GRY
 
 

Gdy dziecko mówi brzydkie wyrazy

Dziecko powtarza je z upodobaniem w najmniej odpowiednich momentach, na przykład podczas wizyty u znajomych. Jak reagujesz?

dziecko, ręce, higiena
fot. Panthermedia
Dziecko rzuciło soczystym przekleństwem, a ty...

... śmiejesz się? Brzydkie słowo w ustach berbecie w pieluszce może brzmieć zabawnie. Jednak uważaj: gdy dziecko zobaczy, że może Cię w ten sposób rozśmieszyć, zafunduje Ci wiele bisów i będzie ponawiał występy przy każdej okazji. Lepiej więc tego nie rób.

... robisz wykład umoralniający?  Gdy purpurowa ze wstydu pytasz: „A gdzie słyszałeś taki wyraz?” (możesz wtedy usłyszeć „od ciebie/taty”, nawet jeśli to nieprawda), a potem długo tłumaczysz malcowi, że nie wolno tak mówić, dziecko może dojść do wniosku, że to sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Odradzamy.

... ignorujesz?  Gdy mówisz spokojnie: „My nie używamy takich wyrazów” i nie wałkujesz dłużej tematu, malec przekonuje się, że w ten sposób nie zrobi na nikim wrażenia i daje sobie spokój. Jeśli jest uparty i doskonale rozumie, co mówi, można z nim ustalić, że za brzydki wyraz będzie kara (np. brak słodyczy).
Konsultacja: Beata Płażewska, psycholog dziecięcy

Polecamy także: Brzydkie słowa
Redakcja poleca: Co robić, gdy dziecko przeklina? Sprawdź porady naszego eksperta.
Jak reagować na brzydkie słowa wypowiadane przez przedszkolaka? Ignorować, a może tłumaczyć? Zobacz, co radzi psycholog Beata Chrzanowska - Pietraszuk.

Ocena (2 oceny)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj