biegunka u niemowlaka
fot. RF

Gdy dziecko ma biegunkę

Czy wiesz, że w razie biegunki u niemowlęcia zawsze musisz skontaktować się z lekarzem?
biegunka u niemowlaka
fot. RF
Biegunki zależnie od złośliwości zarazka i stanu dziecka mają różny przebieg. Jednak każde niemowlę musi być pod opieką lekarza.

Dla chorego malucha, w okresie biegunki infekcyjnej dziecku karmionemu butelką przez dwa dni zamiast mieszanki mlecznej podawaj zupę marchewkową z mięsem.
Przepis:
– 5 dag mięsa z kurczaka, indyka lub cielęciny
– 4 małe marchewki
Pokrajane na małe kawałki mięso ugotuj w niewielkiej ilości wody do miękkości. Wystudź, a następnie dokładnie zmiksuj. Umyj marchewki, obierz, pokrój na kawałki, ugotuj, a po wystudzeniu zmiksuj. Podawaj dziecku papkę marchewkową (w postaci gęstej zupy) z dodatkiem 2 łyżeczek zmiksowanego mięsa. Przed podaniem zupy zagotuj ją. Dietę chorego dziecka uzgadniaj z lekarzem.

Jeżeli niemowlę karmione butelką w ciągu 12 godzin oddaje kilka wolnych stolców lub jeden płynny, w którym daje się zauważyć śluz, krew lub ropę, na pewno ma biegunkę. Stwierdzenie to nie odnosi się do dzieci karmionych piersią, u których liczba luźnych stolców może być równa liczbie karmień. O tym, że maluch karmiony piersią jest chory, świadczy nagłe zwiększenie liczby stolców, duża ilość śluzu i pogorszenie samopoczucia. Niemowlęta karmione naturalnie rzadziej jednak zapadają na biegunkę i przechodzą ją lżej.

Co wywołuje biegunki?
– Zakażenia wirusowe – około 40–50% tych biegunek powodują rotawirusy.
– Zakażenia bakteryjne, np. drobnoustrojami czerwonki, E. coli czy salmonellą.
– Błędy dietetyczne, np. podanie niemowlęciu niedojrzałych owoców.
– Zatrucie pokarmowe powstające w wyniku spożycia nieświeżej potrawy.
– Podawanie antybiotyków, które eliminują z przewodu pokarmowego dobroczynne bakterie, ustępując miejsca bakteriom chorobotwórczym.
– Zakażenie pasożytnicze, np. lamblioza, a także grzybicze.
– Alergia lub nietolerancja pokarmów.

Jakie są rodzaje biegunek?
W zależności od przyczyny powodującej biegunkę może ona objawiać się w różny sposób.
1. Biegunka łagodna – zwana inaczej niestrawnością. Dziecko oddaje kilka luźnych, pienistych stolców na dobę. Czuje się przy tym dobrze, nie ma gorączki ani wymiotów. Należy wówczas wyeliminować na dwa dni inne pokarmy i karmić dziecko wyłącznie piersią. W przypadku malca karmionego butelką stosuj dietę bezmleczną i bezglutenową, podając natomiast zmiksowaną marchewkę z mięsem, kleik ryżowy, tarte jabłko. Takie postępowanie z reguły przynosi poprawę.

2. Biegunka średnio ostra – dziecko oddaje kilka do kilkunastu stolców na dobę, jest w złym humorze, wyraźnie osłabione, płacze, traci na wadze. Może wykazywać objawy odwodnienia, a także mieć gorączkę. Czasem wymiotuje.
U maluszka karmionego piersią nie przerywaj karmienia, natomiast po porozumieniu się z lekarzem podawaj mu roztwór Gastrolitu, np. dwie łyżeczki co pół godziny. Dziecku karmionemu butelką na 4 godziny odstaw mieszanki mleczne i stosuj „dietę wodną”, podając w niewielkich ilościach (3–4 łyżeczki) co kilkanaście minut np. roztwór Gastrolitu. Potem powoli włączaj kleik ryżowy, marchwiankę, miksowaną marchew z mięsem, Sinlac, a na końcu dopiero mleko modyfikowane.

3. Biegunka ciężka – dziecko oddaje kilkanaście wolnych stolców na dobę z dużą ilością gazów i śluzu, wymiotuje, nie chce pić, jest senne, może mieć gorączkę. Ma wyraźne objawy odwodnienia, zapadnięte oczy, oddaje mało moczu. Uwaga, taki stan jest groźny! Potrzebne jest nawadnianie kroplówką. Potem postępuj podobnie jak w przypadku biegunki średnio ciężkiej. Oczywiście malec musi być pod kontrolą lekarza.

Dowiedz się więcej: Rozwolnienie u niemowlaka


4. Biegunka toksyczna – to najcięższa postać biegunki. Dziecko oddaje dużo wodnistych lub śluzowych stolców, czasem nawet z domieszką krwi. Jest zamroczone, może mieć wysoką gorączkę, wymiotuje. Powinno jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, gdzie zostanie zastosowane nawodnienie za pomocą kroplówki – niezbędne, by uchronić dziecko przed odwodnieniem oraz zapewnić odpowiednią ilość elektrolitów.

5. Biegunka spowodowana alergią lub nietolerancją pokarmową – wyeliminowanie alergenu powoduje ustąpienie dolegliwości. Czasem dodatkowo potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Biegunka spowodowana nietolerancją pokarmową rzadziej wywołuje gwałtowne objawy choroby, nie towarzyszy jej też gorączka.

Czy odwodnienie jest niebezpieczne?
Wymioty i częste oddawanie wodnistych stolców jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, gdyż powoduje zaburzenia mogące nawet zagrozić życiu. Malec traci więcej płynów, niż wypija, co sprawia, że organizm ma coraz mniej wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto dziecko traci cenne elektrolity, bez których przemiana materii jest zaburzona.

Jakie są objawy odwodnienia?
Szczególnie groźne są biegunki spowodowane przez rotawirusy, które pobudzają jelita do wydzielania ogromnych ilości płynu, co szybko prowadzi do odwodnienia.

1. Odwodnienie łagodne – dziecko ma nieco bardziej suche usta niż zazwyczaj, częściej pije, ale zachowuje się tak jak zwykle.

2. Odwodnienie umiarkowane – suche są nie tylko usta, ale i język (można to sprawdzić, dotykając go palcem). Malec oddaje bardzo mało moczu, jest senny lub rozdrażniony. Szybko wówczas skontaktuj się z lekarzem.

3. Odwodnienie poważne – niemowlę jest bardzo senne, blade, ma chłodną i wilgotną w dotyku skórę. Szybko oddycha, jego wargi i język są bardzo suche, ciemiączko zapadnięte. Stan taki zagraża życiu, dlatego musisz wezwać karetkę pogotowia lub jak najszybciej zawieźć dziecko do szpitala.

Co zmienić w diecie dziecka?
Możliwie szybki powrót do diety sprzed choroby przyśpiesza zdrowienie i zapobiega utracie wagi. Pamiętaj, że w czasie biegunki i tuż po ustąpieniu jej objawów nie wolno podawać niemowlętom soków owocowych, mleka modyfikowanego ani glutenu. Wskazane jest karmienie piersią, podawanie marchwianki, marchwi zmiksowanej z mięsem, miksowanych zup jarzynowych, kleiku ryżowego. Zaburzone trawienie poprawia Lakcid, lub inny preparat zawierający dobroczynne bakterie, który przywraca w jelitach właściwą mikroflorę. Dobre rezultaty przynosi wprowadzenie do diety zbożowego preparatu Sinlac, który dostarcza energii zapobiega utracie wagi, przyczyniając się tym samym do szybszego powrotu do zdrowia.

Jak zapobiegać odparzeniom?
Podczas biegunki ważne jest zapobieganie odparzeniom, gdyż kwaśny stolec szybko podrażnia skórę niemowlęcia. Po każdym wypróżnieniu pupę należy umyć wodą, dokładnie osuszyć i natłuścić np. Bepanthenem lub Linomagiem. Pieluchy zmieniaj maluchowi jak najczęściej i wietrz jego pośladki.

Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja pediatryczna: dr med. Jolanta Zdzienicka
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy