mama, noworodek, karmienie piersią

Gdy dziecko nie chce ssać

Twoje dziecko odwraca głowę lub po kilku łykach puszcza pierś i płacze? Karmienie piersią czasem sprawia trudności. Sprawdź, co zrobić, by niemowlę chciało ssać.
mama, noworodek, karmienie piersią

Odciągaj trochę mleka przed karmieniem

Jeśli dziecko ssie łapczywie, pokarm wręcz tryska mu do buzi. A wtedy dziecko krztusi się. Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Karm częściej

Rób tak, jeśli dziecko często ulewa. Pamiętaj, by karmić niemowlę mniejszymi porcjami. A po karmieniu zawsze poczekaj, aż dziecku odbije się połknięte powietrze.

Pomasuj brzuszek

Gdy niemowlę boli brzuch, ma prawo nie mieć ochoty na jedzenie. W takiej sytuacji może pomóc masaż brzuszka. Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć.

Dbaj o swoją dietę

Dziecko może odmawiać ssania, gdy zjesz np. czosnek, cebulę czy fasolę. Dlatego zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia nie jedz produktów wzdymających (kapusty, fasoli, grochu, czosnku). Jeśli dziecko nie ma kłopotów z brzuszkiem, wprowadzaj je do swojej diety – ale w niewielkich ilościach i stopniowo.

Zrezygnuj ze smoczka

Smoczek podawany w pierwszych tygodniach życia może zaburzać prawidłowe ssanie. Gdy musisz czasem nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem, najlepiej rób to łyżeczką, strzykawką, specjalnym kieliszkiem, ewentualnie butelką ze smoczkiem, który jak najbardziej przypomina pierś.  

Sprawdź, czy dziecko nie ząbkuje

Podczas wyrzynania się ząbków dziecko często odmawia jedzenia, bo dziąsełka je bolą. Wtedy na kilka minut przed karmieniem posmaruj niemowlęciu dziąsła żelem na ząbkowanie – uśmierzy ból i swędzenie. Ząbkujące dziecko często przystawiaj do piersi, nawet na krótki czas (ssanie rozmasuje dziąsła).

Bądź spokojna

Jeśli będziesz się denerwować, dziecko także stanie się niespokojne. A w takiej atmosferze trudno ssać mleczko. Dlatego podczas karmienia piersią staraj się zrelaksować: włącz spokojną muzykę, weź kilka głębokich oddechów, usiądź wygodnie.

Poradź się specjalisty

Wypróbowałaś już wiele sposobów, stosujesz lekkostrawną dietę, dziecku nic nie dolega, ale ciągle ma kłopot ze ssaniem? Nie czekaj, tylko porozmawiaj z doświadczoną pielęgniarką lub doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz dziecko do piersi. Jeśli specjalista stwierdzi, że niemowlę nieprawidłowo ssie, pokaże ci odpowiednie pozycje do karmienia i podpowie, co jeszcze możesz zrobić, by dziecko chętnie ssało pierś.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy