GRY
 
 

Gdy dziecko nie dostanie się do przedszkola...

Każdego roku część rodziców słyszy – "Przykro nam, ale nie mamy już miejsc". Co wtedy robić? Jakie mamy prawa?

gdy dziecko nie dostanie się do przedszkola
fot. Fotolia
Walka o miejsce w przedszkolu i to takim, które byłoby najbliżej naszego miejsca zamieszkania, jest zawsze zażarta. Pierwszeństwo mają oczywiście samotne mamy, rodziny wielodzietne, dzieci z rodzin zastępczych, dzieci pedagogów z tejże placówki, a potem reszta oczekujących. 

Dzieci dużo, a miejsc mało. Rodzice, którzy oboje pracują mają oczywiście większe szanse na pozytywną odpowiedź. A co z tymi mamami, które chcą powrócić do pracy, a nie mogą, bo nie mają pewności, czy ich dziecko będzie miało zapewnioną opiekę? Błędne koło...

Gdy dostaniemy negatywną odpowiedź mamy jeszcze możliwość "powalczenia" o miejsce. Pamiętajmy, że sześciolatek musi mieć zapewnione wychowanie przedszkolne, podobnie jak 4- i 5- latek. To gmina musi to zapewnić, a jeżeli w konkretnym przedszkolu nie ma już miejsca, musi wskazać inną placówkę, do której przyjęcie dziecka będzie możliwe. Choć przedszkole nie musi być blisko naszego miejsca zamieszkania, musi mieć normy zbliżone do tego, które wybraliśmy sami, np. podobny czas pracy. 

Najtrudniejsza sytuacja jest wśród 3-latków, których obowiązek przyjęcia do przedszkola będzie dopiero od września 2017 r. W tym roku nie mamy jeszcze 100% pewności, że uda im się dostać do placówki publicznej. 

Co robić, gdy dziecko nie dostanie się do przedszkola?

1.    W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy przyjętych osób, można odwołać się od decyzji. Komisja rekrutacyjna będzie zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać listę punktów dziecka zdobytych w procesie rekrutacji.
2.    Rodzice mają 7 dni by odwołać się do dyrekcji od pisma komisji rekrutacyjnej. Dyrektor placówki ma kolejne 5 dni na rozpatrzenie wniosku rodziców. Sprawdza, czy komisja nie popełniła żadnego błędu w obliczeniach i informuje o tym na piśmie. Na tym etapie, dyrektor może przyjąć dziecko do przedszkola, jeżeli zauważy jakiekolwiek błędy proceduralne.
3.    Jeżeli dyrektor także odmówi przyjęcia dziecka, zostaje jeszcze ostatnia droga,  czyli wniosek do sądu administracyjnego. Sąd ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy dane dziecko powinno zostać przyjęte do konkretnej placówki. 

Zdobycie miejsca w przedszkolu nie jest łatwą sprawą, ale warto powalczyć, jeżeli zależy nam na konkretnym miejscu. Oczywiście słyszy się o różnego rodzaju "kombinacjach" które robią rodzice, ale tego niestety nigdy się nie uniknie. Ważne by znać swoje prawa i umiejętnie je stosować.

A Wasze dzieci dostały się w tym roku do przedszkola bez problemu?

Przeczytaj także: Jak przyspieszyć poranne wyjście do przedszkola?
                                7 powodów, dla których warto zapisać dziecko do przedszkola
 
Redakcja poleca: Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?
Doładuj
Przeładuj