Czy karmić, gdy dziecko ma pleśniawki?

Biały nalot w buzi dziecka, który nie jest pozostałością mleka, to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką. Jak walczyć z pleśniawkami u niemowlaka? Jak pomóc złagodzić ból brodawek zaatakowanych pleśniawkami u karmiącej mamy?
Biały nalot w buzi dziecka (który nie daje się łatwo zetrzeć, bo nie jest pozostałością mleka), to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką. Bakteria wywołująca tę zmianę to bielnik biały, na stałe obecny w ustach i pochwie.

Infekcja grzybicza, bo tym są pleśniawki, rozpoczęła się już w twoich drogach rodnych jako następstwo działania grzybów drożdżopochodnych. Najprawdopodobniej to tam dziecko się zaraziło.

Czym są pleśniawki? Pleśniawki występują pod postacią białych wypukłych plam, podobnych do twarogu. Pojawiają się u maluszka:
  • na wewnętrznej stronie policzków,
  • na dziąsłach,
  • na języku
  • na podniebieniu.
Przy próbie ścierania, mogą krwawić. Jeśli podejrzewasz pleśniawki, konieczna jest wizyta u lekarza.
 

Karmiąca mama też ma pleśniawki

Pleśniawka może pojawić się również na brodawkach mamy karmiącej piersią (łatwo je poznasz: skóra swędzi, łuszczy się lub twardnieje, piecze). Należy wówczas zastosować leczenie przeciwgrzybiczne zarówno u matki, jak i dziecka (leczenie trwa 1-2 tygodnie)! Nie zachodzi konieczność odstąpienia od karmienia piersią, choć jest to utrudnione, bo piersi podczas karmienia bolą.

Zobacz też: 8 pytań o zakażenie układu moczowego u niemowląt

 

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy