dziecko, dziewczynka, przedszkolak, rysowanie, nauka pisania
fot. Fotolia

Gdy dziecko nie lubi rysować - 12 sposobów, by to zmienić

Rysowanie jest bardzo ważne, bo przygotowuje rękę do pisania. Niestety nie wszystkie dzieci lubią to robić. Nie musi tak być!
Beata Turska
dziecko, dziewczynka, przedszkolak, rysowanie, nauka pisania
fot. Fotolia

 

Jeśli dziecko nie znosi rysować  albo znacznie odstaje od rówieśników (np. uczy się zamykać kółko, podczas gdy inni rysują już domki czy pieski) warto pomóc mu już teraz, by nie miało kłopotów w szkole.  Co może pomóc?
Redakcja poleca: Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania? 11 powodów [WIDEO]
Kolorowanie to nie tylko zabawa, ale duża korzyść dla rozwoju dziecka. Oto najważniejsze zalety kolorowania - od ćwiczenia rączki po nabieranie pewności siebie!


1. Palec, szminka, patyk

Fakt, że  dziecko trzyma się z dala od kredek, nie oznacza, że zrezygnuje z frajdy jaką daje robienie „pieczątek" łapkami umoczonymi w farbie do malowania palcami.  

Może też rysować palcem po po zaparowanym lustrze, talerzu posypanym kawą,  kaszą lub innym sypkim produktem.

Rysować można także kredą po chodniku, węglem rysunkowym po dużym arkuszu brystolu albo papieru pakowego, szminką po czym się da (np.lustrze albo własnej nodze czy  buzi),  patykiem po ubitym piasku, klejem w sztyfcie po kartce (potem można posypać kartkę brokatem), znikopisem.
 

2. Karton, ściana, tatuaż

Biała kartka nie zachęca do rysowania? Nie szkodzi. Malować i rysować można po wszystkim: kartonowych pudłach (można zrobić z nich skrzynki na listy),  figurce z masy solnej, talerzu, szybie drzwi balkonowych,  wielkich arkuszach szarego papieru, ścianie (możesz  pomalować ją farbą tablicową ), płótnie naciągniętym na ramę, chodniku, własnej albo cudzej skórze  (tatuaże!).

3. Kalka

Rysowanie przez kalkę biurową to wielka  frajda -  można zrobić  dwa albo nawet trzy  rysunki za jednym zamachem!
 

4. Coś  ekstra

W sklepach papierniczych i internetowych jest mnóstwo ciekawych materiałów plastycznych, np.  farby metalik (karoseria  namalowanego nimi auta wygląda jak prawdziwa), fluorescencyjne, witrażowe, do malowania buzi, do malowania placami.
Można też kupić bardzo grube flamastry i  kredki, którymi da się rysować  pod wodą, np., po wannie.
Są nawet zestawy do malowania w 3D (rysunek robi wrażenie trójwymiarowego)!
Przydają się także proste szablony z figurami geometrycznymi, zwierzakami itd. 
 

5. Naprawdę fajne kredki

Może sprawdzą się tłuste pastele? Mają nasycone kolory, nie trzeba ich mocno przyciskać  i da się nimi rysować grube linie (w dodatku po prawie wszystkim).
 

6. Kolorowe kartki z bloku

Biały arkusz może zniechęcać: tyyyyle trzeba narysować, żeby było ładnie! A na np. zielona kartka to gotowa łąka. Wystarczy dorysować baranka i już!

7. Zdjęcia z gazet

Jak wiadomo człowiek uczy się najwięcej, gdy dobrze się bawi. A kto by nie chciał dorysowac baletnicy wąsów? Bardzo Znany  Pan z Telewizji  z rogami i  zębami wampira też wygląda nieźle. A na własnym zdjęciu można dorysować korale albo koronę.

8. Wspólne rysowanie

Ty rysujesz głowę kota, dziecko tułów. Ty jedno oko, dziecko drugie itd. 
 

9. Wyścigi samochodowe

Narysuj  tor wyścigowy w kształcie leżącej na boku ósemki. Zadanie malca: przejechać samochodem-kredką trasę jak najszybciej, tak, by nie wypaść z toru. Zacznijcie od środka toru.
Najpierw pojeżdzice w górę i w lewo,  zróbcie pętlę, potem w górę w prawo i znów pętla.

UWAGA! Kierunek „"jazdy” ma znaczenie  - jest zgodny z prawidłowym kierunkiem pisania i łączenia liter. 
 

10. Domowa galeria

Każdy lubi, gdy jego praca jest podziwiana. Dlatego wyeksponuj rysunki malucha – przyczep je magnesem do lodówki albo opraw w ramki, albo zrób z ich album (wystarczy dziurkacz i wstążka). Możesz też zawiesić na ścianie sznurek i przyczepić kartki zwykłymi klamerkami do prania. 
 

11. Miasto

Na dużym arkuszu papieru, np. pakowego, narysuj ulice (na tyle szerokie by dalo się po nich jeździć autami), domy itd. Może dziecko da się namówić na dorysowanie drzew, mostów, szlabanów?
 

12. Kolorowanki szyte na miarę

Zamalowywanie  konturów  ulubionych aut  czy dinozaurów to co innego niż kolorowanie przypadkowego o domku albo kwiatka. Mnóstwo najróżniejszych kolorowanek znajdziesz w internecie, np. TU

Możesz też wpisać w wyszukiwarkę imię  bohatera ulubionej bajki,  zwierzaka czy przedmiotu  oraz słowo „kolorowanka”.  Wybór jest ogromny. 

UWAGA: Jeśli dziecko boi się, że wyjdzie za linię,  pogrub ją czarnym flamastrem. Sprawdziliśmy, to działa!

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy