GRY
 
 

Gdy dziecko ma biegunkę

Czy wiesz, że w razie biegunki u niemowlęcia zawsze musisz skontaktować się z lekarzem?

biegunka u niemowlaka
fot. RF
Biegunki zależnie od złośliwości zarazka i stanu dziecka mają różny przebieg. Jednak każde niemowlę musi być pod opieką lekarza.

Dla chorego malucha, w okresie biegunki infekcyjnej dziecku karmionemu butelką przez dwa dni zamiast mieszanki mlecznej podawaj zupę marchewkową z mięsem.
Przepis:
– 5 dag mięsa z kurczaka, indyka lub cielęciny
– 4 małe marchewki
Pokrajane na małe kawałki mięso ugotuj w niewielkiej ilości wody do miękkości. Wystudź, a następnie dokładnie zmiksuj. Umyj marchewki, obierz, pokrój na kawałki, ugotuj, a po wystudzeniu zmiksuj. Podawaj dziecku papkę marchewkową (w postaci gęstej zupy) z dodatkiem 2 łyżeczek zmiksowanego mięsa. Przed podaniem zupy zagotuj ją. Dietę chorego dziecka uzgadniaj z lekarzem.

Jeżeli niemowlę karmione butelką w ciągu 12 godzin oddaje kilka wolnych stolców lub jeden płynny, w którym daje się zauważyć śluz, krew lub ropę, na pewno ma biegunkę. Stwierdzenie to nie odnosi się do dzieci karmionych piersią, u których liczba luźnych stolców może być równa liczbie karmień. O tym, że maluch karmiony piersią jest chory, świadczy nagłe zwiększenie liczby stolców, duża ilość śluzu i pogorszenie samopoczucia. Niemowlęta karmione naturalnie rzadziej jednak zapadają na biegunkę i przechodzą ją lżej.

Co wywołuje biegunki?
– Zakażenia wirusowe – około 40–50% tych biegunek powodują rotawirusy.
– Zakażenia bakteryjne, np. drobnoustrojami czerwonki, E. coli czy salmonellą.
– Błędy dietetyczne, np. podanie niemowlęciu niedojrzałych owoców.
– Zatrucie pokarmowe powstające w wyniku spożycia nieświeżej potrawy.
– Podawanie antybiotyków, które eliminują z przewodu pokarmowego dobroczynne bakterie, ustępując miejsca bakteriom chorobotwórczym.
– Zakażenie pasożytnicze, np. lamblioza, a także grzybicze.
– Alergia lub nietolerancja pokarmów.

Jakie są rodzaje biegunek?
W zależności od przyczyny powodującej biegunkę może ona objawiać się w różny sposób.
1. Biegunka łagodna – zwana inaczej niestrawnością. Dziecko oddaje kilka luźnych, pienistych stolców na dobę. Czuje się przy tym dobrze, nie ma gorączki ani wymiotów. Należy wówczas wyeliminować na dwa dni inne pokarmy i karmić dziecko wyłącznie piersią. W przypadku malca karmionego butelką stosuj dietę bezmleczną i bezglutenową, podając natomiast zmiksowaną marchewkę z mięsem, kleik ryżowy, tarte jabłko. Takie postępowanie z reguły przynosi poprawę.

2. Biegunka średnio ostra – dziecko oddaje kilka do kilkunastu stolców na dobę, jest w złym humorze, wyraźnie osłabione, płacze, traci na wadze. Może wykazywać objawy odwodnienia, a także mieć gorączkę. Czasem wymiotuje.
U maluszka karmionego piersią nie przerywaj karmienia, natomiast po porozumieniu się z lekarzem podawaj mu roztwór Gastrolitu, np. dwie łyżeczki co pół godziny. Dziecku karmionemu butelką na 4 godziny odstaw mieszanki mleczne i stosuj „dietę wodną”, podając w niewielkich ilościach (3–4 łyżeczki) co kilkanaście minut np. roztwór Gastrolitu. Potem powoli włączaj kleik ryżowy, marchwiankę, miksowaną marchew z mięsem, Sinlac, a na końcu dopiero mleko modyfikowane.

3. Biegunka ciężka – dziecko oddaje kilkanaście wolnych stolców na dobę z dużą ilością gazów i śluzu, wymiotuje, nie chce pić, jest senne, może mieć gorączkę. Ma wyraźne objawy odwodnienia, zapadnięte oczy, oddaje mało moczu. Uwaga, taki stan jest groźny! Potrzebne jest nawadnianie kroplówką. Potem postępuj podobnie jak w przypadku biegunki średnio ciężkiej. Oczywiście malec musi być pod kontrolą lekarza.

Dowiedz się więcej: Rozwolnienie u niemowlaka

Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Ocena (6 ocen)

3.2
Doładuj
Przeładuj