co na biegunkę u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Biegunka u niemowlaka: co podać? Jakie leki są bezpieczne?

Biegunka u niemowlaka to zawsze poważna sprawa, przed podjęciem leczenia trzeba więc skonsultować się z lekarzem. Dobrze jednak wiedzieć, co podać, by złagodzić lekką biegunkę i zapobiec odwodnieniu dziecka. Podpowiadamy, jakie leki na biegunkę u niemowląt są bezpieczne.
Alicja Rotfeld
co na biegunkę u niemowlaka
fot. Adobe Stock
Biegunka u niemowlaka może mieć różny przebieg, ważne jednak, by dziecko jak najszybciej znalazło się pod opieką lekarza. Nawet jeśli wydaje ci się, że rozwolnienie minęło! Do czasu konsultacji ze specjalistą możesz podawać niemowlęciu lekkie zupy i niektóre leki.

Co podać na biegunkę u niemowlaka?

Biegunka u niemowląt ma różne przyczyny i to od nich w dużej mierze zależy leczenie.

Przyczyny biegunek u niemowląt:
  • Zakażenia wirusowe – około 40-50% biegunek powodują rotawirusy.
  • Zakażenia bakteryjne, np. drobnoustrojami czerwonki, E. coli czy salmonellą.
  • Błędy dietetyczne, np. podanie niemowlęciu niedojrzałych owoców.
  • Zatrucie pokarmowe powstające w wyniku spożycia nieświeżej potrawy.
  • Podawanie antybiotyków, które eliminują z przewodu pokarmowego dobroczynne bakterie, ustępując miejsca bakteriom chorobotwórczym.
  • Zakażenie pasożytnicze, np. lamblioza, a także grzybicze.
  • Alergia lub nietolerancja pokarmów.

Biegunka łagodna 

Biegunka zwana inaczej niestrawnością. Dziecko oddaje kilka luźnych, pienistych stolców na dobę. Czuje się przy tym dobrze, nie ma gorączki ani wymiotów.

Co podać? Wyeliminuj na dwa dni inne pokarmy i karm dziecko wyłącznie piersią. W przypadku malca karmionego butelką stosuj dietę bezmleczną i bezglutenową, podając zmiksowaną marchewkę z mięsem, kleik ryżowy, tarte jabłko. Takie postępowanie z reguły przynosi poprawę.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Biegunka średnio ostra 

Dziecko oddaje kilka do kilkunastu stolców na dobę, jest w złym humorze, wyraźnie osłabione, płacze, traci na wadze. Może wykazywać objawy odwodnienia, a także mieć gorączkę. Czasem wymiotuje.

Co podać? U maluszka karmionego piersią nie przerywaj karmienia, natomiast po porozumieniu się z lekarzem podawaj mu roztwór Gastrolitu, np. dwie łyżeczki co pół godziny. Dziecku karmionemu butelką na 4 godziny odstaw mieszanki mleczne i stosuj „dietę wodną”, podając w niewielkich ilościach (3-4 łyżeczki) co kilkanaście minut np. roztwór Gastrolitu. Potem powoli włączaj kleik ryżowy, marchwiankę, miksowaną marchew z mięsem, Sinlac, a na końcu dopiero mleko modyfikowane.

Biegunka ciężka 

Dziecko oddaje kilkanaście wolnych stolców na dobę z dużą ilością gazów i śluzu, wymiotuje, nie chce pić, jest senne, może mieć gorączkę. Ma wyraźne objawy odwodnienia, zapadnięte oczy, oddaje mało moczu. Uwaga, taki stan jest groźny! Potrzebne jest nawadnianie kroplówką. Potem postępuj podobnie jak w przypadku biegunki średnio ciężkiej. Oczywiście malec musi być pod kontrolą lekarza.

Biegunka toksyczna 

To najcięższa postać biegunki. Dziecko oddaje dużo wodnistych lub śluzowych stolców, czasem nawet z domieszką krwi. Jest zamroczone, może mieć wysoką gorączkę, wymiotuje. Powinno jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, gdzie zostanie zastosowane nawodnienie za pomocą kroplówki – to niezbędne, by uchronić dziecko przed odwodnieniem oraz zapewnić odpowiednią ilość elektrolitów.

Biegunka spowodowana alergią lub nietolerancją pokarmową 

Biegunka spowodowana nietolerancją pokarmową rzadziej wywołuje gwałtowne objawy choroby, nie towarzyszy jej też gorączka.

Co podać? Wyeliminowanie alergenu powoduje ustąpienie dolegliwości. Czasem dodatkowo potrzebne jest leczenie farmakologiczne.

Biegunka u niemowlaka: co podać do jedzenia?

Możliwie szybki powrót do diety sprzed choroby przyśpiesza zdrowienie i zapobiega utracie wagi. Pamiętaj, że w czasie biegunki i tuż po ustąpieniu jej objawów nie wolno podawać niemowlętom soków owocowych, mleka modyfikowanego ani glutenu. Wskazane jest karmienie piersią, podawanie marchwianki, marchwi zmiksowanej z mięsem, miksowanych zup jarzynowych, kleiku ryżowego. Zaburzone trawienie poprawia Lakcid lub inny preparat zawierający dobroczynne bakterie, który przywraca w jelitach właściwą mikroflorę.

Dobre rezultaty przynosi wprowadzenie do diety zbożowego preparatu Sinlac, który dostarcza energii, zapobiega utracie wagi, przyczyniając się tym samym do szybszego powrotu do zdrowia.

Jeśli dziecko karmione butelką ma biegunkę, przez dwa dni zamiast mieszanki mlecznej podawaj mu zupę marchewkową z mięsem lub bez.

Marchwianka na biegunkę – przepis:
Umyj pół kilograma marchwi, odetnij zielone końce, obierz. Pokrój marchewkę na plasterki. Zalej marchew litrem wody i gotuj pod przykryciem do miękkości. Po wystudzeniu zmiksuj zupę i uzupełnij wodą, żeby powstał litr płynu. Jeszcze raz zagotuj.

Marchwianka z mięsem na biegunkę – przepis:
  • 5 dkg mięsa z kurczaka, indyka lub cielęciny
  • 4 małe marchewki

Pokrajane na małe kawałki mięso ugotuj do miękkości w niewielkiej ilości wody. Wystudź, a następnie dokładnie zmiksuj. Umyj marchewki, obierz, pokrój na kawałki, ugotuj, a po wystudzeniu zmiksuj. Podawaj dziecku papkę marchewkową (w postaci gęstej zupy) z dodatkiem 2 łyżeczek zmiksowanego mięsa. Przed podaniem zupy zagotuj ją. Dietę chorego dziecka uzgadniaj z lekarzem.
Pamiętaj! Jeżeli niemowlę karmione butelką w ciągu 12 godzin oddaje kilka wolnych stolców lub jeden płynny, w którym daje się zauważyć śluz, krew lub ropę, na pewno ma biegunkę. Z kolei o biegunce u malucha karmionego piersią świadczy nagłe zwiększenie liczby stolców, duża ilość śluzu i pogorszenie samopoczucia. Niemowlęta karmione naturalnie rzadziej jednak miewają biegunkę i przechodzą ją lżej.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy