjalisty.
 
Źródło: parents.com

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy