GRY
 
 

Gdy niemowlę nie chce jeść - rady na niejadka

Karmienie dziecka to czasami łamigłówka dla rodziców. Niemowlę, bez względu na to, czy jeszcze jest karmione piersią, czy nie, trzeba po prostu nauczyć jedzenia stałych pokarmów. Czytaj, o czym powinnaś pamiętać przy rozszerzaniu diety dziecka, aby nie wychować niejadka.

niemowlę nie chce jeść
fot. fotolia.com
Każdy rodzic jest szczęśliwy, gdy jego dziecko je z apetytem. Utarło się też, że dobra mama dobrze (czytaj: obficie) karmi swojego malucha. Tymczasem nawet niemowlę może czasem odmówić jedzenia i nie powinno to nikogo dziwić. Aby dziecko rosło zdrowo, nie wystarczą same pożywne posiłki! Ważna jest też miła atmosfera przy stole i

Czy to prawda, że dzieci karmione butelką są cięższe?

Dawniej uważano, że dzieci karmione wyłącznie piersią przybierają na wadze mniej niż karmione butelką. Teraz już jednak wiadomo, że to nieprawda. W jednym i drugim przypadku zdarzają się grubaski, których waga – jak mogłoby się wydawać – rośnie za szybko. Ale pod koniec 1. roku życia lub na początku 2. szczupleją.

Pamiętaj, że niejadkom karmionym butelką nie należy wsypywać więcej mlecznego proszku do określonej ilości wody, niż to zaleca producent. Takie „tuczenie” dziecka jest szkodliwe!
Redakcja poleca: BLW: Co, gdy dziecko grymasi i chce orzechy? [WIDEO]
Jak rodzic może poradzić sobie z faktem, że dziecko nie chce jeść albo je - w przekonaniu dorosłego - zbyt mało? A co kiedy domaga się produktów alergizujących lub nieodpowiednich dla małych dzieci? Wątpliwości rozwiewają Anna Piszczek i Joanna Anger z bloga "Ala'Antkowe BLW".

Gdy dziecko chce wyłącznie mleka mamy

To, że dziecko nie chce jeść niczego poza pokarmem z piersi mamy zdarza się często. Nie należy jednak nadmiernie przedłużać wyłącznego karmienia piersią. W drugim półroczu pokarm mamy nie zaspokaja już wszystkich potrzeb żywieniowych malucha. Bywa, że dzieci karmione wyłącznie piersią dłużej niż do 6. miesiąca życia, miewają złą morfologię. Brak jarzyn, mięsa i żółtka, a więc dieta pozbawiona żelaza, może się przyczynić do niedokrwistości.

Aby przyzwyczaić dziecko do jedzenia zup, możesz mieszać małą ilość przecieru jarzynowego ze słoiczka ze swoim pokarmem czy mlekiem modyfikowanym lub też dodawać więcej kleiku ryżowego, zrezygnować z warzyw o intensywnym smaku i zapachu (seler, por). Można też jarzyny mieszać z owocami. Zdarza się, że dzieci odmawiają jedzenia zup i papek, a akceptują gotowane warzywa, które mogą wziąć do rączki. Wtedy problem rozwiązuje się sam.

Pamiętaj, że dziecko w drugim półroczu życia jest w naturalny sposób przygotowane do przyjmowania nowych pokarmów. Jeśli przeoczysz ten okres, trudno ci będzie potem wprowadzić do jego diety mięso i warzywa.

Czy niemowlę musi popijać obiad?

Lepiej, by jadło go bez popijania. Duża ilość płynów rozcieńcza soki żołądkowe, a więc nie sprzyja dobremu trawieniu. Są jednak dzieci, które nie potrafią jeść bez picia – po prostu jedzenie „rośnie” im w ustach. W takim wypadku najlepiej podać lekki kompot, rozcieńczony sok lub wodę.

Dlaczego roczne dzieci jedzą mniej?

W 2. roku życia apetyt nieco słabnie i nie ma w tym nic niepokojącego. Po prostu tempo rozwoju dziecka nie jest już tak szybkie jak w niemowlęctwie. Zmuszanie dziecka do jedzenia nie ma sensu. Warto pamiętać, że po ukończeniu 12. czy 13. miesiąca życia dziecko coraz bardziej interesuje się światem, zaczyna chodzić, chce wszystkiego dotknąć i szkoda mu czasu na „celebrowanie” posiłków. Ponadto w 2. roku życia dzieci zaczynają jeść coraz więcej potraw z rodzinnego stołu. Są one bardziej kaloryczne, choć mają mniejszą objętość niż posiłki niemowlęce, np. talerzowi zupy mlecznej odpowiada kromeczka chleba z masłem i pół kubka kakao.
Doładuj
Przeładuj