GRY

Gdy dziecko nie lubi rysować - 12 sposobów, by to zmienić

Rysowanie jest bardzo ważne, bo przygotowuje rękę do pisania. Niestety nie wszystkie dzieci lubią to robić. Nie musi tak być!
dziecko, dziewczynka, przedszkolak, rysowanie, nauka pisania
fot. Fotolia

 

Jeśli dziecko nie znosi rysować  albo znacznie odstaje od rówieśników (np. uczy się zamykać kółko, podczas gdy inni rysują już domki czy pieski) warto pomóc mu już teraz, by nie miało kłopotów w szkole.  Co może pomóc?
Redakcja poleca: Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? 11 powodów [WIDEO]
Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale duża korzyść dla rozwoju dziecka. Oto najważniejsze zalety kolorowania - od ćwiczenia rączki po nabieranie pewności siebie!


1. Palec, szminka, patyk

Fakt, że  dziecko trzyma się z dala od kredek, nie oznacza, że zrezygnuje z frajdy jaką daje robienie „pieczątek" łapkami umoczonymi w farbie do malowania palcami.  

Może też rysować palcem po po zaparowanym lustrze, talerzu posypanym kawą,  kaszą lub innym sypkim produktem.

Rysować można także kredą po chodniku, węglem rysunkowym po dużym arkuszu brystolu albo papieru pakowego, szminką po czym się da (np.lustrze albo własnej nodze czy  buzi),  patykiem po ubitym piasku, klejem w sztyfcie po kartce (potem można posypać kartkę brokatem), znikopisem.
 

2. Karton, ściana, tatuaż

Biała kartka nie zachęca do rysowania? Nie szkodzi. Malować i rysować można po wszystkim: kartonowych pudłach (można zrobić z nich skrzynki na listy),  figurce z masy solnej, talerzu, szybie drzwi balkonowych,  wielkich arkuszach szarego papieru, ścianie (możesz  pomalować ją farbą tablicową ), płótnie naciągniętym na ramę, chodniku, własnej albo cudzej skórze  (tatuaże!).

3. Kalka

Rysowanie przez kalkę biurową to wielka  frajda -  można zrobić  dwa albo nawet trzy  rysunki za jednym zamachem!
 

4. Coś  ekstra

W sklepach papierniczych i internetowych jest mnóstwo ciekawych materiałów plastycznych, np.  farby metalik (karoseria  namalowanego nimi auta wygląda jak prawdziwa), fluorescencyjne, witrażowe, do malowania buzi, do malowania placami.
Można też kupić bardzo grube flamastry i  kredki, którymi da się rysować  pod wodą, np., po wannie.
Są nawet zestawy do malowania w 3D (rysunek robi wrażenie trójwymiarowego)!
Przydają się także proste szablony z figurami geometrycznymi, zwierzakami itd. 
 

5. Naprawdę fajne kredki

Może sprawdzą się tłuste pastele? Mają nasycone kolory, nie trzeba ich mocno przyciskać  i da się nimi rysować grube linie (w dodatku po prawie wszystkim).
 

6. Kolorowe kartki z bloku

Biały arkusz może zniechęcać: tyyyyle trzeba narysować, żeby było ładnie! A na np. zielona kartka to gotowa łąka. Wystarczy dorysować baranka i już!

Ocena (3 oceny)

4.7
Doładuj
Przeładuj